Śledzenie kontenera i monitoring GPS – jak to działa?
Kontenery od lat są powszechnie wykorzystywane w transporcie, ale w ostatnich latach zyskały drugie życie – konstruuje się z nich domy, biura, lokale zastępcze, a nawet pomieszczenia wykorzystywane w branży HoReCa. Ich zwiększona popularność oraz fakt, że można na nich lepiej zarobić, powinny stanowić impuls do większego zwrócenia uwagi na kwestię zarządzania nimi. Jest to łatwiejsze dzięki modułom monitoringu czyli śledzenia przesyłek.
Monitoring GPS
Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce magazyny wykorzystujące kontenery do przechowywania produktów oraz rzeczy prywatnych. Czy nie warto uzupełnić oferty wynajmu powierzchni o funkcję związaną z bezpieczeństwem w postaci stałego monitoringu, dającego pewność, że magazyn nie został naruszony lub otwarty? Na takie rozwiązanie pozwala monitoring kontenerów.
Kontenery wciąż jednak najpowszechniej wykorzystywane są w transporcie, pokonując w trakcie „życia” tysiące kilometrów, niejednokrotnie mając na swoim „pokładzie” towary warte miliony. Zasadne staje się zatem ścisłe kontrolowanie tego, co dzieje się z przesyłkami oraz w jakich warunkach i gdzie obecnie się znajdują. Na to wszystko również pozwalają odpowiednie systemy monitoringu. O to, w jakich sytuacjach się przydają i czemu warto je zastosować, zapytaliśmy ekspertów.
Co daje śledzenie kontenera i tracking?
System śledzenia i „tracking” odnoszą się do monitorowania lokalizacji i statusu kontenerów przewozowych w czasie rzeczywistym. Są one często używane do transportu towarów drogą morską, lądową i kolejową. Dzięki technologii śledzenia, dostawcy i klienci mogą monitorować przesyłki na całym świecie, co daje wiele korzyści:
- Optymalizacja kosztów
O ile wykorzystanie przez przedsiębiorstwo spedycyjne modułu montowanego w naczepie lub ciągniku siodłowym pozwala lepiej zarządzać tranzytami, o tyle sytuacja komplikuje się, gdy do przewiezienia jest kontener. „Firmy z branży transportowej mające na swoim wyposażeniu kontenery często nie wiedzą, gdzie znajduje się ich towar. Ustalenie tej informacji zajmuje dużo czasu i wymaga przygotowania stosownych dokumentów. Rozwiązaniem problemu są moduły przystosowane do zabezpieczania i monitorowania stanu tychże” – zauważa Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems.
- Ścisła kontrola ładunku – drzwi zamknięte „na moduł”
Moduły wykorzystywane do zabezpieczania zbiorników przewozowych są konstruowane z myślą o montażu bezpośrednio na ich drzwiach. Dzięki temu można stwierdzić nie tylko, gdzie aktualnie znajduje się kontener, a tym samym towar, ale przede wszystkim mieć go pod stałą kontrolą. Pozwalają na to alerty informujące m.in. o tym, że ktoś próbuje otworzyć drzwi zbiornika, mimo że powinno się to dziać dopiero w miejscu odbioru. Kontenery mogą być wykorzystywane zarówno w transporcie drogowym i kolejowym, jak i morskim, gdzie trudno mieć wgląd w ich położenie ze względu na niejednokrotnie skomplikowaną ścieżkę logistyczną. Urządzenia monitorujące sprawdzają się w tego typu sytuacjach najlepiej. Właściciel nie musi kontrolować np. trasy statku, procesu rozładunku i załadunku w porcie oraz późniejszych etapów przewożenia kontenera. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące jego położenia będzie mógł odczytać bezpośrednio z systemu monitoringu dostępnego online – za pośrednictwem platformy internetowej.
- Rozbudowa oferty i poprawa atrakcyjności własnej firmy
Wykorzystanie monitoringu może okazać się kartą przetargową w przypadku ofert sprzedaży lub wynajmu dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. Dodatkowa funkcjonalność udostępniana odbiorcom ma szasnę zaważyć na wyborze konkretnego dostawcy. System monitoringu pozwala namierzać i kontrolować również kontenery otwarte. Urządzenie może zostać umieszczone na kontenerze ze względu na niezależny od zewnętrznego źródła energii system zasilania. Bateria montowana w urządzeniach marki Gannet Guard Systems może działać bez ładowania nawet 5 lat.
- Koniec z przestojami – wszystkie kontenery w ruchu
Korzystając z systemu lokalizacji, właściciel firmy ma szansę sprawdzić, jak użytkowane są kontenery, czy „pracują” i zarabiają na siebie, czy nie są pozostawione i zapomniane. Umożliwia to najefektywniejsze wykorzystanie zasobów, podobnie jak funkcja geoogrodzeń – wyznaczania obszarów, w których powinny znajdować się jednostki, a o których opuszczeniu właściciel zostanie automatycznie poinformowany.
- Pewność namierzenia skradzionego mienia
Możliwość stałego lokalizowania przewożonych towarów nie tylko pozwala usprawnić procesy decyzyjne, ale również zachować spokój o bezpieczeństwo ładunku. Dzieje się tak, bo gdy zbiornik padnie łupem złodziei, łatwo daje się namierzyć „zgubę”. Przewagą w tym przypadku jest stosowanie systemu namierzania (oferowanego przez Gannet Guard Systems) wykorzystującego technologię radiową do ustalania pozycji skradzionych lub zaginionych ładunków. Nie daje się on zagłuszyć urządzeniami używanymi do eliminowania zabezpieczeń GPS/GSM, co daje 98-procentową skuteczność w odzyskiwaniu skradzionych obiektów.
- Koniec marnowania czasu na poszukiwania
Odpowiednie składowanie i umiejscowienie kontenerów pozwala na właściwe zagospodarowanie przestrzeni magazynowej oraz ułatwia dostęp do poszczególnych jednostek do tego potrzebne jest śledzenie kontenera. Lepsza identyfikacja produktu umożliwia szybsze dotarcie do niego, przez co szybciej trafia on do odbiorcy docelowego.
- Montuję i nic mnie więcej nie interesuje
Moduły montowane na kontenerach mają całkowicie bezobsługowy charakter. „Systemy wykorzystywane do namierzania kontenerów charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Obudowa mieszcząca moduł posiada stopień ochrony IP67. Baterie wykorzystywane do niezależnego zasilania urządzeń są w stanie pracować do 5 lat bez potrzeby ładowania. Nie wymagają ani serwisowania, ani zbytniego dbania o ich stan. Nie jest więc konieczne zatrudnianie dodatkowych pracowników, a tym samym nie rosną koszty osobowe” – wyjaśnia Dariusz Kwakszys z firmy Gannet Guard Systems.
A co z efektywnością wykorzystania kontenerów?
Podstawą biznesu kontenerowego jest stałe rotowanie asortymentem i działanie obliczone na zysk. Każdy zbiornik musi pracować na siebie i na właściciela. Pomagają w tym nowoczesne mechanizmy monitoringu, które podpowiadają jak efektywnie wykorzystywać zbiorniki oraz umożliwiają ich stały tracking dając pewność, że są one użytkowane w odpowiedni sposób. Lokalizatory pozwalają również odnaleźć własność, gdy zostanie skradziona lub kontrahent nie zwróci jej na czas.
Kontenery to nie tylko „opakowania” do przewożenia mienia. To również mobilne lub stacjonarne magazyny czy tymczasowe mieszkania. Dziś rynek oferuje niezwykle szeroki wachlarz produktów i możliwości. Place, na których obiekty są magazynowane, często mieszczą setki, a nawet tysiące jednostek, które trudno jest kontrolować, a rotowanie nimi należy do niezwykle skomplikowanych. Dodatkowo rozmieszczenie kontenerów na dużym terenie utrudnia namierzenie konkretnej jednostki czy wybór optymalnego obiektu.
Problemy te jest w stanie rozwiązać monitoring bazujący na komunikacji GPS/GSM, taki jak np. GanFleet Container. Odpowiednio przystosowany moduł pozwala stale sprawdzać pozycję kontenera oraz informować np. o próbie jego otwarcia. Urządzenie jest wyposażone w specjalny zamek montowany na drzwiach kontenera, dzięki czemu wiadomo, czy nikt niepowołany nie próbował sforsować jego zabezpieczeń. Zarządca automatycznie otrzymuje również informacje o tym, że jednostka opuściła np. wskazaną strefę.
Wśród wielu możliwości, które daje monitoring są przede wszystkim kompleksowe informacje na temat śledzonego obiektu takie jak: umiejscowienie na terenie całej Europy, dostęp do historii pokonanych tras, alerty o zdarzeniach takich jak przebywanie obiektów w nieautoryzowanych obszarach, widoczność staniu zapełnienia kontenera), niedawno pojawiły się również raporty efektywności wykorzystania kontenerów. – Raport wykorzystywany jest głównie do określania, które kontenery stoją w miejscu i nie są wykorzystywane – nie pracują i nie zarabiają. Pozwala również wskazać kontenery mocno eksploatowane oraz miejsca, gdzie opłaca się je trzymać. Znacznie zwiększa to efektywność – zauważa Bartłomiej Wojcieszek, Software Developer w firmie Gannet Guard Systems.
Korzyści, jakie niesie ze sobą monitoring kontenerów, związane są zarówno z kontrolą nad przewożonym towarem (lokalizacja kontenerów daje pewność, że nie dostały się one w niepowołane ręce, a alarmy otwarcia drzwi/pokryw gwarantują możliwość reakcji na wypadek działań osób nieuprawnionych), jak i usprawnieniem procesów decyzyjnych i lepszym dopasowaniem działań logistycznych wynikającym chociażby z możliwości sprawniejszego przydzielenia naczep do określonych pojazdów. – System monitoringu kontenerów nie tylko chroni je przed kradzieżą, ale również ułatwia logistyczne zarządzanie kontenerami transportowymi różnego przeznaczenia – podsumowuje Bartłomiej Wojcieszek.
Kontenery pod ścisłą kontrolą
Monitoring GPS to jeden z podstawowych elementów oprogramowania dla firmy spedycyjnej. Zastosowanie profesjonalnego systemu monitoringu w branży logistycznej to nie tylko efektywny lokalizator umożliwiający śledzenie towaru przewożonego w naczepach ciągników, ale także sposób na kontrolowanie ładunków znajdujących się w kontenerach wykorzystywanych w transporcie drogowym, kolejowym i morskim. Tzw. GPS tracker odgrywa ogromną rolę również w zarządzaniu kontenerami np. budowlanymi lub na śmieci.
Logistyczne know-how obejmuje m.in. wiedzę dotyczącą przewożonych towarów, warunków ich przechowywania, położenia środków transportu, czasu potrzebnego na realizację dostaw czy kosztów związanych z poszczególnymi operacjami. Coraz częściej w ramach optymalizacji prowadzonego biznesu, firmy logistyczne korzystają z lokalizatorów GPS, aby prowadzić nadzór i monitoring pojazdów w czasie rzeczywistym. Sytuacja komplikuje się, gdy w grę wchodzi namierzenie towaru zamkniętego nie w naczepie, ale umieszczonego w kontenerze.
– Firmy z branży spedycyjnej mające na swoim wyposażeniu kontenery, często nie wiedzą, gdzie znajduje się ich towar. Ustalenie tej informacji pochłania dużo czasu i wymaga przygotowania stosu dokumentów. Rozwiązaniem problemu są moduły przystosowane do zabezpieczania i monitorowania stanu kontenerów – zauważa Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems.
Czym tego typu urządzenia różnią się od standardowych rozwiązań GPS do namierzania samochodu osobowego lub ciężarowego? Moduły zapewniające monitorowanie GPS i wykorzystywane do zabezpieczania kontenerów, takie jak GanFleet Container Lock, są konstruowane z myślą o montażu bezpośrednio na drzwiach kontenera. Dzięki temu można stwierdzić nie tylko, gdzie aktualnie znajduje się kontener, a tym samym towar, ale przede wszystkim mieć go pod stałą kontrolą. Pozwalają na to alerty informujące wskazane osoby m.in. o tym, że ktoś próbuje otworzyć drzwi kontenera, mimo że powinno się to dziać dopiero w miejscu odbioru.
– W związku z tym, że kontenery mogą być wykorzystywane zarówno w tranzycie drogowym, kolejowym jak i morskim, trudno mieć wgląd w ich położenie ze względu na niejednokrotnie skomplikowaną ścieżkę logistyczną. Urządzenia wdrażane w ramach systemu GPS sprawdzają się w tego typu sytuacjach najlepiej. Właściciel nie musi kontrolować np. trasy statku, procesu rozładunku i załadunku oraz późniejszych etapów przewożenia kontenera. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące jego położenia będzie mógł odczytać bezpośrednio z lokalizatora GPS dostępnego online – za pośrednictwem platformy internetowej lub w aplikacji mobilnej. Wówczas można łatwo dowiedzieć się, czy jego ładunek nie został naruszony przez osoby niepowołane – wyjaśnia Dariusz Kwakszys.
Wykorzystanie systemu monitoringu w ramach online GPS w ofertach może okazać się kartą przetargową w przypadku sprzedaży lub wynajmu dla Klientów indywidualnych oraz biznesowych. Dodatkowa funkcjonalność udostępniana odbiorcom ma szansę zaważyć na wyborze konkretnego dostawcy. System GPS i monitoringu pozwala namierzać tudzież kontrolować również kontenery otwarte. Urządzenie może zostać umieszczone na zbiorniku ze względu na niezależny od zewnętrznego źródła energii system zasilania. Bateria montowana w urządzeniach marki Gannet Guard Systems może działać bez ładowania nawet 5 lat. Dodatkowo rozwiązania tego typu dają szansę firmom produkującym kontenery na przygotowanie zupełnie nowej linii produktów dostosowanej do potrzeb rynku, np. wyposażonych w odpowiednie miejsca pozwalające na montaż nadajnika GPS oraz sprzedaż gotowych już wyposażonych w nie produktów.
Kolejną z korzyści użycia tego typu oprogramowania dla logistyki, także w przypadku kontenerów, jest usprawnienie procesu zarządzania. Korzystając z systemu określania pozycji GPS online, właściciel firmy ma szansę sprawdzić, jak użytkowane są kontenery, czy pracują, czy nie są pozostawione i zapomniane. Umożliwia to najefektywniejsze wykorzystanie zasobów, podobnie jak funkcja geoogrodzeń – wyznaczania obszarów, w których powinien znajdować się kontener, a o których opuszczeniu właściciel zostanie automatycznie poinformowany.
Możliwość stałego lokalizowania poprzez GPS monitoring przewożonych towarów nie tylko pozwala usprawnić procesy decyzyjne, ale również zachować spokój o bezpieczeństwo ładunku. Dzieje się tak ze względu na to, że gdy kontener padnie łupem złodziei, łatwo daje się namierzyć „zgubę” za pomocą tzw. tropiciela GPS. Dużą przewagą w tym przypadku jest stosowanie systemu namierzania (np. tego oferowanego przez Gannet Guard Systems), wykorzystującego technologię radiowej lokalizacji pojazdów w praktyce do namierzania skradzionych lub zaginionych kontenerów. System taki nie daje się zagłuszyć urządzeniami używanymi do eliminowania zabezpieczeń GPS/GSM, co daje 95% skuteczności w odzyskiwaniu skradzionych obiektów, które zostały zabezpieczone modułem radiowym.
Korzyści wykorzystania systemu monitoringu kontenerów
- Maksymalizacja kontroli nad przewożonym towarem – użytkownik może w każdej chwili sprawdzić, gdzie znajduje się kontener oraz mieć pewność, że nie został on otwarty przez osoby do tego nieuprawnione. W związku z automatycznymi powiadomieniami w formie alertów właściciel zyskuje gwarancję, że będzie mógł odpowiednio zareagować na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Gdy urządzenie utraci zasięg i nie będzie w stanie wysłać raportu natychmiast w chwili zdarzenia, zrobi to automatycznie gdy tylko odzyska łączność.
- Usprawnienie procesów decyzyjnych i lepsze dopasowanie działań logistycznych ze względu na świadomość położenia kontenera.
- Uzyskanie przewagi nad konkurencją, której oferta nie obejmuje lokalizowania kontenerów, a także większa możliwość odzyskania mienia od nieuczciwych kontrahentów.
- Możliwość zarządzania logistyką kontenerów bez konieczności wychodzenia z biura. Wgląd w lokalizacje i stan poszczególnych jednostek uzyskuje się dzięki dostępowi do GPS lokalizatora dostępnego online na platformie monitorującej, która przedstawia położenie kontenerów w formie graficznej (umiejscowienie na mapie) bądź też ich współrzędnych geograficznych. System monitoringu oferuje również wiele dodatkowych opcji, które usprawniają działania firm.
- Bezobsługowy charakter modułów montowanych na kontenerach. Systemy wykorzystywane do namierzania kontenerów charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Obudowa mieszcząca moduł z GPS monitoringiem wyróżnia się stopniem ochrony IP67. Baterie wykorzystywane do niezależnego zasilania urządzeń są w stanie pracować do 5 lat bez potrzeby ładowania.
- Stosowanie systemów monitoringu ma również wpływ na pozytywny wizerunek firmy i zwiększa zaufanie kontrahenta do przedsiębiorstwa oferującego wynajem kontenerów.