poczta@gannet.pl

16 zastosowań modułów lokalizacyjnych: od lokalizowania psa po monitoring ciężarówek i silników zaburtowych łodzi

71337299_2436425029960570_4945794071298834432_n

Moduły lokalizacyjne umożliwiają efektywniejsze zarządzanie flotami pojazdów, ratują pszczoły, pomagają seniorom i umożliwiają odzyskiwanie skradzionych samochodów. A to nie koniec ich możliwości. 

Moduły lokalizacyjne dzielą się na te wykorzystujące technologię GPS/GSM oraz działające w oparciu o określone pasma sygnałów radiowych. Pierwsze mają zazwyczaj wbudowaną kartę SIM, dzięki której możliwy jest kontakt z modułem na bieżąco wskazującym swoje położenie. Te drugie służą w większości przypadków do odnajdowania skradzionego mienia. Niezależnie od technologii, znajdują najróżniejsze zastosowania.

Monitoring samochodów

To najczęstsze zastosowanie dla modułów lokalizacyjnych. Są one montowane zarówno w samochodach osobowych, jak i busach czy autach dostawczych. Służą jako narzędzia do zarządzania flotą, ale i pozwalają odzyskiwać skradzione pojazdy. – W zależności od technologii, moduł może informować na bieżąco o swoim położeniu dzięki wykorzystaniu GPS/GSM lub pozostać uśpionym np. do momentu uzyskania informacji o kradzieży pojazdu i w odpowiednim momencie nadać trudnozagłuszalny sygnał radiowy. Wówczas odpowiednie ekipy radionamiarowe są w stanie odzyskać skradziony pojazd – wyjaśnia Mirosław Marianowski, Security Manager w firmie Gannet Guard Systems.

Bezpieczeństwo dzieci

Dzięki miniaturyzacji modułów lokalizacyjnych, dziś każdy rodzic może wyposażyć w nie swoje pociechy, którym chce zapewnić bezpieczeństwo. Moduły umożliwiają wgląd w bieżącą lokalizację najmłodszych, co pozwala mieć pewność, że bezpiecznie dotarły np. z domu do szkoły. Lokalizatory i ich inteligentne aplikacje pozwalają ustawiać określone alerty czy geostrefy. Oznacza to, że rodzic zostanie automatycznie poinformowany o tym, że dziecko opuściło np. plac zabaw czy szkołę. Moduł staje się asystentem rodzica w chwilach, kiedy nie jest w stanie w pełni opiekować się swoją pociechą, a chciałby wiedzieć, czy jest ona bezpieczna.

Bezpieczeństwo seniorów

Moduły lokalizacyjne przeznaczone dla seniorów zazwyczaj noszone są w kieszeni lub jako zegarki. Informują o lokalizacji i posiadają przycisk SOS, dzięki któremu osoba starsza może zaalarmować najbliższych w razie problemu np. ze zdrowiem. Niektóre z urządzeń posiadają również czujnik upadku, by wezwać pomoc w momencie, kiedy seniorowi przydarzy się coś złego.

Lokalizacja bagażu

Zgubione bagaże to zmora wielu miłośników podróżowania. Dzięki modułom lokalizacyjnym umieszczanym w torbach czy walizkach możliwe jest odzyskanie utraconej własności. Rozmiary urządzeń nie stanowią problemu, przechodzą one również wszelkie odprawy i spełniają warunki większości linii lotniczych.

Bezpieczeństwo zwierząt

Zwierzęta to urodzeni podróżnicy. Często postanawiają udać się na wycieczkę na własną rękę (a właściwie łapę). Moduły lokalizacyjne mogą być umieszczane na obrożach milusińskich. Dzięki stałemu monitoringowi zyskuje się szansę na odnalezienie czworonoga lub uzyskanie informacji, że opuścił on podwórko czy dom.

Lokalizacja rowerów

Kradzieże rowerów to istna zmora miłośników jednośladów. Niektóre z nich potrafią być warte tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy złotych. Moduły lokalizacyjne umożliwiają namierzenie i odzyskanie skradzionego pojazdu, a także bieżące monitorowanie jego położenia. Posiadają również alert przemieszczenia i upadku.

Lokalizacja motocykli, skuterów i quadów

Moduły montowane w skuterach, motocyklach i quadach spełniają podobne zadania jak te umieszczane w samochodach. Umożliwiają odzyskanie skradzionego mienia i zapewniają kontrolę nad pojazdem – szczególnie w przypadku wszelkiego rodzaju wypożyczalni. Nowoczesne systemy lokalizacji poinformują odpowiednie służby np. o wypadku z udziałem jednośladu.

Lokalizacja łodzi, jachtów i silników zaburtowych

Łodzie, jachty i motorówki nie należą do najtańszych pojazdów. Nic więc dziwnego, że ich właściciele chcą mieć oko na swoje nawodne cudeńka. Moduły umożliwiają pełną kontrolę nad cumowanymi w marinach łodziami, a te komunikujące się z użyciem systemu GPS stanowią uzupełnienie dla systemów pokładowych. Moduły umieszcza się również przy silnikach zaburtowych, które często padają łupem złodziei.

Monitoring maszyn roboczych

Systemy telematyczne dają pełną kontrolę nad całym parkiem maszynowym. Dzięki nim możliwe jest wykrywanie przestojów w pracy oraz kierowanie pojazdów w miejsca, gdzie są najbardziej potrzebne. Nowoczesne oprogramowanie obsługujące moduły lokalizacyjne w połączeniu z aplikacjami mobilnymi jest w stanie na bieżąco informować o statusach pojazdów i generować raporty ich efektywności. Dzięki temu zarządcy budów, wycinek lasów czy rolnicy zyskują szansę na wykonanie większej liczby zadań w krótszym terminie i efektywne wykorzystanie wartych setki tysięcy złotych maszyn.

Nowoczesne systemy telematyczne, bazujące na modułach GPS/GSM, pozwalają na jeszcze lepsze wykorzystanie wszelkiego rodzaju maszyn roboczych. Umożliwiają sprawniejsze planowanie pracy, a także wgląd w główne parametry pojazdu – czas pracy, uruchomienia silnika, zużycie paliwa oraz efektywność wykorzystywania urządzenia – zauważa Bogdan Kwiatkowski, dyrektor sprzedaży w firmie Gannet Guard Systems.

Lokalizacja dronów

Według rozporządzenia ministra infrastruktury z 17 stycznia 2019 r. wszystkie drony wykorzystywane do lotów komercyjnych muszą mieć dodatkowy lokalizator GPS.

Moduły przeznaczone specjalnie do monitorowania bezzałogowcow posiadają niezależne zasilanie, nie są integralną częścią pojazdu i są na tyle odporne, by w momencie uderzenia o ziemię nie ulec zniszczeniu i nie odczepić się od drona. Urządzenia te są niewielkich rozmiarów oraz posiadają łatwy system demontażu w przypadku ewentualnej potrzeby naładowania.

Monitoring maszyn rolniczych

 Systemy GPS/GSM to coraz częstsze wyposażenie maszyn rolniczych. Dzięki ich użyciu właściciele pól i sadów mogą efektywniej wykorzystywać areał. Moduły zbierają informacje o zasobności gleby, co ułatwia dobór dawki nawozu w konkretnym miejscu na polu. Dzięki maszynom wyposażonym w monitoring istnieje możliwość bardzo dokładnego nawożenia ziemi. System ułatwia prace z opryskiwaczem, zapobiegając nierównemu rozłożeniu środka chemicznego w postaci zakładek i mijaków. Kombajny wyposażone w system mapowania pola oraz takie urządzenia, jak wilgotnościomierz i waga, pozwalają rolnikowi analizować wyniki zbiorów i jeszcze lepiej przygotować się do kolejnego sezonu. Szacunkowa oszczędność na nawozach i środkach ochrony roślin przy wykorzystaniu takiej technologii może sięgać kilkudziesięciu procent.

Monitoring ciężarówek

Moduły lokalizacyjne najczęściej służą do śledzenia pozycji oraz parametrów pojazdów. Jest to szczególnie przydatne w firmach, które muszą mieć pod kontrolą wiele samochodów. Moduły są w stanie przekazywać centrali dane dotyczące m.in. zużycia paliwa, generują raporty wykorzystania oraz efektywności pracy. Poprawiają również bezpieczeństwo dzięki alertom przekroczenia prędkości. Co istotne, niektóre przewozy – np. towarów wrażliwych (paliwa itp.) – muszą być monitorowane.

Monitoring naczep

Dzięki zastosowaniu szeregu dodatkowych czujników systemy lokalizacji są w stanie informować no. o temperaturze w jakiej przebywa ładunek, co jest szczególnie przydatne w przypadku towarów łatwo psujących się. Dzięki temu chłodnie pozostają pod pełną kontrolą. Odpowiednie systemy zabezpieczające pozwalają również uzyskać informacje w przypadku nieautoryzowanego otwarcia transportu.

Lokalizacja hulajnóg

Hulajnogi elektryczne stały się niezwykle popularnym środkiem transportu – szczególnie w miastach, gdzie rośnie liczba firmy wypożyczających pojazdy na minuty. Dzięki modułom lokalizacyjnym zyskują one kontrolę nad sprzętem i są w stanie zarządzać swoim mieniem tak, by użytkownicy zawsze mieli szansę skorzystać z hulajnogi, kiedy będzie ona im potrzebna. Dzięki lokalizatorom udaje się też odzyskiwać zabezpieczane jednoślady.

Monitoring kontenerów

– Zdarza się, że firmy z branży transportowej mające na swoim wyposażeniu kontenery nie wiedzą, gdzie znajduje się ich mienie. Ustalenie tej informacji pochłania dużo czasu i wymaga przygotowania stosu dokumentów. Rozwiązaniem problemu są moduły przystosowane do zabezpieczania i monitorowania stanu kontenerów – zauważa Jacek Bandura specjalista ds. Technicznych i IT firmie Gannet Guard Systems. Czym tego typu urządzenia różnią się od standardowych rozwiązań GPS/GSM do namierzania samochodu osobowego lub ciężarowego? Są konstruowane z myślą o montażu bezpośrednio na drzwiach kontenera. Dzięki temu można stwierdzić nie tylko, gdzie aktualnie znajduje się kontener, a tym samym transportowany towar, ale przede wszystkim mieć go pod stałą kontrolą. Pozwalają na to alerty informujące wskazane osoby m.in. o tym, że ktoś próbuje otworzyć drzwi kontenera. 

Lokalizacja uli

Kradzieże i niszczenie uli zdarzają się rok w rok. Na szczęście z pomocą przychodzą nowe technologie. Dzięki wykorzystaniu dedykowanej aplikacji mobilnej, system monitoringu ula umożliwi pozyskanie informacji o: demontażu urządzenia z ula, jego nieautoryzowanym przemieszczaniu się czy nawet przewróceniu się ula. Lokalizator pozwala na namierzenie ula po wystąpieniu każdego z wyżej wymienionych alarmów. W połączeniu z możliwościami aplikacji mobilnej wyposażonej w Google Maps, umożliwia to samodzielne odnalezienie ula np. w przypadku kradzieży.