Jak działa E-Toll dla osobówek? (kto musi płacić)
E-Toll to zaawansowany system, który powstał z myślą o kierowcach i ułatwieniu im dokonywania płatności. System jest wprowadzony do powszechnego użytku i umożliwia automatyczne pobierania opłat za przejazd po drogach krajowych. W Polsce opłacie podlegają odcinki autostrad A2 i A4. Autostrada A2 jest płatna na odcinku od miejscowości Konin do Stryków. Odcinek autostrady A4 zaczyna się w Bielanach Wrocławskich, biegnie przez Strzelce Opolskie i kończy się w Gliwicach. Obecnie system zastąpił działający do 2021 roku przestarzały już system viaTOLL. Stary system rozliczania opłat za przejazd autostradami działać w latach 2011 do 2021.
Pobieranie opłat za przejazd drogami krajowymi umożliwia dbanie o infrastrukturę. Korzystanie z dróg powoduje pojawienie się kosztów, które są związane z eksploatacją i koniecznością bieżących napraw. Przed wjazdem na autostradę kierowcy są informowani o tym, że dany odcinek drogi jest płatny. Z reguły przy drodze jest specjalny znak, który pełni funkcję informacyjną. Opłacie za korzystanie z dróg podlegają nie tylko kierowcy samochodów osobowych, ale także inne pojazdy.
Czy e-TOLL jest dla osobówek?
E-Toll dla osobówek jest rozwiązaniem także dla kierowców innych pojazdów. Korzystanie z systemu e-Toll jest dostępne dla kierowców, którzy kierują pojazdami powyżej 3,5 tony. Z płatności w systemie e-Toll mogą korzystać również kierowcy samochodów osobowych z przyczepą i motocykliści. System jest niezwykle prosty w obsłudze i może z niego korzystać praktycznie każdy. Dla odpowiedniego działania systemu wymagane jest zainstalowanie aplikacji na telefon komórkowy i posiadanie dostępu do internetu. Warunkiem zainstalowania aplikacji e-Toll na telefonie jest jednak odpowiedni system operacyjny. Aplikacja idealnie działa na telefonach z systemem operacyjnym Android. Podczas instalowania aplikacji będziemy musieli założyć w niej profil użytkownika. Aplikacja poprosi nas o podanie niektórych danych, które będą niezbędne do korzystania z niej bezproblemowo. Warto tutaj wspomnieć, że system e-Toll zakończył etap, gdzie samochody były zmuszane do opłacania przejazdu w specjalnych bramkach. Wymagało to od kierowców oczekiwania w długich kolejkach, by przejechać przez szlaban. Niekiedy powodowało to wydłużony czas oczekiwania, gdzie kierowcy byli zmuszeni do irytującego czekania nierzadko w nieprzyjaznej pogodzie.
Gdzie obowiązuje e-TOLL dla osobowych?
System e-Toll obowiązuje na dwóch odcinkach autostrady. W Polsce jest to odcinek drogi autostradą A2, która zaczyna się w Koninie. Kolejny odcinek zaczyna się w okolicy Bielan Wrocławskich, gdzie prowadzi do Sośnicy. Autostrada A4 liczy ponad sześćset siedemdziesiąt dwa kilometry łącząc zachód kraju ze wschodem. Każdy użytkownik autostrady jest zobowiązany na własną rękę pobrać aplikację e-Toll i dokonać płatności za przejazd. Niedokonanie płatności za przejazd z autostradą może się skończyć surową karą w postaci mandatu. Kierowcy zawsze są informowani przed wjazdem na autostradę znakami, które znajdują się przy drodze. Osoby, które nie chcą korzystać z płatnych dróg mogą je ominąć. Najczęściej wiąże się to jednak ze znacznie wydłużonym czasem przejazdu. Warto tutaj wspomnieć, że kierowcy po zainstalowaniu aplikacji e-Toll w telefonie komórkowym mogą ustawić specjalne powiadomienia. Wówczas będziemy otrzymywali powiadomienie automatycznie po wjeździe na dany odcinek autostrady. Wymaga to jednak podłączenia do internetu, by aplikacja mogła śledzić aktualne położenie danego pojazdu.
Czy e-TOLL musi być nieustannie cały czas włączony?
Aplikacja e-Toll podczas przejazdu autostradą powinna być uruchomiona i śledzić nasze położenie. W ten sposób aplikacja może naliczyć nam stosowną opłatę za przejechanie wybranego odcinka drogi. Jeśli nie będziemy mieli dobrego podłączenia do internetu, to wówczas istnieje ryzyko, że aplikacja nie będzie działać poprawnie. Czasami może to doprowadzić do utracenia sygnału. Najlepiej zatem przed wjazdem na autostradę upewnić się, że aplikacja działa sprawnie i posiadamy aktywny internet. Warto tutaj wspomnieć, że potrzebny bilet na przejazd autostradą możemy kupić w punktach stacjonarnych. Najłatwiej bilet na przejazd zakupić w jednej ze stacji paliw. W Polsce przejazd możemy płacić na stacjach paliw od firmy Lotos, Orlen lub BP. Należy pamiętać, że opłacając swój przejazd wspieramy jakość dróg w kraju. Płatności za przejazd można również dokonać na stronie internetowej. Korzystając z płatności wykonywanej przez stronę internetową powiązaną z systemem e-Toll należy podać potrzebne dane. Konieczne będzie uzupełnienie informacji odnośnie numeru rejestracyjnego samochodu, datę planowanej podróży, wybór konkretnego odcinka i typ auta.
Kto jest zwolniony z e-TOLL?
Z opłat za przejazd płatnymi odcinkami drogi są zwolnione niektóre pojazdy, które najczęściej należą do służb państwowych. Wymienić należy tutaj samochody, które należą do straży pożarnej, policji i pogotowia. Każdy kierowca przed wjazdem na płatną autostradę powinien na własną rękę upewnić się, czy powinien uiścić stosowną opłatę za przejazd. Jeśli zapomnimy kupić bilet uprawniający nas do przejazdu drogą państwową, to możemy zostać ukarani nawet pięćset złotowym mandatem.