poczta@gannet.pl

Kontenery pod ścisłą kontrolą

Kontenery pod scisla kontrola

Monitoring GPS to jeden z podstawowych elementów oprogramowania dla firmy transportowej. Zastosowanie profesjonalnego systemu monitoringu w branży logistycznej to nie tylko efektywny lokalizator umożliwiający śledzenie towaru przewożonego w naczepach ciągników, ale także sposób na kontrolowanie ładunków znajdujących się w kontenerach wykorzystywanych w transporcie drogowym, kolejowym i morskim. Tzw. GPS tracker odgrywa ogromną rolę również w zarządzaniu kontenerami np. budowlanymi lub na śmieci.

Logistyczne know-how obejmuje m.in. wiedzę dotyczącą przewożonych towarów, warunków ich przechowywania, położenia środków transportu, czasu potrzebnego na realizację dostaw czy kosztów związanych z poszczególnymi operacjami. Coraz częściej w ramach optymalizacji prowadzonego biznesu, firmy logistyczne korzystają z lokalizatorów GPS, aby prowadzić nadzór i monitoring pojazdów w czasie rzeczywistym. Sytuacja komplikuje się, gdy w grę wchodzi lokalizacja towaru zamkniętego nie w naczepie, ale umieszczonego w kontenerze.

– Firmy z branży transportowej mające na swoim wyposażeniu kontenery, często nie wiedzą, gdzie znajduje się ich towar. Ustalenie tej informacji pochłania dużo czasu i wymaga przygotowania stosu dokumentów. Rozwiązaniem problemu są moduły przystosowane do zabezpieczania i monitorowania stanu kontenerów – zauważa Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems.

Czym tego typu urządzenia różnią się od standardowych rozwiązań GPS do namierzania samochodu osobowego lub ciężarowego? Moduły zapewniające monitorowanie GPS i wykorzystywane do zabezpieczania kontenerów, takie jak GanFleet Container Lock, są konstruowane z myślą o montażu bezpośrednio na drzwiach kontenera. Dzięki temu można stwierdzić nie tylko, gdzie aktualnie znajduje się kontener, a tym samym transportowany towar, ale przede wszystkim mieć go pod stałą kontrolą. Pozwalają na to alerty informujące wskazane osoby m.in. o tym, że ktoś próbuje otworzyć drzwi kontenera, mimo że powinno się to dziać dopiero w miejscu odbioru.

– W związku z tym, że kontenery mogą być wykorzystywane zarówno w transporcie drogowym, kolejowym jak i morskim, trudno mieć wgląd w ich położenie ze względu na niejednokrotnie skomplikowaną ścieżkę logistyczną. Urządzenia wdrażane w ramach systemu GPS sprawdzają się w tego typu sytuacjach najlepiej. Klient nie musi kontrolować np. trasy statku, procesu rozładunku i załadunku oraz późniejszych etapów przewożenia kontenera. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące jego położenia będzie mógł odczytać bezpośrednio z lokalizatora GPS dostępnego online – za pośrednictwem platformy internetowej lub w aplikacji mobilnej. Wówczas można łatwo dowiedzieć się, czy jego ładunek nie został naruszony przez osoby niepowołane – wyjaśnia Dariusz Kwakszys.

ganfleet-conteiner

Wykorzystanie systemu monitoringu w ramach online GPS w ofertach może okazać się kartą przetargową w przypadku sprzedaży lub wynajmu dla Klientów indywidualnych oraz biznesowych. Dodatkowa funkcjonalność udostępniana odbiorcom ma szansę zaważyć na wyborze konkretnego dostawcy. System GPS i monitoringu pozwala namierzać tudzież kontrolować również kontenery otwarte. Urządzenie może zostać umieszczone na kontenerze ze względu na niezależny od zewnętrznego źródła energii system zasilania. Bateria montowana w urządzeniach marki Gannet Guard Systems może działać bez ładowania nawet 5 lat. Dodatkowo rozwiązania tego typu dają szansę firmom produkującym kontenery na przygotowanie zupełnie nowej linii produktów dostosowanej do potrzeb rynku, np. wyposażonych w odpowiednie miejsca pozwalające na montaż nadajnika GPS oraz sprzedaż gotowych już wyposażonych w nie produktów.

Kolejną z korzyści użycia tego typu oprogramowania dla logistyki, także w przypadku kontenerów, jest usprawnienie procesu optymalnego zarządzania. Korzystając z systemu określania pozycji GPS online, właściciel firmy ma szansę sprawdzić, jak użytkowane są kontenery, czy pracują, czy nie są pozostawione i zapomniane. Umożliwia to najefektywniejsze wykorzystanie zasobów, podobnie jak funkcja geoogrodzeń – wyznaczania obszarów, w których powinien znajdować się kontener, a o których opuszczeniu właściciel zostanie automatycznie poinformowany.

Możliwość stałego lokalizowania poprzez GPS monitoring przewożonych towarów nie tylko pozwala usprawnić procesy decyzyjne, ale również zachować spokój o bezpieczeństwo ładunku. Dzieje się tak ze względu na to, że gdy kontener padnie łupem złodziei, łatwo daje się namierzyć „zgubę” za pomocą tzw. tropiciela GPS. Dużą przewagą w tym przypadku jest stosowanie systemu namierzania (np. tego oferowanego przez Gannet Guard Systems), wykorzystującego technologię radiowej lokalizacji pojazdów w praktyce do namierzania skradzionych lub zaginionych kontenerów. System taki nie daje się zagłuszyć urządzeniami używanymi do eliminowania zabezpieczeń GPS/GSM, co daje 95% skuteczności w odzyskiwaniu skradzionych obiektów, które zostały zabezpieczone modułem radiowym.

ganflleets-power

Korzyści wykorzystania systemu monitoringu w przypadku kontenerów:

  • Maksymalizacja kontroli nad przewożonym towarem – użytkownik może w każdej chwili sprawdzić, gdzie znajduje się kontener oraz mieć pewność, że nie został on otwarty przez osoby do tego nieuprawnione. W związku z automatycznymi powiadomieniami w formie alertów właściciel zyskuje gwarancję, że będzie mógł odpowiednio zareagować na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Gdy urządzenie utraci zasięg i nie będzie w stanie wysłać raportu natychmiast w chwili zdarzenia, zrobi to automatycznie gdy tylko odzyska łączność.
  • Usprawnienie procesów decyzyjnych i lepsze dopasowanie działań logistycznych ze względu na świadomość położenia kontenera.
  • Uzyskanie przewagi nad konkurencją, której oferta nie obejmuje lokalizowania kontenerów, a także większa możliwość odzyskania mienia od nieuczciwych klientów.
  • Możliwość zarządzania transportami kontenerów bez konieczności wychodzenia z biura. Wgląd w lokalizacje i stan poszczególnych jednostek uzyskuje się dzięki dostępowi do GPS lokalizatora dostępnego online na platformie monitorującej, która przedstawia położenie kontenerów w formie graficznej (umiejscowienie na mapie) bądź też ich współrzędnych geograficznych. System monitoringu oferuje również wiele dodatkowych opcji, które usprawniają działania firm.
  • Bezobsługowy charakter modułów montowanych na kontenerach. Systemy wykorzystywane do namierzania kontenerów charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Obudowa mieszcząca moduł z GPS monitoringiem wyróżnia się stopniem ochrony IP67. Baterie wykorzystywane do niezależnego zasilania urządzeń są w stanie pracować do 5 lat bez potrzeby ładowania.
  • Stosowanie systemów monitoringu ma również wpływ na pozytywny wizerunek firmy i zwiększa zaufanie klienta do przedsiębiorstwa oferującego wynajem kontenerów.