poczta@gannet.pl

Czym jest i jak działa system e-Toll?

e toll

Do końca września tego roku kierowcy ciężarówek, autobusów i pojazdów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony, mieli obowiązek korzystania z systemu viaTOLL, które opierało się na urządzeniach zbierających danych z bramkownic na autostradach. Jednak w ostatnim kwartale 2021 roku na polskich drogach pojawiły się pewne zmiany. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że system viaTOLL został zastąpiony przez e-TOLL. Na czym dokładnie polegają te zmiany i jak działa system e-TOLL?

Jak zacząć korzystać z systemu e-TOLL?

Na początek warto wspomnieć, że aby przedsiębiorcy mogli rozpocząć korzystanie z systemy E-TOLL, muszą dopełnić stosownych formalności. Mowa tutaj nie tylko o zakupie urządzenia E-TOLL, ale również o założeniu konta na oficjalnym rządowym portalu etoll.gov.pl, gdzie należy zarejestrować firmę albo osobę prywatną, podać dane pojazdu i zakupionego lokalizatora. Oprócz tego konieczne jest też zasilenie konta kwotą wynoszącą co najmniej 120 złotych lub 30 euro. Dodatkowo wymagana jest instalacja wcześniej wspomnianego lokalizatora w pojeździe.

Przedsiębiorcy najczęściej wybierają lokalizatory OBU, czyli On-Board Unit, które można przenosić pomiędzy pojazdami i jest zasilane gniazdem zapalniczki. Oprócz tego mają też do dyspozycji ZSL, czyli Zewnętrzny System Lokalizacji, który jest montowany na stałe i współpracuje z komputerem pokładowym i cyfrowym tachografem oraz aplikację e-TOLL, którą wystarczy zainstalować na  urządzeniu mobilnym, które ma dostęp do lokalizacji.

Jak działa system e-TOLL i co należy o nim wiedzieć?

System e-TOLL różni się od wcześniej obowiązującego viaTOLL przede wszystkim tym, że działa na podstawie lokalizacji satelitarnej. W praktyce oznacza to, że jest dużym udogodnieniem dla kierowców, ponieważ dzięki niemu informacje dotyczące położenia pojazdu i stawek obowiązujących dla konkretnego odcinka dróg są na bieżąco przekazywane do systemu. Oprócz tego wprowadzenie systemu e-TOLL wiąże się też z likwidacją bramkownic, co skutkuje skróceniem czasu podróży, ponieważ nie wymaga zatrzymywania się.