Czy można zamontować lokalizator GPS w maszynach budowlanych? Monitoring GPS Sprzętu Budowlanego
Maszyny budowlane mogą być naprawdę dużym wydatkiem. Nawet używane koparki, rozściełacze asfaltu, walce czy dźwigi osiągają ceny od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Nic dziwnego, że tak wyspecjalizowane pojazdy są łakomym kąskiem dla złodziei. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że większość fabrycznych środków bezpieczeństwa nie stanowi większego wyzwania dla doświadczonych rabusiów. Co więc zrobić, aby skutecznie chronić swój sprzęt przed kradzieżą? Najlepszym rozwiązaniem będzie monitoring GPS lub lokalizator GPS.
Do czego mogą służyć lokalizatory GPS stosowane w maszynach budowlanych?
Kompaktowe nadajniki GPS instalowane bezpośrednio w maszynach budowlanych pozwalają na stały monitoring ich położenia. Jak działa takie urządzenie? Najprościej rzecz ujmując, lokalizator odbiera sygnały satelitarne, następnie przesyła je do zewnętrznego serwera i na podstawie obliczeń określa swoje współrzędne z dokładnością do 2 metrów. Dzięki temu właściciel lub menedżer floty może w czasie rzeczywistym śledzić lokalizację danych pojazdu na mapie.
Oczywiście informacje generowane przez system GPS są niezastąpione w przypadku kradzieży. Wystarczy zajrzeć na specjalny portal internetowy lub aplikację na smartfona, aby niemal od razu dowiedzieć się, gdzie znajduje się skradziony pojazd, a następnie przekazać takie dane odpowiednim służbom, które odzyskają go z rąk złodziei. Nieco bardziej zaawansowane systemy monitoringu pozwalają również na wyznaczanie tzw. geostref przez SMS.
Lokalizatory GPS do maszyn budowlanych umożliwiają również skonfigurowanie automatycznych powiadomień o różnego rodzaju nadużyciach. Dzięki temu nadzorca floty natychmiast dowie się, że operator danego pojazdu wykonuje nieautoryzowane prace lub znajduje się w innej niż dotychczas lokalizacji uzgodnionej w ramach umowy. Rozwiązanie to jest więc szczególnie przydatne dla firm wynajmujących pojazdy do prac budowlanych.
Zwiększenie wydajności pracy
Systemy GPS do maszyn budowlanych można wykorzystać do optymalizacji wydajności pracy. Jak to jest możliwe? Wybrane modele nadajników GPS są podłączone bezpośrednio do komputerów pokładowych pojazdu. Dzięki temu monitoring pozwala nie tylko śledzić ich pozycję, ale także przechowywać wiele przydatnych informacji o ich pracy. Raporty generowane przez nowoczesne systemy zarządzania flotą zawierają dane dotyczące m.in. prędkości, kierunku jazdy, obszaru pracy, a nawet zużycia paliwa i ilości paliwa w zbiornikach.
Szczegółowa dokumentacja dostarczana przez nadajniki GPS jest zatem idealnym narzędziem do sprawniejszej kontroli wydajności pracy, a tym samym maksymalizacji efektywności godzin pracy sprzętu i bardziej racjonalnego wykorzystania zasobów. Co więcej, informacje dostępne przez stronę lub aplikację z pewnością pomogą Ci dokładnie określić przepracowane godziny. Osoby odpowiedzialne za nadzór nad funkcjonowaniem floty nie będą musiały martwić się o uczciwe rozliczanie operatorów.
Monitoring GPS Sprzętu Budowlanego: Jeszcze łatwiejsza konserwacja ciężkiego sprzętu
Systemy zarządzania flotą zintegrowane z technologią GPS pozwalają również na ustawianie i śledzenie alertów dotyczących np. konieczności przeprowadzenia przeglądu technicznego. Dzięki temu, przy pomocy zaawansowanych rozwiązań telemetrycznych, możliwe jest uniknięcie nieoczekiwanych awarii, które mogłyby doprowadzić nie tylko do znacznych kosztów naprawy, ale również przestojów w realizacji powierzonych zadań.
Sam monitoring przypomni Ci o wizycie w serwisie i pomoże w ustaleniu skutecznego planu konserwacji prewencyjnej.
Co potrafią lokalizatory GPS stosowane w maszynach budowlanych?
Niewielkich rozmiarów nadajniki GPS montowane bezpośrednio wewnątrz maszyn budowlanych pozwalają na stałe monitorowanie ich pozycji. W jaki sposób działa takie urządzenie? W największym uproszczeniu, lokalizator odbiera sygnały satelitarne, następnie przekazuje je na zewnętrzny serwer i na podstawie obliczeń określa swoje współrzędne z dokładnością nawet 2 metrów. Właściciel lub zarządca floty może więc śledzić lokalizację danych pojazdów na mapie w czasie rzeczywistym.
Informacje wygenerowane przez system GPS są oczywiście niezastąpione w przypadku kradzieży. Wystarczy sprawdzić specjalny portal internetowy lub aplikację na smartfonie, aby niemal natychmiast określić, gdzie znajduje się skradziony pojazd, a następnie przekazać takie dane odpowiednim służbom, które zajmą się odzyskaniem z rąk złodziei. Nieco bardziej zaawansowane systemy monitorowania pozwalają również na ustawienie tzw. geostref – kiedy dana maszyna opuści wyznaczoną strefę, to właściciel zostanie poinformowany o tym fakcie, np. za pośrednictwem SMS-a.
Możliwość sprawnego namierzania sprzętu w przypadku kradzieży nie jest oczywiście jedynym zastosowaniem nowoczesnych nadajników. Lokalizatory GPS do maszyn budowlanych pozwalają również na ustawienie automatycznych powiadomień dotyczących różnego rodzaju nadużyć. Dzięki temu osoba nadzorująca flotę od razu dowie się o tym, że operator danego pojazdu wykonuje niedozwolone prace lub znajduje się w innym miejscu, niż zostało to wcześniej ustalone w ramach umowy. Takie rozwiązanie jest więc szczególnie przydatne dla firm, które zajmują się wynajmem pojazdów do robót budowlanych.
Jak działa GPS w koparce?
GPS (Global Positioning System) w koparce działa na podobnej zasadzie, co w innych urządzeniach GPS. Koparki wyposażone są w odbiorniki GPS, które odbierają sygnały satelitarne i na podstawie tych sygnałów określają dokładne położenie koparki na Ziemi.
Aby GPS działał poprawnie dla maszyn budowlanych, odbiornik GPS musi mieć dostęp do odpowiedniej liczby satelitów GPS, co umożliwia uzyskanie dokładnej lokalizacji i pozycji maszyny. Odbiornik GPS jest zwykle zainstalowany na maszynie budowlanej i jest połączony z systemem informatycznym, który umożliwia przetwarzanie i analizowanie danych GPS.
GPS dla maszyn budowlanych może mieć wiele zastosowań, takich jak monitorowanie i kontroli stanu pracy, identyfikacja położenia oraz mapowanie terenu. Dzięki temu, operator maszyny może dokładnie określić położenie, prędkość oraz czas pracy, co pozwala na poprawę wydajności i efektywności pracy maszyny budowlanej.