Ferie to raj dla złodziei samochodów

Najnowsze Informacje – Funkcjonalności – Media

Ferie to raj dla złodziei samochodów

Ferie zimowe to nie tylko okres rodzinnych wyjazdów w mroźne zakątki Polski i Europy, ale i czas wzmożonej aktywności złodziei samochodów. Wykorzystują oni fakt, że turyści pozostawiają w autach cenny sprzęt narciarski i wraz ze skradzionym pojazdem zyskują dodatkowe tysiące złotych, upłynniając narty, deski snowboardowe i elementy ubioru. Zagrabione dobra można jednak szybko odzyskać.

Na urlopowe wyjazdy w trakcie ferii część Polaków wybiera się własnymi autami, uznając to za najwygodniejsze rozwiązanie. Inni korzystają z autobusów, pociągów czy samolotów. Dla złodziei samochodów to sytuacja „win, win”. Przestępcy grasujący w miejscowościach turystycznych zyskują dostęp do pojazdów wypełnionych drogocennym sprzętem narciarskim, którego wartość – w przypadku czteroosobowej rodziny – może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Pozostali mają do dyspozycji auta pozostawiane na czas ferii w przydomowych garażach, pod blokami lub na parkingach.

„W ostatnich latach mieliśmy kilku klientów, którzy dokonali u nas ponownego zakupu sprzętu po kradzieży auta albo kradzieży sprzętu z samochodu lub boxa dachowego” – mówi Michał Łuczak, przedstawiciel marki Pathron Snowboards. „Choć np. każda deska snowboardowa posiada unikalny numer seryjny, to bardzo rzadko klienci spisują go, przez co odzyskanie skradzionego sprzętu jest utrudnione i zdarza się sporadycznie. Średniej klasy zestaw snowboardowy, tj. deska, wiązania, buty oraz pokrowiec to wydatek około 2000 zł; ten z wyższej półki potrafi kosztować nawet 5000 zł. Jeśli pomnożymy to przez liczbę członków rodziny, w przypadku kradzieży robi się z tego kwota wynosząca nawet kilkanaście tysięcy złotych” – dodaje.

Kradzież auta, którym wyjechało się na urlop, to nie tylko problemem dotyczący utraty mienia znacznej wartości, ale również kłopot związany z kontynuowaniem podróży. Często oznacza konieczność znalezienia i opłacenia zakwaterowania oraz innego środka transportu.

„Miałem tę nieprzyjemność, że w trakcie wyjazdu na narty padłem ofiarą kradzieży samochodu. Podczas urlopu w Ustroniu, sprzed hotelu skradziono moje Audi Q5, w którym, spakowane na wyjazd powrotny, czekały narty oraz sprzęt elektroniczny. Na szczęście zaraz po zakupie samochodu, zdecydowałem się na zamontowanie w nim systemu monitoringu radiowego. Gdy zorientowałem się, że pojazd zniknął z parkingu, uruchomiłem całą procedurę odzyskiwania. Audi znalazło się po 45 minutach. Było w Gliwicach, około 1,5 godziny jazdy od miejsca zdarzenia. Odzyskałem zarówno samochód, jak i zawartość bagażnika” – opowiada Marcin Trembecki, mieszkaniec Słupska.

Jak wyjaśniają byli funkcjonariusze policji, działania związane z odzyskaniem pojazdu, w przypadku kradzieży samochodu pozbawionego systemu namierzania, trwają od kilku dni do kilku miesięcy i nie zawsze przynoszą oczekiwany efekt. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że wykrywalność tego rodzaju przestępstw wynosi około 22-25 proc., co oznacza, że zaledwie co czwarty właściciel auta padającego łupem złodziei ma szansę na odzyskanie pojazdu.

Nie wszystkie zresztą systemy monitoringu montowane w pojazdach dają pewność odnalezienia samochodu. Złodzieje wykorzystują bowiem urządzenia zagłuszające systemy GPS/GSM powszechnie stosowane w celu lokalizowania aut. „Najskuteczniejszym w tej chwili rozwiązaniem, które w 98 procentach przypadków umożliwia odnalezienie utraconego mienia, są systemy działające w oparciu nie tylko o sygnały GPS/GSM, ale również sygnał radiowy. Jest on praktycznie niezagłuszalny, a moduły odpowiedzialne za określenie położenia pojazdu są niezwykle trudne do wykrycia dla złodziei, gdyż aktywują się jedynie w momencie zgłoszenia kradzieży” – wyjaśnia Magdalena Czwarnowska, zastępca dyrektora ds. sprzedaży w firmie Gannet Guard Systems. „W związku z szybkim czasem reakcji, a także skutecznością procedur odzyskiwania, ustalenie miejsca, w którym znajduje się skradziony samochód, trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Co więcej, systemy te mogą działać również poza granicami Polski. Odnalezienie samochodu, który padł łupem złodziei na terenie Europy, jest dzięki temu tak samo łatwe, jak w kraju” – dodaje Magdalena Czwarnowska.

 

Wprowadź swój adres e-mail aby otrzymywać nasz newsletter.
baner_gantotal