poczta@gannet.pl

Co to jest e-Toll?

system na autostradzie

Postęp technologiczny oraz automatyzacja dosięga kolejnych dziedzin życia – także tych związanych z regulowaniem należności za przejazd płatnymi odcinkami autostrad, dróg ekspresowych oraz krajowych, które są zarządzane przez GDDKiA. Jeszcze do niedawna kierowcy płacili za korzystanie z infrastruktury drogowej na klasycznych bramkach, jednak pod koniec 2021 roku zostały one całkowicie zastąpione przez e-TOLL. Czym właściwie jest ten system i w jaki sposób działa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym wpisie.

e-TOLL – co to takiego?

e-TOLL to System Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej, czyli rozwiązanie teleinformatyczne, które służy do poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. e-TOLL został wdrożony w czerwcu 2021 r. i po kilku miesiącach oficjalnie zastąpił swojego „poprzednika” – system viaTOLL. Głównym wyróżnikiem nowego rozwiązania jest fakt, iż działa ono w oparciu o technologię pozycjonowania satelitarnego – dokładnie taką samą, z jakiej korzystają lokalizatory GPS do samochodu.

Obecnie system e-TOLL jest udostępniony dla użytkowników pojazdów lekkich, którzy przemieszczają się na odcinku autostrady A2 Konin – Stryków i na odcinku autostrady A4 Wrocław – Sośnica. Sieć dróg objętych działaniem tego systemu z pewnością zostanie rozszerzona w przyszłości.

Korzystanie z systemu e-TOLL przynosi dla kierowców wiele korzyści, wśród najważniejszych należy wymienić m.in.:

  • sprawną podróż po autostradach, drogach ekspresowych oraz krajowych bez konieczności stania w kolejkach i dokonywania płatności w klasycznych bramkach,
  • możliwość stałego podglądu historii opłat,
  • dostęp do dokumentów przejazdowych oraz przydatnych danych na jednej platformie elektronicznej.

Koniec z Manualnym Systemem Poboru Opłat

Do 30 listopada 2021 roku na płatnych odcinkach autostrady A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica zarządzanych przez GDDKiA obowiązywał tzw. Manualny System Poboru Opłat. Jak nietrudno się domyślić, pod tą zawiłą nazwą kryją się po prostu kioski oraz bramki, w których można było zakupić bilet kartonikowy, czyli w wersji fizycznego wydruku. Taki sposób pobierania należności był co prawda prosty i niezawodny, jednak mało wydajny, czego najlepszy dowód stanowiły długie kolejki pojazdów formujące się przy wjeździe na dane trasy.

Zarządca dróg uznał, że elektroniczny system usprawni proces poboru opłat, przyspieszając tym samym podróż płatnymi odcinkami dróg. Właśnie dlatego 1 grudnia 2021 roku szlabany na A2 oraz A4 zostały podniesione – nie ma więc konieczności zatrzymywania się przy bramkach, oczywiście pod warunkiem wcześniejszego zakupu biletu w wersji elektronicznej.

Kto powinien korzystać z systemu e-TOLL?

System e-TOLL powinien być wykorzystywany przez praktycznie wszystkich kierowców, którzy planują podróż po wspomnianych wcześniej płatnych odcinkach dróg nadzorowanych przez GDDKiA. Mówiąc dokładniej, chodzi tutaj o użytkowników:

  • pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
  • autobusów (niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej),
  • samochodów osobowych,
  • motocykli.

Nowe przepisy nie dotyczą jedynie ciągników rolniczych.

Jak skorzystać z systemu e-TOLL?

Przed podróżą wybranymi odcinkami płatnych autostrad należy oczywiście opłacić przejazd. Jak to zrobić? Istnieje kilka sposobów, dzięki czemu każdy uczestnik ruchu może dopasować metodę płatności do swoich osobistych upodobań. W celu naliczenia opłaty elektronicznej  można zaopatrzyć się w specjalne urządzenie pokładowe (OBU) lub Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL) – oba rozwiązania są jednak przewidziane dla kierowców zawodowych.

Co w przypadku użytkowników prywatnych, którzy przemieszczają się pojazdami nieprzekraczającymi 3,5 t? Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z bezpłatnej aplikacji mobilnej, która jest dostępna w sklepie Google Play dla urządzeń posiadających system Android oraz w sklepie App Store dla urządzeń z systemem iOS. Należy tylko pamiętać, że w celu skorzystania z programu na smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym, trzeba uprzednio założyć konto w serwisie mojekonto.etoll.gov.pl.

Nie każdy kierowca jest jednak za pan brat z technologią. Twórcy e-TOLL przewidzieli oczywiście taką możliwość, dlatego osoby, które nie mogą lub nie chcą korzystać z urządzeń elektronicznych są w stanie zakupić bilet u partnerów systemu, przede wszystkim na stacjach sieci Orlen oraz Lotos.