poczta@gannet.pl

Jaki lokalizator GPS wybrać do samochodu ciężarowego?

Logistics wth technology.

Kierowcy ciężarówek oraz zarządcy floty często zastanawiają się jaki GPS do ciężarówki będzie najlepszą odpowiedzią na ich potrzeby. To ważna kwestia, bo nowoczesne moduły GPS są skomplikowanymi urządzeniami posiadającymi mnóstwo funkcji, które odpowiednio zaadaptowane pozwalają znacząco usprawnić pracę właścicielom aut ciężarowych.

Podobnie jak kierowcy samochodów osobowych zastanawiający się jaki kupić lokalizator GSP do samochodu, tak samo właściciele flot i kierowcy tirów szukają najodpowiedniejszego rozwiązania dla swojego biznesu. O ile w przypadku samochodów osobowych liczba monitorowanych parametrów nie jest zbyt duża, o tyle gdy w grę wchodzi GPS w ciężarówce, czujników dodatkowych może być nawet kilkanaście. Stąd warto sprawdzić, jaki system lokalizacji i jaki GPS dla ciężarówek będzie najlepszy.

Najlepszy GPS dla ciężarówek

Lokalizator GPS w ciężarówce to urządzenie służące zarówno do informowania o aktualnej pozycji zestawu, ciągnika czy naczepy, jak i monitorujące parametry eksploatacyjne. Wgląd w dane zapewnia mobilna aplikacja GPS dla ciężarówek. W jej ramach fleet manager odpowiadający za zarządzanie autami ciężarowymi zyskuje możliwość kontrolowania aktualnego spalania pojazdu oraz ma wgląd w raporty spalania. Otrzymuje także informacje o pracy silnika – jego uruchomieniu lub wyłączeniu. W ramach aplikacji GPS dla ciężarówek na system Android oraz iOS kierowca lub zarządca może ustalać geostrefy, czyli obszary, których opuszczenie jest zgłaszane w formie alertu w aplikacji lub za pomocą wiadomości SMS. Monitoring GPS do ciężarówek może dodatkowo obejmować informacje o otwarciu wlewu paliwa, identyfikację kierowcy czy tworzenie raportów pracy danego kierowcy.

Najlepszy lokalizator GPS do ciężarówki to taki, który pozwoli dopasować możliwości do rodzaju biznesu prowadzonego przez danego przedsiębiorcę, w tym rodzaju i przeznaczenia towarów, które mają być transportowane. Na przykład właściciele chłodni powinni mieć szanse na stałe monitorowanie temperatury przewożonych produktów, właściciele wywrotek opcję ustawiania geostref na dane budowy, a firmy posiadające kontenery – niezależną ich lokalizację.

System GPS do ciężarówek umożliwi także odzyskanie pojazdu w przypadku kradzieży, zatem warto postawić na firmę, która nie tylko udostępni narzędzia flotowe, ale również pomoże w odzyskaniu skradzionego mienia, tak jak robi to Gannet Guard Systems.

Ile kosztuje GPS do ciężarówki?

Dobry GPS do ciężarówek to nie tylko nawigacja GPS dla ciężarówek. W ramach nowoczesnych systemów istnieje co prawda możliwość integracji np. z mapami Google, a niektóre aplikacje pozwalają na skorzystanie z nawigacji, ale monitoring samochodów ciężarowych to w głównej mierze narzędzie, które usprawnia wszelkie procesy logistyczne w firmie. I wcale nie musi kosztować dużo. Tani GPS do ciężarówki spełni swoje zadanie, o ile wymagania fleet managera nie są duże, a liczba monitorowanych parametrów zostanie ograniczona do oczekiwanego, ale wciąż przydatnego minimum. W podstawowej wersji lokalizator GPS dla ciężarówek może kosztować zaledwie kilkaset złotych wraz z rocznym abonamentem i dostępem do aplikacji mobilnej. W związku ze stałym wykorzystaniem sieci GPS/GSM, abonament jest w przypadku takiego urządzenia niezbędny.

Montaż GPS w pojazdach ciężarowych

Lokalizator GPS do samochodu ciężarowego nie różni od tego montowanego w samochodzie osobowym – jest jedynie bardziej rozbudowany. Montażu GPS dla tira odbywa się centrali firmy oferującej moduły (takiej jak Gannet Guard Systems) lub za pośrednictwem terenowych przedstawicielstw. W zależności od wybranej wersji, monitoring pojazdów ciężarowych jest montowany np. w połączeniu z szyną CAN lub gniazdem OBD. Moduł jest na tyle kompaktowy, że bez problemu zmieści się pod deską rozdzielczą lub w innym zakamarku kabiny ciężarówki. GPS dla kierowców ciężarówek nie posiada własnego zasilania i korzysta z instalacji elektrycznej pojazdu – tak jest w przypadku modułu GanFleet. Istnieją również moduły GPS do samochodu ciężarowego do samodzielnego montażu.