Czym jest klonowanie samochodów?
Klonowanie to technika używana przez złodziei samochodów, która polega na nadaniu trefnemu pojazdowi tożsamości innego, legalnie zarejestrowanego, który jest tego samego modelu i koloru. Klonowanie aut to metoda stara jak historia motoryzacji. Jak wygląda ten proceder w praktyce oraz co można zrobić aby się ustrzec przez zakupem
Jak wygląda klonowanie samochodów?
Proces ten zwykle obejmuje kilka kroków:
Kradzież: Złodziej kradnie samochód, który chce „sklonować”.
Pozyskanie legalnych danych: Złodziej zdobywa numer identyfikacyjny(VIN) oraz inne szczegóły legalnie zarejestrowanego pojazdu, który jest podobny do skradzionego (taki sam kolor i wersja). Może to zrobić, na przykład, robiąc zdjęcia samochodu na parkingu lub w serwisie.
Fałszowanie dokumentów: Złodziej podrabia dokumenty samochodu, takie jak dowód rejestracyjny czy certyfikat ubezpieczenia, na podstawie uzyskanych danych legalnego pojazdu.
Modyfikacja skradzionego pojazdu: Numer VIN jest zastępowany lub modyfikowany tak, aby pasował do danych legalnego pojazdu. Może to również obejmować zmianę tablic rejestracyjnych.
Sprzedaż: Sklonowany samochód jest następnie sprzedawany nieświadomemu nabywcy jako legalny. Złodziej może użyć fałszywych dokumentów, aby przekonać kupującego o autentyczności samochodu.
Klonowanie pojazdów jest poważnym przestępstwem i stanowi wyzwanie dla organów ścigania, ponieważ skutecznie „ukrywa” skradziony pojazd pod postacią legalnego. Dla niczego nieświadomego nabywcy może to oznaczać stratę zarówno pieniędzy, jak i samochodu, gdy oszustwo wyjdzie na jaw, a pojazd zostanie odzyskany przez policję, co jest dopiero początkiem kłopotów, bo będzie on musiał jeszcze udowodnić, że nie miał pojęcia o tym, że jego samochód pochodzi z nielegalnego źródła.
Jak się ustrzec przed zakupem auta pochodzącego z nielegalnego źródła?
Ochrona przed kupnem klona może być trudna, ale istnieje kilka kroków, które kupujący może podjąć, aby zmniejszyć ryzyko:
Sprawdzanie historii pojazdu: Użycie zaufanej usługi do sprawdzenia historii może ujawnić niezgodności w dokumentacji.
Weryfikacja numeru VIN: Należy sprawdzić, czy numer VIN w różnych miejscach pojazdu jest spójny i nie został zmanipulowany.
Zakup od zaufanych źródeł: Kupowanie samochodów od renomowanych dealerów zamiast od prywatnych sprzedawców może zmniejszyć ryzyko.
Inspekcja przez profesjonalistę: Zatrudnienie doświadczonego mechanika lub inspektora do sprawdzenia pojazdu przed zakupem może pomóc wykryć oznaki modyfikacji znaków legalizacyjnych.
Klonowanie samochodów - gdzie złodzieje wywożą skradzione auta?
Nie Ukraina, Białoruś czy Rosja, ale Litwa jest coraz popularniejszym rynkiem odbioru samochodów skradzionych w naszym kraju i innych państwach Unii Europejskiej.
U naszych wschodnich sąsiadów funkcjonują świetnie zorganizowane grupy paserów, którzy legalizują towar trafiający do nich z Zachodu.
Kilka tygodni temu Audi A4 należące do jednej z wypożyczalni samochodów z województwa mazowieckiego trafiło w ręce osoby, która do jego użyczenia wykorzystała sfałszowane dokumenty. Gdy właściciel zorientował się, że klient nie zamierza zwrócić auta, wykorzystał do jego odnalezienia system lokalizacji. Na podstawie sygnału GPS/GSM ustalono ostatnią pozycję Audi – okazało się, że znajduje się na Litwie. Złodzieje próbowali unieszkodliwić urządzenie lokalizacyjne za pomocą zagłuszarki, ale zrobili to nieudolnie i dopiero wówczas, gdy auto przekroczyło granicę. Na szczęście system, który trafił na pokład wynajmowanego samochodu, był uzupełniony o moduł radiowy. Audi udało się namierzyć kilka godzin później i finalnie wypożyczalnia odzyskała swoją własność.
Metoda na bliźniaka zakończona fiaskiem
Również na Litwie odnalazło się BMW X6 skradzione w jednej z miejscowości w województwie podlaskim. Koordynaty miejsca, gdzie złodzieje zaparkowali samochód, zostały przekazane policjantom w Sejnach, którzy wysłali informację litewskim mundurowym, a ci zabezpieczyli BMW.
W przypadku ciężarówki MAN skradzionej na terenie Gdańska nie dość, że udało się odzyskać pojazd, to jeszcze litewska policja przy okazji rozbiła organizację przestępczą działającą w okolicach Kowna (według ustaleń litewskich śledczych ciężarówki były rozbierane na części i transportowane do krajów trzeciego świata).
Kilka miesięcy temu funkcjonariusze ze placówki Straży Granicznej w Rutce-Tartak w ramach współdziałania z mundurowymi ze Służby Celno-Skarbowej z Budziska zatrzymali do kontroli drogowej w Suwałkach litewską ciężarówkę. W naczepie znajdywały się trzy BMW. W Systemie Informacyjnym Schengen widniały jako utracone na terenie Niemiec. Łączna szacunkowa wartość BMW X3, X5 serii 3 wynosiła 720 tys. zł.
To tylko kilka przykładów potwierdzających, że litewski rynek jest chłonny, jeśli chodzi o kradzione samochody. Jak potwierdzają specjaliści z wydziałów do walki z przestępczością samochodową, na Litwie funkcjonuje duża siatka paserów, którzy z chęcią przyjmują towar z Polski. To tam auta rozbierane są na części, które później dystrybuowane są na terenie Unii oraz w krajach ościennych. Sprytni Litwini wspierani przez polskie grupy przestępcze stworzyli świetnie działający biznes.
Jak zabezpieczyć swój samochód przed sklonowaniem?
Skradzione samochody można odzyskać zanim zmienią tożsamość lub zostaną pocięte i rozebrane. Pod jednym warunkiem – że zostaną wyposażone w odpowiedni moduł, taki jak ten, który trafił na pokład Audi z wypożyczalni, BMW X6 czy MAN-a. Systemy tego typu to nie tylko propozycja dla firm. Moduły montowane są również w autach prywatnych i pozwalają ustalić ich pozycję z dokładnością do centymetrów.
Urządzenia wykorzystują dwie technologie namierzania – GPS/GSM i radiową. „Zwiększa to dokładność odczytów i szybkość reakcji, a jednocześnie daje pewność, że nawet jeśli złodzieje wykorzystają zagłuszarki sygnału satelitarnego, co zdarza się coraz częściej, to auto i tak zostanie namierzone” – zauważa Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems.
By firma mogła rozpocząć działania, klient, którego samochód wyposażony w moduł zaginął, powinien zgłosić ten fakt zarówno policji, jak i firmie monitorującej. „Po przyjęciu informacji, specjaliści z Gannet Guard Systems natychmiast przystępują do akcji (centrala działa 24/7). Dyżurny kontaktuje się ze służbami mundurowymi i podejmuje z nimi współpracę. Wtedy zostaje także uruchomiona pełna procedura. Polega ona na weryfikacji w systemie elektronicznym danych związanych ze zgłoszeniem kradzieży, w tym numeru modułu umieszczonego w pojeździe i aktywności baterii. Jeżeli wymogi formalne zostaną spełnione, zorganizowana zostaje grupa radionamiarowa, której celem jest odszukanie pojazdu” – dodaje Dariusz Kwakszys.
Taktyka działania opiera się na danych, które firma uzyskuje od poszkodowanego. Są to m.in. informacje o miejscu kradzieży, czasie, kiedy stwierdzono zaginięcie oraz możliwej godzinie jego zniknięcia. Pozwala to grupie techników na przyjęcie pewnej strategii.
„W zależności od złożoności sytuacji oraz okoliczności, operatorzy wykorzystują w swoich działaniach samochody lub – gdy od kradzieży upłynęło sporo czasu i namierzany pojazd miał szansę znacznie się oddalić – decydujemy się na użycie samolotu z aparaturą radionamierniczą, którego zasięg jest większy niż załóg mobilnych korzystających z aut. W szybszym czasie dokonuje on penetracji większej powierzchni kraju, dzięki czemu łatwiej jest odnaleźć skradziony pojazd” – wyjaśnia ekspert z firmy Gannet Guard Systems.
Reasumując: Klonowanie samochodów to technika stosowana przez przestępców, polegająca na nadawaniu skradzionym pojazdom tożsamości legalnie zarejestrowanych aut o podobnych cechach. Proces ten, będący poważnym wyzwaniem dla organów ścigania, obejmuje kradzież pozyskanie legalnych danych identyfikacyjnych innego auta, fałszowanie dokumentów oraz modyfikację skradzionego pojazdu, co często kończy się jego sprzedażą niczego nieświadomemu nabywcy. Litwa wyróżnia się jako znaczący rynek dla skradzionych samochodów z Polski i innych państw UE, gdzie pojazdy są rozbierane na części lub legalizowane. Historie odzyskanych pojazdów, jak Audi A4, BMW X6, czy ciężarówka MAN, dowodzą efektywności lokalizacyjnych systemów GPS/GSM i radiowych, które pozwalają na szybkie odnalezienie pojazdów mimo prób zagłuszenia sygnału. Aby zminimalizować ryzyko zakupu sklonowanego auta, zaleca się sprawdzanie historii pojazdu, weryfikację numeru VIN, zakupy od renomowanych dealerów i inspekcję przez profesjonalistę.