W jaki sposób określić lokalizacje pojazdu po kradzieży?
Skuteczna ochrona przed kradzieżą auta jest niezwykle trudna, ponieważ współcześni złodzieje dysponują narzędziami, które pozwalają na złamanie nawet najbardziej zaawansowanych zabezpieczeń. Istnieje jednak jeden skuteczny sposób na odnalezienie pojazdu, kiedy trafi w ręce rabusiów – mowa oczywiście o monitoringu GPS. W niniejszym wpisie tłumaczymy, jak z pomocą takiego urządzenia określić dokładną lokalizację skradzionego samochodu.
Jak działają urządzenia lokalizacyjne montowane w samochodach?
Podstawą całego systemu monitoringu jest specjalny nadajnik, który należy zamontować wewnątrz danego pojazdu. Dostępne w naszej ofercie urządzenia są lekkie i niewielkie, dzięki czemu pozwalają na zamocowanie w mało widocznym miejscu – to niezwykle ważne, ponieważ tylko wówczas sprzęt pozostanie niezauważony przez potencjalnych złodziei.
Lokalizatory GPS wykorzystują do ustalania swojej pozycji sygnały emitowane przez satelity. Komunikaty zawierające tzw. sygnatury czasowe pozwalają urządzeniu na wykonanie obliczeń – otrzymany wynik to współrzędne, czyli długość i szerokość geograficzna, podane z dokładnością nawet 2 metrów (błąd pomiarowy może być oczywiście nieco większy, np. w niekorzystnych warunkach terenowych).
Niestety, urządzenia korzystające wyłącznie z modułów GPS/GSM nie są niezawodne – sprzęt jest podatny na utratę zasięgu zarówno w podziemnych parkingach, jak i w wyniku zakłócenia narzędziami stosowanymi przez rabusiów. Z tego powodu warto zdecydować się na lokalizator, który korzysta również z radiolokacji. Połączenie obu technologii sprawia, że nadajnik jest praktycznie niemożliwy do wykrycia, a jego praca nie może zostać zablokowana przez zagłuszarki.
Jak przebiega proces sprawdzania lokalizacji skradzionego pojazdu?
Oferowane przez nas lokalizatory GPS do samochodów zapewniają wiele opcji monitorowania lokalizacji – użytkownik może skorzystać zarówno z programu komputerowego, dowolnej przeglądarki internetowej, jak i aplikacji mobilnej na smartfona. Wystarczy uruchomić dowolną ze wspomnianych platform, aby w czasie rzeczywistym sprawdzić na mapie dokładne położenie pojazdu. System zapewnia nie tylko bieżący podgląd adresu, ale także dodatkowe wskaźniki, takie jak m.in. pokonana dotychczas trasa, a nawet prędkość, z jaką w danej chwili porusza się obserwowany pojazd.
Alternatywnym rozwiązaniem jest ustawienie alertów, które będą wysyłane do właściciela w określonych sytuacjach, np. wówczas, gdy dojdzie do nieautoryzowanego uruchomienia silnika lub opuszczenia przez auto wyznaczonej geostrefy. Kiedy urządzenie wykryje niepożądane akcje, to niezwłocznie poinformuje o tym za pośrednictwem klasycznego SMS-a, powiadomienia push lub wiadomości w serwisie WWW.
Uzyskane z pomocą lokalizatora informacje można od razu przekazać policji. Położenie pojazdu oraz dane na temat jego trasy w zupełności wystarczają, aby służby były w stanie namierzyć pojazd i odzyskać go z rąk złodziei.
Prawidłowy montaż to klucz do właściwego działania monitoringu
Aby system lokalizacyjny działał sprawnie i przy okazji nie był widoczny dla osób postronnych, należy zadbać o jego właściwy montaż. Instalacja lokalizatorów GPS jest dość skomplikowanym procesem, który w większości przypadków wymaga ingerencji w układ elektroniczny pojazdu, dlatego zalecamy, aby zajęli się tym specjaliści.
Zamocowanie nadajnika w odpowiednim miejscu gwarantuje nie tylko ochronę przed demontażem, ale także zakłóceniami w pracy. Należy bowiem pamiętać, że niektóre materiały (a zwłaszcza metal) blokują sygnały satelitarne – w efekcie lokalizator może mieć problem z podawaniem wiarygodnej pozycji.