Kradzież motocykla, roweru i jednośladu - jak się uchronić przed złodziejem?
Popularność jednośladów w Polsce nie maleje. W 2016 r. zarejestrowano ich ponad 117 tysięcy. Tak wysoki popyt oznacza również wzmożoną działalność przestępców, dla których warte nawet kilkadziesiąt tysięcy pojazdy to nie lada gratka. Wraz z ilością jednośladów wzrasta liczba ich kradzieży. Czy jest w takim razie pewny sposób na zabezpieczenie motocykla lub roweru przed kradzieżą? Jak możemy ochronić swój motocykl? Dziś sprawdzimy jakie mamy możliwości zabezpieczenia naszego mienia.
Kradzieże motocykli i rowerów
Co roku na forach internetowych i w mediach społecznościowych pojawiają się kolejne ogłoszenia informujące o skradzionych maszynach wraz z ich szczegółowym opisem. Większość pojazdów nigdy nie wraca w ręce prawowitych właścicieli, gdyż na rynku kwitnie handel częściami zamiennymi niekoniecznie pochodzących z hurtowni czy sklepów motoryzacyjnych. Jak zauważają policyjni eksperci, niskie ceny podzespołów kuszą innych właścicieli jednośladów, którzy ignorują w ten sposób fakt, że napędzają czarny rynek i zachęcają złodziei do dalszej działalności. W ich głowach powinno pojawić się pytanie: jeśli to część czyjegoś motocykla, to kiedy złodziej obierze za cel moją maszynę?
Jak ustrzec się przed kradzieżą?
Choć dokładamy wszelkich starań, by zabezpieczyć nasz motocykl czy rower przed kradzieżą, często stajemy wobec brutalnej prawdy: doskonałe zabezpieczenie to rzadkość. Wysokiej jakości zamki U-kształtne, łańcuchy, blokady tarczy hamulcowej i alarmy choć stanowią barierę, nie zawsze są wystarczającą ochroną przed zdecydowanymi złodziejami. W obliczu tej rzeczywistości, warto zastanowić się nad dodatkowymi środkami ostrożności.
Oto kilka z nich:
Zabezpiecz jednoślad przed widokiem. Zaparkuj w miejscach dobrze oświetlonych i tam, gdzie jest dużo ludzi. Jeśli to możliwe, korzystaj z miejsc dedykowanych do przechowywania jednośladów.
Używaj wielu zabezpieczeń. Kombinacja różnych zabezpieczeń (np. zamek i alarm) może zniechęcić złodzieja, który liczy na szybką i łatwą „zdobycz”.
Rejestracja i oznakowanie. Rejestruj swój jednoślad, a także zastosuj specjalne naklejki czy oznakowania, które pomogą w identyfikacji pojazdu w przypadku kradzieży.
Ubezpieczenie. Warto rozważyć ubezpieczenie od kradzieży, które w przypadku utraty jednośladu zrekompensuje nam jego wartość lub pomoże w zakupie nowego.
Instaluj lokalizatory GPS. Dla motocykli warto rozważyć montaż lokalizatora GPS. W przypadku kradzieży umożliwi to nam i służbom szybkie zlokalizowanie pojazdu.
Regularne przeglądy. Dbanie o stan techniczny jednośladu i regularne przeglądy mogą zniechęcić złodzieja, który ocenia, czy warto ryzykować kradzieżą danego pojazdu.
Nie zostawiaj kluczy w stacyjce. To podstawowa zasada, której wiele osób nie przestrzega. Klucz w stacyjce to wręcz zachęta dla złodzieja.
Informuj o swojej obecności . Jeśli zauważysz podejrzane osoby w pobliżu miejsc parkingowych, daj im znać, że je obserwujesz. Często samo poczucie obserwowania może odstraszyć potencjalnego złodzieja.
Korzystaj z profesjonalnych parkingów. Jeśli planujesz zostawić swój jednoślad na dłużej, warto skorzystać z płatnych, strzeżonych parkingów.
Co w wypadku gdy już dojdzie do kradzieży?
Niestety jak słusznie zauważa Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems „Przed kradzieżą motocykla trudno się ustrzec. Złodzieje mają swoje sposoby na złamanie większości zabezpieczeń, niezależnie czy jest to disc lock montowany na tarczy hamulcowej, łańcuch służący do przypinania motocykla lub blokowania jego koła czy też immobilizer” Elektroniczne i mechaniczne zabezpieczania okazują się bezradne w momencie, gdy przestępcy umieszczają unieruchomiony blokadą jednoślad w samochodzie dostawczym i wywożą do „dziupli”, np. zamkniętego metalowego garażu.
W dzisiejszych czasach, kiedy złodzieje są coraz bardziej wyrafinowani, warto być krok przed nimi i korzystać z najnowszych technologii, by chronić to, co dla nas cenne.
By odzyskać skradziony jednoślad, trzeba mieć wiele szczęścia, trafić na mało rozgarniętego złodzieja lub… zdecydować się na montaż odpowiedniego zabezpieczenia pokradzieżowego. W takich przypadkach niezwykle pomocne okazują się systemy monitoringu pojazdów. „Moduły umożliwiające lokalizowanie motocykli są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można ukryć je w relatywnie niedużej bryle jednośladu. Ważne jest przy tym również to, że nie wymagają podłączenia do zasilania, bo posiadają wbudowaną baterię” – mówi Dariusz Kwakszys. Dodaje, że dzięki wprowadzaniu nowych funkcjonalności, monitoring pozwala nie tylko odnaleźć skradziony pojazd, ale również zareagować odpowiednio szybko, gdy motocyklista ulegnie wypadkowi.
„GanFleet MOTO umożliwia bieżące monitorowanie pozycji motocykla, skutera lub quada. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu aplikacji mobilnej oraz systemu alertów, informuje o nieautoryzowanym przemieszczaniu się pojazdu czy demontażu urządzenia i – co jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa kierowcy – wykorzystując odpowiednie czujniki, w momencie wypadku automatycznie przesyła informacje o zdarzeniu do zdefiniowanych wcześniej odbiorców: bliskich motocyklisty, centrali alarmowej, odpowiednich służb ratunkowych – wyjaśnia ekspert z Gannet Guard Systems.
Sygnał o wypadku, który zostanie przesłany bezpośrednio do służb ratunkowych, może znacząco skrócić ich czas reakcji i usprawnić proces odnalezienia poszkodowanego, dzięki przekazaniu dokładnych koordynatów miejsca zdarzenia ratownikom.
Ryzyko kradzieży jednośladu w Polsce jest niestety coraz większe, a odpowiednie zabezpieczenie przed amatorami cudzej własności jest coraz trudniejsze. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w system do monitorowania położenia naszego pojazdu, który znacząco zwiększa szanse na odzyskanie skradzionego mienia. Inwestując w nowoczesne systemy lokalizacyjne, nie tylko zabezpieczamy swój pojazd, ale także dbamy o własne bezpieczeństwo.