poczta@gannet.pl

Nowoczesne technologie pozwalają odnaleźć zaginione dzieci

autumn-boy-child-3147216

Zaginięcie dziecka to jeden z największych dramatów, jakie mogą spotkać rodzica. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych lokalizatorów przeznaczonych dla najmłodszych, każda mama i każdy tata mogą roztoczyć opiekę nad pociechą także poza domem.

Według statystyk zaginięć zgłoszonych w zeszłym roku do fundacji Itaka, ponad 10 proc. wszystkich poszukiwanych stanowiły dzieci (osoby do 18. roku życia). Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że co roku w Polsce ginie ok. 7-8 tys. małoletnich. W 2017 r. takich zaginięć zgłoszono 6758, z czego 443 dotyczyły dzieci do 7. roku życia, 953 – w wieku 7-13 lat, a 5362 – nastolatków (14-17 lat). Tego typu przypadków można uniknąć, jeśli rodzice zaufają nowym technologiom i wybiorą odpowiedni lokalizator dla swoich najmłodszych.

Nie śledzimy – monitorujemy!

Część rodziców odnosi się do lokalizatorów dla dzieci z dystansem, bojąc się, że ich użycie będzie zbyt dużą ingerencją w prywatność najmłodszych. Praktyka oraz prawo polskie stanowią jednak o tym, że dziecko powinno przebywać pod stałym nadzorem osób dorosłych, a do samej kwestii wyposażenia małoletniego w lokalizator należy podejść właściwie, ustalając z nim powody i zasady monitorowania jego miejsca przebywania. Argumentem „za” może być chociażby szansa natychmiastowej reakcji w sytuacji zagrożenia czy po prostu potrzeby kontaktu zgłoszonej przez dziecko.

Jak to działa?

Dzięki miniaturyzacji modułów lokalizacyjnych, dziś każdy rodzic może wyposażyć w nie swoje pociechy, którym chce zapewnić bezpieczeństwo. Moduły umożliwiają wgląd w bieżącą lokalizację najmłodszych, co pozwala mieć pewność, że dotarły np. z domu do szkoły. Lokalizatory i ich inteligentne aplikacje pozwalają ustawiać określone alerty czy wskazywać geostrefy objęte monitoringiem. Oznacza to, że rodzic zostanie automatycznie poinformowany o tym, że dziecko opuściło np. plac zabaw czy szkołę.

Moduł staje się asystentem rodzica w chwilach, kiedy nie jest w stanie w pełni opiekować się swoją pociechą, a chciałby wiedzieć, czy jest ona bezpieczna. Bateria urządzenia w zależności od preferencji informowania o lokalizacji (informacje wysyłane stale, co kilka lub co kilkanaście minut) pozwala urządzeniu działać od kilku do kilkunastu dni bez konieczności ładowania.

– Urządzenia posiadają także przycisk S.O.S, który może zostać aktywowany przez dziecko. Ostrzeże on rodzica, za pomocą aplikacji, wiadomości push, lub SMS o tym, że dziecko jest w niebezpieczeństwie. Urządzenie prześle dokładną lokalizację, co umożliwi dorosłym szybką reakcję lub poinformowanie odpowiednich służb – podsumowuje Bogdan Kwiatkowski, Dyrektor Sprzedaży w firmie Gannet Guard Systems.