AirTag vs GanTrack – lokalizator od Apple kontra monitoring z Polski
Technologia lokalizacji rozwija się od lat. W 2021 r. do oferowanych na rynku rozwiązań dołączył AirTag od Apple. Jak spisuje się w porównaniu z popularnym w Polsce systemem monitoringu radiowego GanTrack? Porównajmy te dwa produkty, ich funkcjonalności, zastosowanie, a także kwestie prywatności i bezpieczeństwa. W tym artykule sprawdzimy, jak działają Apple AirTag oraz GanTrack, jakie aplikacje do lokalizacji oferują ich dostawcy, co zrobić w razie konieczności namierzenia obiektu oraz jak zostać w pełni anonimowym używając tych urządzeń.
O co chodzi z Apple AirTag?
AirTag od Apple to małe, okrągłe urządzenie, które pomaga w znalezieniu zgubionych przedmiotów. Z AirTagiem możesz łatwo kontrolować, gdzie znajdują się Twoje przedmioty. Przypnij airtag do kluczy, a drugi schowaj do plecaka – to wszystko, co musisz zrobić. Dzięki aplikacji Lokalizator będziesz mógł nie tylko śledzić swoje urządzenia Apple, ale także sprawdzać aktualne położenie znajomych i udostępniać im swoje położenie. Urządzenie działa na bazie technologii Bluetooth umożliwiającej śledzenie położenia AirTaga za pomocą aplikacji. Jak podaje producent, AirTag emituje zabezpieczony sygnał Bluetooth, który jest wykrywany przez produkty amerykańskiej marki.
Jeśli szukasz przedmiotu zabezpieczonego przez Ciebie za pomocą AirTaga, wystarczy, że użyjesz aplikacji „Znajdź” i włączysz za jej pomocą dźwięk na wbudowanym w lokalizator głośniku. Co więcej – o ile AirTag jest w pobliżu, Twój iphon wskaże Ci jego położenie za pomocą funkcji „Znajdowanie dokładne”. Poda przy tym odległość i kierunek poszukiwań.
To nie koniec możliwości Airtaga. Zagubiony lub skradziony przedmiot będący poza zasięgiem Twojego telefonu da się namierzyć za sprawą usługi „Znajdź mój”. Bazuje ona na wymianie danych między iPhone’ami, iPadami i Macami na całym świecie, które tworzą ekosystem. Pobliskie urządzenia należące do sieci przesyłają informację o położeniu AirTag do chmury iCloud połączonej z aplikacją „Znajdź”. Po jej otwarciu zobaczysz AirTaga na mapie, o ile znalazł się zasięgu innego użytkownika.
Możesz też skonfigurować „Tryb utracony”. To funkcja, która informuje innych użytkowników urządzeń Apple o zagubionym AirTagu. Dzięki temu rosną szanse na odnalezienie zguby.
Skonfigurowanie AirTag jest stosunkowo proste. Po wyjęciu urządzenia z opakowania i zbliżeniu go do sprzętu firmy Apple (np. Iphone’a), należy postępować zgodnie z wyświetlanymi na ekranie instrukcjami. Proces ten jest intuicyjny i sprawia, że skonfigurowanie AirTaga zajmuje zaledwie kilka chwil.
Jak AirTag od Apple wypada na tle monitoringu GanTrack z Polski?
Podobieństwo AirTaga i systemu monitoringu GanTrack związane jest z ich podstawową funkcją – pomocą w odnalezieniu zaginionego obiektu. Oba rozwiązania można wykorzystać m.in. do lokalizowania pojazdów, przy czym GanTrack został stworzony właśnie z myślą o takim zadaniu. Jedno i drugie mają też apki znajdź pozwalające na korzystanie z funkcjonalności namierzania.
Różnice między propozycją marki Apple a GanTrackiem pojawiają się przede wszystkim w kwestiach technicznych. AirTag wykorzystuje Bluetooth, NFC oraz technologię ultra wideband. GanTrack to monitoring radiowy i bazuje na dedykowanych pasmach częstotliwości radiowych nadanych oficjalnie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, a w wersji Plus także na sygnałach GPS/GSM.
GanTrack nie traci zasięgu w garażach podziemnych czy stalowych kontenerach, gdzie ukrywane bywają skradzione samochody. Jest też odporny na działanie zagłuszarek sygnałów GPS/GSM często stosowanych przez złodziei. Ma niezależne zasilanie, a jego bateria jest w stanie wytrzymać nawet do 5 lat. Pozwala na namierzanie pojazdu z dokładnością do kilku centymetrów. Dzięki GanTrack auto, które padło łupem złodziei, zostanie wykryte nawet wtedy, gdy znajduje się w miejscu, gdzie nie ma użytkowników urządzeń Apple i nie da się posłużyć AirTagiem.
Zdarza się to zresztą dość często, bo złodzieje ukrywają samochody w „dziuplach” mieszczących się w postronnych miejscach. Pojazdy odnajdowane są przez Gannet Guard Systems m.in. w wiejskich stodołach, niedużych warsztatach na skrajach miejscowości, a także w pobliżu lasów. Przestępca bierze pod uwagę, że im mniej osób znajduje się w pobliżu, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś przekaże policji informację o lokalizacji poszukiwanego pojazdu.
Wersja GanTrack Plus wykorzystuje dodatkowo GPS i GSM. Może wysyłać alarmy dotyczące próby użycia zagłuszarki GPS/GSM czy utraty zasilania oraz mieć funkcję namierzania w czasie rzeczywistym. Pozwala to na bieżąco dowiedzieć się, jaka jest pozycja skradzionego pojazdu.
Zastanów się, jakie funkcje używasz na co dzień oraz jakie są dla Ciebie najważniejsze i na tej podstawie podejmij decyzję o wyborze rozwiązania.
Zalety i wady AirTag i GanTrack zależą głównie od indywidualnych preferencji użytkownika. Oba urządzenia są w stanie pomóc w odnalezieniu zgubionych przedmiotów, jednak sposób, w jaki to robią, oraz dodatkowe funkcje, mogą wpłynąć na ostateczny wybór.
Jak zabezpieczyć prywatność stosując systemy do lokalizacji?
Korzystanie z lokalizatorów wiąże się z pewnym ryzykiem związanymi z prywatnością. Czy da się je skonfigurować tak, aby nie zostały wykorzystane do śledzenia użytkowników bez ich wiedzy?
W przypadku lokalizatora Apple AirTag istnieje możliwość szyfrowania danych kontaktowych, które umożliwiają odnalezienie zagubionego przedmiotu. GanTrack z założenia znajduje się w stanie uśpienia, co pozwala chronić prywatność. Oznacza to, że nie wysyła danych lokalizacyjnych. Tracker przekazuje swoją dokładną lokalizację dopiero po aktywacji przez autoryzowane jednostki firmy Gannet Guard System, a dzieje się to po zgłoszeniu kradzieży przez właściciela. Zapewnia to pełną prywatność użytkownikowi pojazdu, w którym zamontowane są moduły wchodzące w skład GanTracka.
Jak zintegrować lokalizator Apple AirTag i GanTrack z urządzeniami Apple?
Konfiguracja lokalizatora AirTag czy GanTrack z produktami Apple – takimi jak iPhone, iPad czy Apple Watch – jest łatwe i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby połączyć namierzacz z urządzeniem należącym do sieci Apple.
GanTrack oferuje aplikację EuroFleet Plus dostępną na urządzenia z systemem iOS. Dzięki mapie pomoże Ci znaleźć np. na smartfonie aktualną destynację namierzanego obiektu. Ponadto dostaniesz powiadomienie o nieautoryzowanym przemieszczaniu pojazdu.
Jak kupić lokalizator AirTag od Apple lub GanTrack?
AirTag od Apple można dostać w Polsce w autoryzowanych punktach sprzedaży Apple, zarówno stacjonarnie, jak i online. Aby skonfigurować grawerunek na lokalizatorze AirTag, należy zaznaczyć odpowiednią opcję podczas procesu zakupu.
GanTrack jest oferowany przez firmę Gannet Guard Systems. Co ważne – można zamówić różne wersje systemu, dopasowanych do potrzeb użytkownika.
Wybór lokalizatora, czy to AirTag od Apple czy GanTrack, zależy głównie od indywidualnych preferencji użytkownika oraz jego potrzeb związanych z lokalizacją i bezpieczeństwem. Niezależnie od wyboru, warto zapoznać się z funkcjami i możliwościami danego urządzenia, aby móc w pełni korzystać z jego potencjału.