Karta paliwowa – jak działa?
W dzisiejszych czasach wiele firm poszukuje sposobów na optymalizację kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Jednym z rozwiązań, które zyskują na popularności wśród przedsiębiorców, jest karta paliwowa. Co to dokładnie jest i jakie korzyści przynosi jej użytkowanie?
Najczęściej karty paliwowe są wydawane przez stacje benzynowe, które działają na terenie danego kraju. W Polsce specjalne karty paliwowe są wydawane przez liczne stacja benzynowe, takie jak Orlen, Shell lub Lotos
Definicja karty paliwowej
Karta paliwowa to specjalny rodzaj karty płatniczej, który umożliwia zakup paliwa oraz innych produktów i usług związanych z motoryzacją (np. mycie samochodu, płyny eksploatacyjne). Jest przypisana do konkretnego pojazdu lub kierowcy i używana głównie przez firmy do kontroli i zarządzania wydatkami na paliwo w ramach posiadanej floty.
Jak działają karty paliwowe?
Karta paliwowa umożliwia kierowcom bezgotówkowe i szybkie transakcje za zatankowane paliwo. Jest to olbrzymie ułatwienie dla kierowców, którzy każdego dnia przemierzają setki kilometrów.
Najczęściej karty paliwowe są wydawane przez stacje benzynowe, które działają na terenie danego kraju. W Polsce takie karty są wydawane przez liczne stacja benzynowe, takie jak Orlen, Shell lub Lotos.
Większość stacji wydaje taką kartę dla swoich klientów całkowicie bezpłatnie. Ich wyrobienie jest stosunkowo proste i można to zrobić podczas pierwszej wizyty na danej stacji. Warto tutaj wspomnieć, iż karty paliwowe umożliwiają nie tylko płacenie za zatankowane paliwo, ale oferują więcej możliwości dla swoich właścicieli. Jedną z opcji jaką daje karta jest możliwość płacenia nią za płatne trasy na terenie kraju. Niektóre karty pozwalają dokonać opłaty drogowej za przejazd autostradą lub umycie samochodu na myjni. Bardzo często karty dają również możliwość płacenia nimi na stacji benzynowej za wybrane produkty. Jest to ogromny ułatwienie, gdzie kierowca może zaoszczędzić czas na trasie. Zazwyczaj posiadanie karty paliwowej wiąże się także z dodatkowymi rabatami na paliwo.
Korzyści z użytkowania karty paliwowej
a) Kontrola wydatków – Dzięki kartom paliwowym przedsiębiorstwa mogą monitorować wydatki na paliwo w czasie rzeczywistym, co pozwala na lepszą kontrolę budżetu.
b) Zmniejszenie kosztów administracyjnych – Zamiast przechowywania i analizowania wielu paragonów i faktur, wszystkie transakcje są rejestrowane i dostępne w formie elektronicznej, co ułatwia księgowanie.
c) Bezpieczeństwo – Karty paliwowe są bezpieczniejszą formą płatności niż gotówka. Dodatkowo, większość kart oferuje różne poziomy zabezpieczeń, takie jak kody PIN czy limity wydatków.
d) Rabaty i programy lojalnościowe – Wielu dostawców kart paliwowych oferuje atrakcyjne rabaty i programy lojalnościowe, które mogą przynieść znaczne oszczędności.
e) Elastyczność – Karty paliwowe są akceptowane w wielu stacjach benzynowych na terenie całego kraju, a niekiedy nawet za granicą.
f) Uproszczenie procesu rozliczeń – Dzięki karcie paliwowej możliwe jest łatwe rozliczanie podatku VAT od zakupionego paliwa.
Jakie najlepsze karty paliwowe?
Każda stacja posiada własną oferty, jeśli chodzi o karty paliwowe. Najwięcej korzyści otrzymamy jednak z reguły tam, gdzie dana stacja benzynowa jest lepiej rozwinięta i popularniejsza.
W Polsce międzynarodowe karty są oferowane przez kilka największych stacji benzynowych. Do grupy atrakcyjnych firm oferujących takie karty należy zaliczyć sieć Orlen, Lotos lub pośrednika DKV. Karty paliwowe od DKV umożliwiają wykonywanie łatwych transakcji bezgotówkowych. Karta działa niezależnie od rodzaju posiadanego pojazdu i wielkości floty. Z oferty mogą korzystać kierowcy pojazdów ciężarowych, autobusów, samochodów osobowych i aut dostawczych.
Z karty DKV Card korzystają często osoby prywatne, które nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. Omawianą kartę można bezproblemowo używać do płacenia za płatne odcinki drogi w Polsce i za granicą. Karta paliwowa działa poprawnie na terenie większości krajów należących do Unii Europejskiej. Niezwykle przydatna jest możliwość używania karty DKV do wykonywania nią bezgotówkowych opłat za mycie samochodu, parking lub usługi związane z wezwaniem pomocy drogowej.
Jak uzyskać kartę paliwową?
Uzyskanie karty paliwowej jest proste i może to zrobić każda osoba indywidualnie na wybranej stacji benzynowej, która posiada taką ofertę. Jeśli zdecydujemy się na wyrobienie karty, to należy udać się na stację, gdzie zostaniemy poproszeni o wypełnienie wniosku. We wniosku będziemy musieli podać kilka informacji, które są potrzebne do założenia karty paliwowej.
Z reguły są to podstawowe dane, jak imię, nazwisko i rodzaj pojazdu, który będzie powiązany z daną kartą. Złożenie wniosku i wyrobienie specjalnej karty paliwowej jest z reguły bezpłatne. Operatorzy paliwowi cieszą się, że mogą zdobyć w ten sposób lojalnego klienta. Przed założeniem warto jednak dokładnie sprawdzić ofertę, którą mamy na rynku odnośnie omawianych kart. Wybrane karty mogą się różnić odnośnie zniżek, które zyskamy wraz z ich założeniem. Często będą też ograniczone niektóre usługi, które możemy dodatkowo zyskać i ułatwią nam życie na trasie.
Dla kogo jest karta paliwowa?
Chociaż karty flotowe są często kojarzone z dużymi przedsiębiorstwami, mogą być korzystne także dla średnich i małych firm oraz przedsiębiorców indywidualnych. Dzięki nim każdy, kto posiada flotę pojazdów – niezależnie od jej wielkości – może skorzystać z wielu udogodnień i oszczędności.
Mniejsze firmy zakładające kartę paliwową powinny zwrócić uwagę na wymogi, które dotyczą minimalnej ilości paliwa, które trzeba zatankować na danej stacji. Niekiedy nie będziemy w stanie się zmieścić w wymaganej ilości paliwa, które będziemy musieli tankować w ciągu miesiąca. Każda stacja benzynowa ma inny regulamin w tej kwestii. Najlepiej aktualną ofertę porównać w Internecie na oficjalnej stronie danego operatora paliwowego.
Co daje karta paliwowa ORLEN?
Założenie karty paliwowej w sieci stacji paliw Orlen jest niezwykle korzystna i daje wiele możliwości. Kierowcy mogą płacić otrzymaną kartą za każdy rodzaj paliwa, który jest dostępny na stacji. Dodatkowo kartą można zapłacić za produkty lub usługi, które zakupimy na wybranej stacji z grupy Orlen. Będziemy mogli zapłacić kartą paliwową na przykład za skorzystanie z myjni samochodowej. Często zdarzy się nam, że nie będziemy tankować paliwa, a swoją kartą zapłacimy jedynie za zjedzony posiłek na stacji.
Stacja Orlen posiada wiele punktów w całej w Europie, gdzie nasz karta również będzie działać sprawnie i umożliwi wykonywanie bezgotówkowych transakcji. Wśród krajów na terenie Europy, gdzie działa karta należy wymienić Litwę, Niemcy lub Czechy. Grupa krajów, gdzie karta działa poprawnie jest jednak znacznie szersza. Warto tutaj wspomnieć, iż nowe osoby, które skorzystają z możliwości zarejestrowania karty paliwowej w sieci Orlen otrzymają dodatkowo bonusy. Często będą mogli tankować znacznie taniej od ceny, która będzie dostępna dla wszystkich klientów. Dołączając do programy zawsze zyskamy kilkadziesiąt groszy na litrze, które zostaną w naszym portfelu. W przypadku osób, które mają rodzinę, te korzyści mogą być jeszcze większe. Posiadacze karty paliwowej będą mogli gromadzić specjalne punkty za zatankowane paliwo. W przyszłości punkty będzie można wymienić na atrakcyjne nagrody.
Reasumując: Wdrożenie karty paliwowej w firmie przynosi szereg korzyści. Po pierwsze, umożliwia znaczące oszczędności finansowe dzięki negocjowanym rabatom i zniżkom na paliwo. Po drugie, ułatwia monitorowanie i kontrolę zużycia paliwa przez pracowników, co pomaga w wykrywaniu nieprawidłowości i nadużyć. Po trzecie, karta paliwowa upraszcza proces rozliczeń i księgowości, eliminując potrzebę zbierania i przechowywania paragonów. Wreszcie, dzięki systemom online, menedżerowie mogą na bieżąco śledzić i analizować dane dotyczące zużycia paliwa, co pozwala na optymalizację kosztów i lepsze planowanie budżetu.