Jak zabezpieczyć maszyny rolnicze przed kradzieżą?
Maszyny oraz pojazdy wykorzystywane w rolnictwie potrafią kosztować setki tysięcy złotych. Nic dziwnego, że taki sprzęt stanowi łakomy kąsek dla złodziei – zwłaszcza że fabryczne zabezpieczenia nie są dla nich większym wyzwaniem. Sam jesteś rolnikiem i chciałbyś należycie zabezpieczyć swoją własność przed kradzieżą? W takim razie zapoznaj się z naszym wpisem, w którym przedstawiamy sprawdzone rozwiązania w tym zakresie.
Kradzież maszyn rolniczych to poważny problem
Każdego roku w Polsce kradnie się ponad 1000 maszyn rolniczych. Co najczęściej pada łupem złodziei? Przede wszystkim ciągniki oraz kombajny, jednak przy okazji często „znika” osprzęt do danych pojazdów – mowa tutaj o m.in. przyczepach, pługach, bronach czy rozrzutnikach obornika. Większość kradzieży jest dokonywana przez zorganizowane grupy, które dokładnie planują każdą akcję. Rabusie znają harmonogram dnia rolnika, plan jego posesji oraz posiadane przez niego pojazdy. Wcześniej upatrzone maszyny są wyprowadzane w środku nocy, kiedy właściciele są pogrążeni w śnie. Rano nie ma już śladu po pojazdach – nawet wówczas, gdy były schowane w głębi podwórka, garażu czy szopie.
W zależności od typu sprzętu może on zostać rozebrany na części lub nieco zmodyfikowany i odsprzedany niczego nieświadomym osobom. W wielu przypadkach skradzione pojazdy trafiają na sprzedaż za granicę. Rolnicy, którzy tracą swoją własność, nie są narażeni tylko na stres i spore koszty, ale także przestój w pracach polowych – zwłaszcza, że większość kradzieży ma miejsce w czasie żniw.
Fabryczne zabezpieczenia? Najczęściej nie są wystarczające
Podstawowe wersje ciągników rolniczych, nawet tych, które pochodzą od renomowanych producentów, są wyposażone w kluczyki uniwersalne, pozwalające na uruchomienie maszyn różnego typu, nawet odmiennych marek. Ujednolicone stacyjki to niezwykle wygodne rozwiązanie dla rolników, zwłaszcza jeśli posiadają rozbudowane zaplecze maszynowe, jednak mechanizm nie stanowi najmniejszego zabezpieczenia antykradzieżowego. Złodziej może kupić lub samodzielnie dorobić klucz, który z dużym prawdopodobieństwem pozwoli mu odpalić silnik bez żadnych dodatkowych działań.
Oczywiście bogatsze wersje pojazdów są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia. Jednym z nich jest immobilizer, czyli specjalny układ elektroniczny, który uniemożliwia uruchomienie jednostki napędowej przez nieautoryzowanych użytkowników. W skrócie system składa się z dwóch elementów – transpondera (czyli nadajnika) wbudowanego w kluczyk oraz immobilizera (czyli jednostki sterującej). Pierwszy podzespół odpowiada za wysłanie specjalnego sygnału, z kolei drugi za jego przeanalizowanie. Jeśli informacje są ze sobą zgodne, to następuje uruchomienie silnika. Choć powyższy proces wydaje się skomplikowany, to w rzeczywistości zajmuje zaledwie kilka milisekund. Zabezpieczenie w postaci immobilizera jest dość skuteczne, jednak nie wszyscy rolnicy decydują się na skorzystanie z tego rozwiązania.
Zabezpieczenie w postaci monitoringu GPS
Dość powszechnym systemem antykradzieżowym w sektorze rolniczym są nadajniki GPS. Jak działają takie urządzenia? „Sercem” całego układu jest specjalny lokalizator, który należy zamontować wewnątrz pojazdu. To właśnie ten drobny przyrząd odpowiada za odbieranie sygnałów satelitarnych, kontakt z serwerem oraz przesyłanie danych na temat swojego położenia. Uzyskane w ten sposób współrzędne są całkiem dokładne – w przypadku dobrych warunków, błąd pomiarowy oscyluje w granicach od 2 do 5 metrów, pozwalając tym samym na dość sprawne namierzenie skradzionego pojazdu.
Lokalizator GPS do maszyn rolniczych może okazać się niezastąpiony również wówczas, kiedy zależy Ci na stałym monitorowaniu swojej floty pojazdów. Za pomocą smartfona lub platformy na komputerze możesz na bieżąco kontrolować położenie poszczególnych maszyn, a także różne parametry ich pracy, np. aktualną prędkość czy poziom zużycia paliwa (bez konieczności instalacji sondy paliwowej). Wystarczy Ci tylko dostęp do internetu, abyś mógł również monitorować trasy oraz dystans, jaki pokonały konkretne ciągniki czy kombajny.
Niestety, lokalizatory GPS nie są pozbawione wad. Komunikacja satelitarna jest podatna na różnego rodzaju zagłuszenia – mowa tutaj nie tylko o niekorzystnych warunkach pogodowych lub terenowych, ale również działaniach złodziei. Wystarczy nawet prosty jammer, aby skutecznie „zneutralizować” nadajnik. Większość systemów monitoringu GPS korzysta z zasilania pojazdu. W praktyce oznacza to, że po demontażu akumulatora lokalizator traci źródło energii i staje się zupełnie bezużyteczny. Z pomocą przychodzi na szczęście nasza kolejna propozycja.
Namierzanie maszyn rolniczych z pomocą sygnałów radiowych
Lokalizatory z modułem radiowym stanowią lepsze zabezpieczenie antykradzieżowe niż klasyczny nadajnik GPS. Dlaczego? Otóż działania „radiówki” nie można w żaden sposób zagłuszyć, dzięki czemu sprzęt znacznie zwiększa szanse na odzyskanie skradzionego pojazdu z rąk złodziei. Co więcej, lokalizatory radiowe pozostają uśpione i są aktywowane dopiero wówczas, gdy użytkownik zgłosi zaginięcie maszyny – w efekcie urządzenie jest praktycznie niemożliwe do wykrycia.
Warto wspomnieć również o fakcie, że większość dostępnych monitoringów radiowych jest wyposażona w niezależne zasilanie – przykładowo, bateria naszego autorskiego systemu GanTrack zapewnia nawet 5 lat nieprzerwanej pracy jednostki. W efekcie nie jesteś zmuszony do ingerencji w fabryczną instalację swojego ciągnika, a przy okazji możesz zamontować nadajnik w mało oczywistym miejscu.
Monitoring posesji oraz systemy alarmowe
W celu należytego zabezpieczenia posiadanych pojazdów warto zainwestować w klasyczny monitoring samej posesji. Taki system cechuje się nie tylko stosunkowo niskimi kosztami montażu oraz eksploatacji, ale także sporą skutecznością. Obecność dobrze widocznych kamer jest bowiem świetnym czynnikiem prewencyjnym, który może skutecznie zniechęcić potencjalnego rabusia przed podjęciem jakichkolwiek nielegalnych działań. Jeżeli dojdzie jednak do kradzieży, to monitoring dostarczy Ci cennych informacji, które mogą okazać się bardzo pomocne przy ujęciu rabusia lub w roli materiału dowodowego.
Dobrym pomysłem jest także zainstalowanie systemu alarmowego. Odpowiednio zaprojektowany układ uruchomi sygnał dźwiękowy jeszcze przed wejściem upoważnionej osoby na teren Twojej posesji. Dzięki temu będziesz miał więc zapas czasu, aby podjąć odpowiednie działania. Wykorzystywane dziś urządzenia mogą być zintegrowane z różnymi opcjami – kiedy centrala wykryje obecność intruza, system może na przykład uruchomić oświetlenie podwórza czy zasunąć rolety w oknach. Tego rodzaju układy pozwalają również na samodzielne sterowanie systemem lamp czy mechanizmem bramy wjazdowej.