Jak sprawdzić i obliczyć spalanie samochodu? – raporty spalania paliwa
Wiedza dotycząca ilości paliwa zużywanego przez firmowe samochody pozwala lepiej zarządzać flotą oraz ograniczać koszty. Wgląd w dane oraz stałe monitorowanie spalania są możliwe dzięki modułom lokalizacyjnym.
Firmy zarządzające flotą przykładają ogromną wagę do spalania paliwa. Nic dziwnego – jego koszty są jednymi z najważniejszych w budżetach parków samochodów, a zużycie paliwa często stanowi jedno z podstawowych kryteriów wyboru pojazdu dla firmy. Decyzja zazwyczaj podejmowana jest w oparciu o dane techniczne auta podawane przez jego producenta, chociaż pod uwagę można brać także raporty udostępniane przez media i motoryzacyjne i różnego rodzaju niezależne organizacje, które wykonują testy spalania.
Od czego zależy spalanie samochodu?
Średnie spalanie samochodu zależy przede wszystkim od stylu jazdy kierowcy. To, jak dynamicznie przyspiesza, na ile – w perspektywie całej trasy – utrzymuje stałą prędkość, z jakimi prędkościami podróżuje, czy wykorzystuje hamowanie silnikiem, czy potrafi przewidywać sytuację na drodze i z odpowiednim wyprzedzeniem zmieniać biegi oraz rozpoczynać hamowanie wprost przekłada się na to, ile pali samochód. Dlatego rośnie liczba fleet managerów i właścicieli firm, którzy inwestują w szkolenia z ekonomicznej jazdy mające bezpośredni wpływ na spalanie aut. Pozwalają bowiem zmienić nawyki kierowców i stanowczo obniżyć spalanie benzyny, oleju napędowego czy gazu.
Pojemność silnika a spalanie
Na spalanie samochodu wpływają również wybierane trasy oraz – co oczywiste – rozwiązania zastosowane przez producenta samochodu, takie jak napędy alternatywne (hybrydowe, elektryczne), downsizing, czyli mniejsza pojemność silnika połączona z turbodoładowaniem czy zasilaniem prądem, system start-stop, tryb jazdy eco czy system ograniczający pracę silnika na biegu jałowym. W największym stopniu wpływają one na spalanie w mieście, w tym spalanie auta na postoju, pozwalając uzyskać znacznie korzystniejszy przelicznik km na litry paliwa.
Jak obliczyć zużycie paliwa?
Wielu zarządców oraz właścicieli flot zastanawia się, jak obliczyć średnie spalanie. Korzystają zwykle z różnego rodzaju kalkulatorów zużycia paliwa. To proste rozwiązania, które pozwalają na obliczanie spalania i dzięki przelicznikowi paliwa oraz przelicznikowi kilometrów sprawdzenie, jak wygląda realne spalanie samochodów. Można je wyszukać w internecie wpisując takie hasła jak: kalkulator spalania, przelicznik spalania diesla, kalkulator spalania ropy, przelicznik spalania lpg czy przelicznik spalania ropy.
Wiele aut osobowych, dostawczych i ciężarowych posiada komputery pokładowe wskazujące średnie spalanie paliwa, chwilowe zużycie paliwa i zasięg. Część posiada również przelicznik paliwa na km. Jednak fabryczne komputery nie są w 100 procentach precyzyjne – tradycyjna metoda liczenia czasem okazuje się dokładniejsza i pozwala wskazać rzeczywiste średnie spalanie aut.
Znając dokładną pojemność zbiornika paliwa wystarczy podzielić liczbę przejechanych kilometrów przez ilość zużytego paliwa. Tego rodzaju kalkulator paliwowy jest nieskomplikowany, a przy tym daje odpowiedź na pytanie: jak obliczyć spalanie auta? Dodając do tego cenę paliwa, uzyskuje się całkowity koszt spalania w danym okresie czy na danym dystansie. Korzystać można zarówno z kalkulatora spalania lpg, kalkulatora spalania diesla oraz benzyny.
Kalkulator i raporty spalania paliwa
Korzystając z nowych technologii można wyeliminować całkowicie potrzebę używania kalkulatora spalania samochodu. Automatyczne raporty zużycia paliwa mogą być generowane, a dane magazynowane wewnątrz inteligentnej aplikacji, która sprawdza się m.in. jako licznik spalania paliwa. Wystarczy zamontować w pojeździe odpowiedni system monitoringu – taki jak np. GanFleet. Wykorzystywany w jego ramach moduł pozwala na stałe kontrolowanie parametrów pojazdu, w tym chwilowego oraz średniego spalania. Dane do raportu spalania mogą być wygenerowane w dowolnym momencie, a także na koniec np. okresu rozliczeniowego, zdejmując z barków osoby odpowiedzialnej za pojazdy obliczanie średniego spalania. Obliczanie zużycia paliwa odbywa się automatycznie, a osoba zarządzająca flotą zyskuje narzędzie pełniące pośrednio rolę kalkulatora spalania gazu, kalkulatora spalania benzyny oraz oleju napędowego. W aplikacji można wprowadzić również dane dotyczące kosztów tankowania.
GanFleet wykorzystuje kilka rozwiązań: bazuje na danych z szyny CAN, informacjach z czujnika paliwa (pozwala kontrolować poziom zużywanego paliwa poprzez połączenie z wewnętrznym układem pomiarowym pojazdu bez konieczności ingerencji w zbiornik paliwa) lub wskazaniach z sondy paliwa (umożliwia odczyt stanu paliwa w baku z dokładnością do 2 proc.), stosowanej przy większych zbiornikach.
Kradzież paliwa a przelicznik spalania
Żaden przelicznik zużycia paliwa nie będzie miarodajny, jeśli w firmie trafi się nieuczciwy pracownik podkradający paliwo. Dane będą wówczas zafałszowane, co uniemożliwi określenie ile spala samochód. Problemów tego rodzaju można uniknąć również dzięki systemowi monitoringu. Jego elementem mogą być bowiem dodatkowe czujniki monitorujące stan paliwa w baku. Automatycznie informują one – w formie wiadomości sms lub powiadomienia push w aplikacji – o nagłym ubytku paliwa z baku, co pozwala wykryć nadużycia i ograniczyć koszty w firmie. Jednocześnie ułatwiają określenie, ile pali auto w rzeczywistości oraz czy nie występuje zużycie paliwa ponad normę.
Uzupełnieniem dla sensorów może być czujnik otwarcia wlewu paliwa, który podłączony do urządzenia GanFleet rejestruje zdarzenia otwarcia i zamknięcia korka wlewu paliwa. W ramach akcesoriów dostępne jest również zabezpieczenie korka wlewu paliwa (GanBak), służące do kontroli i monitorowania dostępu do wlewu paliwa głównie samochodów ciężarowych oraz maszyn budowlanych i rolniczych. Dodatkową opcją jest sitko antykradzieżowe zabezpieczające przed spuszczeniem paliwa.