Blokada kierownicy samochodowej -jak działa? (zabezpieczenie antykradzieżowe auta)
Blokada kierownicy to system bezpieczeństwa samochodu, który uniemożliwia kierowcy wyłączenie kluczyka ze stacyjki lub wyjęcie go z kierownicy, gdy jest ona wciśnięta. Ma to na celu zapobiec kradzieży pojazdu poprzez uniemożliwienie przekręcenia kluczyka i uruchomienia silnika.
Czy blokada kierownicy jest skuteczna?
Blokada kierownicy jest to sposób na to, aby skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo samochodu przed kradzieżą. Zakładając blokadę kierownicy możemy uniemożliwić kradzież samochodu, który pozostawimy na parkingu.
W ten sposób żadna nieuprawniona osoba, która dostanie się do środka pojazdu nie zdoła nim odjechać. Jest to prosty mechanizm, który każdy kierowca może zainstalować w swoim samochodzie. Blokadę kierownicy można zainstalować w najróżniejszych pojazdach. Bez problemu zainstalujemy ten rodzaj blokady w samochodzie osobowym, dostawczym lub pojeździe ciężarowym. W zależności od modelu może być potrzebny inny rodzaj blokady, który będzie pasował do danego pojazdu. Zamontowaną blokadę kierownicy można w prosty sposób zablokować, aby zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą. Podczas zablokowania można usłyszeć charakterystyczny dźwięk, który będzie informacją dla kierowcy o zabezpieczeniu auta. Odblokowanie blokady kierownicy następuje równie szybko, co zablokowanie. Do odblokowania potrzebny jest kluczyk ze specjalnym pilotem, a niekiedy konieczne będzie dodatkowe poruszanie kierownicą. Obecnie blokada kierownicy jest jednym z częściej wykorzystywanych zabezpieczeń w samochodach.
Warto tutaj wspomnieć, iż wybierając odpowiednią blokadę kierownicy powinniśmy się upewnić odnośnie jej jakości. Montując słabą blokadę nie zabezpieczymy należycie samochodu przed ewentualną kradzieżą. Wśród popularnych systemów zabezpieczeniowych istnieją również inne rodzaje blokad, które można zamontować w swoim aucie.
Kierowcy często inwestują pieniądze w montaż blokady, która jest następnie nakładana na skrzynię biegów. Popularnym zabezpieczeniem we współczesnych samochodach jest także immobilizer, który znajduje się praktycznie w każdym nowo wyprodukowanym pojeździe. Jest to elektroniczne zabezpieczenie, które uniemożliwia niepowołanym osobom odpalenie samochodu. Immobilizer działa w ten sposób, iż przesyła sygnał do kluczyka zapłonu. W ten sposób po sprawdzeniu sygnału dany pojazd jest w stanie odpalić. Kierowcy mogą również rozważyć zamontowanie w swoim samochodzie specjalny lokalizator GPS, alarm i dodatkowo ubezpieczyć pojazd przed kradzieżą. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na samochód sprawi, że w razie kradzieży właściciel otrzyma odszkodowanie pieniężne. Obecnie istnieją liczne rozwiązania, które można zastosować w samochodzie, aby uchronić go przed włamaniem i kradzieżą.
Ile kosztuje blokada na kierownicę?
Blokada kierownicy to zabezpieczenie, które można zainstalować w praktycznie każdym samochodzie. Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, które pozwala dodatkowo zabezpieczyć dany pojazd.
Ceny zainstalowania takiej blokady kierownicy są różne i zależą od modelu samochodu.
Najtańsze blokady można zamontować w samochodzie już od kwoty sześciuset złotych. Jest to najniższa kwota za montaż takiej blokady, gdzie w cenie specjalista zainstaluje ją nam w samochodzie. Jeśli montaż blokady będzie sprawiał trudność, to wtedy podana kwota może wzrosnąć. W nowszych modelach samochodów koszt zamontowania blokady może mieścić się nawet w kilku tysiącach złotych.
Należy jednak pamiętać, iż montaż blokady kierownicy nie zagwarantuje nam w pełni, że nasz pojazd będzie należycie zabezpieczony przed kradzieżą. Niestety jest to stosunkowo proste zabezpieczenie do przełamania dla bardziej doświadczonych złodziei.
Blokada skutecznie chroni jednak pojazd przed włamywaczami, którzy są początkujący i nie mają odpowiedniego sprzętu. Bezpieczeństwo samochodu możemy skutecznie zwiększyć poprzez zamontowanie blokady na skrzynie biegów.
Ten rodzaj blokady jest bardziej wydajny i zdecydowanie ciężej go ominąć. Specjaliści uważają blokadę skrzyni biegów za skuteczny sposób zabezpieczenia antykradzieżowego. Kwota montażu blokady na skrzynię biegów jest podobna do tej, którą zapłacimy za zamontowanie takiego rozwiązania na kierownicy auta.
Jak odblokować blokadę kierownicy?
Blokada kierownicy jest prosta w obsłudze i każdy kierowca może szybko nauczyć się jej obsługi. Zamontowana blokada działa w sposób automatyczny, a jej zablokowanie następuje po wyciągnięciu kluczyka ze stacyjki i obróceniem kierownicy.
Odblokowanie kierownicy jest również prostą czynnością, która wykonamy w przeciągu kilkudziesięciu sekund. W tym wypadku kierowca powinien użyć odrobinę więcej siły fizycznej, aby ponownie obrócić kierownicę i przekręcić kluczyk w samochodzie. Warto tutaj wspomnieć, iż blokada kierownicy włączy się za każdym razem, gdy kluczyk znajdzie się poza obrębem danego pojazdu. Po zaparkowaniu swojego pojazdu i wyjściu z niego musimy liczyć się z tym, iż blokada automatycznie się zablokuje.
Jest to normalny sposób działania takiej blokady i kierowca nie powinien się tym przejmować. Niekiedy dochodzi do sytuacji, że będziemy musieli odblokować blokadę kierownicy bez kluczyka. Niestety jest to zajęcie, które będzie od nas wymagało cierpliwości i skupienia. Potrzebne będzie zdjęcie plastikowej obudowy i użycie odpowiednich narzędzi. W tym wypadku najlepiej skontaktować się z fachowcem, który pomoże nam w zdjęciu blokady.
Jak działa blokada na kierownicę?
Blokada kierownicy działa poprzez mechaniczne lub elektroniczne zabezpieczenie, które uniemożliwia wyjęcie kluczyka ze stacyjki lub kierownicy, gdy jest ona skręcona.
Mechaniczna blokada polega na blokadzie kolumny kierowniczej za pomocą zamka lub specjalnego mechanizmu, podczas gdy elektroniczna blokada korzysta z elektronicznego systemu zabezpieczeń, takiego jak alarm, centralny zamek czy immobilizer. W obu przypadkach, gdy kierownica jest skręcona, blokada uniemożliwia wyjęcie kluczyka i tym samym uruchomienie pojazdu.