poczta@gannet.pl

Poznaj różnice między via-Toll a e-Toll

biała ciężarówka na drodze

Kierowcy ciężarówek i autobusów czy innych pojazdów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony, na co dzień korzystają ze specjalnego systemu poboru opłat drogowych. Do tej pory był to system viaTOLL. Jednak od października 2021 roku na polskich drogach zaczną obowiązywać zmiany i na drogach będzie obowiązywało nowe rozwiązanie, czyli e-TOLL. Co więcej, już we wrześniu kierowcy spotkają się z sytuacją, w której będą mieli do czynienia z obydwoma rozwiązaniami. Na czym polega zmiana i czym się różni viaTOLL od e-TOLL?

Jak działał system viaTOLL i co się zmieni? 

Kierowcy pojazdów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony, muszą przygotować się do zmian, które czekają ich pod koniec roku. System e-TOLL do poboru opłat wprowadzi kilka zmian w ich pracy. Działanie poprzedniego systemu, czyli viaTOLL opierało się na urządzeniach, które zbierały dane z bramkownic na autostradach.

Wprowadzenie systemu e-TOLL to spora zmiana, ponieważ pod koniec roku kierowcy będą mieli do czynienia z technologią lokalizacji satelitarnej. W praktyce oznacza to, że informacje dotyczące położenia pojazdu będą na bieżąco przekazywane wraz ze stawkami, które obowiązują za konkretne odcinki dróg.

Jakie korzyści dla kierowców przyniesie ta zmiana i jak mogą korzystać z e-TOLL? 

Nadchodzące zmiany są korzystne dla kierowców. Ogromną zaletą wprowadzenia e-TOLL dla ciężarówek czy autobusów jest fakt zlikwidowania bramkownic (popularnie nazywanych bramkami), co skróci czas podróży. Warto jednak podkreślić, że nowy system zmusza przedsiębiorców do modernizacji albo wymiany urządzeń, które wykorzystywali w związku z dotychczas obowiązującym systemem viaTOLL. W zależności od potrzeb mogą wybrać jedno z trzech rozwiązań. Pierwszym z nich jest ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacji), który jest montowany na stałe i współpracuje z cyfrowym tachografem oraz komputerem pokładowym.

OBU (On Board Unite) to z kolei przenośne urządzenie, które jest zasilane gniazdem zapalniczki. Najwygodniejszym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców z pewnością okaże się wybór aplikacji e-TOLL, ponieważ dzięki temu nie będą musieli przeprowadzać dodatkowych modyfikacji. Wystarczy ją zainstalować na urządzeniu mobilnym. Ważne jest jednak, aby kierowcy pamiętali, że aplikacja e-TOLL wymaga dostępu do informacji o lokalizacji.