System e-TOLL -jak działa i czym jest? (3 ważne informacje)
E-Toll to zaawansowany system, który powstał z myślą o kierowcach i ułatwieniu im dokonywania płatności. W tym wpisie przytoczymy najważniejsze działania i fakty jaki musisz znać o tym systemie.
Jak działa system e-TOLL?
System e-TOLL powstał z myślą o kierowcach, by ułatwić im dokonywanie opłat za przejazd autostradą. Jest to aplikacja, która pozwala wykupić przejazd na wszystkie płatne autostrady w kraju. Aplikacja jest prosta w obsłudze i pozwala wykupić potrzebny e-bilet w dowolnym miejscu w Polsce. Do dokonania transakcji jest jedynie potrzebny internet mobilny, który pozwoli nam uruchomić system na telefonie komórkowym. Jeśli nie będziemy mieli dostępu do aplikacji, to możemy skorzystać z punktów stacjonarnych. Z łatwością kupimy potrzebny bilet w jednej z popularnych stacji paliw, jak PKN Orlen, Lotos, BP lub Shell.
Na czym polega e-TOLL?
System e-TOLL jest nowoczesnym rozwiązaniem, który ma na celu usprawnić korzystanie z płatnych autostrad państwowych. Korzystanie z systemu jest bezobsługowe i nie wymaga długiego postoju w kolejce na autostradzie. Dawniej kierowcy byli zmuszeni do tego, by oczekiwać nawet kilkukrotnie na bramce w celu opłacenia przejazdu. Powodowało to długie korki na bramkach i znacząco wydłużało podróż.
System e-TOLL pozwolił zlikwidować bramki na autostradach i zastąpić je oprogramowaniem na telefon komórkowy. E-TOLL nalicza opłatę za dany odcinek drogi i pobiera pieniądze z podłączonej karty kredytowej. Musimy jedynie pamiętać, że aplikacja e-TOLL działa sprawnie tylko wtedy, gdy jest podłączona do internetu mobilnego. Jeśli nie zapomnimy swojego urządzenia lub nie będzie nam działał internet, to możemy kupić bilet na stacji paliw. Należy jednak pamiętać, że jeśli przejedziemy swój zjazd na autostradzie, to może nam zostać naliczona kara pieniężna.
Czy system e-TOLL jest dla samochodów osobowych?
Działanie aplikacji e-TOLL jest przeznaczona dla wszystkich pojazdów, które chcą opłacić swój przejazd na autostradzie. Z systemu pobierania opłat za przejazd mogą skorzystać kierowcy samochodów osobowych, dostawczych lub motocykli. Opłaty są naliczane za wjazd na autostradę A2 i A4.
Autostrada na odcinku A2 zaczyna się w miejscowości Modła i kończy w Strykowie. Trasa na autostradzie A4 zaczyna się w Bielanach Wrocławskich, biegnie przez Gliwice i kończy w Sośnicy. Sprawne działanie aplikacji e-TOLL pozwala przejechać setki kilometrów autostradą bez konieczności zatrzymywania się na bramkach. Mając sprawną aplikację zainstalowaną na telefonie komórkowym skrócimy czas podróży i ułatwimy sobie przejazd.
Jak zainstalować e-TOLL?
Instalacja aplikacji e-TOLL jest prosta, ale wymaga dopełnienia pewnych formalności. Warunkiem pobrania aplikacji jest odpowiednie telefon komórkowy z systemem operacyjnym. Musimy mieć tutaj na uwadze, że starsze telefony mogą nie mieć odpowiedniego systemu operacyjnego. Najlepiej mieć telefon, gdzie znajduje się najnowszy system operacyjny Android lub iOS. Kolejnym warunkiem jest posiadanie internetu mobilnego, który pozwoli pobrać aplikację e-TOLL na telefon i skonfigurować ją. Aplikację możemy pobrać z oficjalnej strony, sklepu Google Play lub skorzystać z oferty pośredników.
Istnieją alternatywne aplikacje, które również pozwalają zakupić e-bilet na trasę. Pobierając aplikację e-TOLL na telefon w kolejnym kroku musimy uzupełnić swoje dane. Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania aplikacji jest podanie adresu e-mail przy rejestracji i uzupełnienie danych prywatnych. W aplikacji musimy uzupełnić informacje dotyczące adresu zamieszkania, numer telefonu, imię i nazwisko. Proces rejestracji możemy ułatwić, gdy skorzystamy z Profilu Zaufanego do potwierdzenia swoich danych personalnych.
Jak płacić e-TOLL po przejechaniu?
Jeśli do aplikacji podłączymy swoją kartę płatniczą, to opłata za przejazd danym odcinkiem autostrady będzie pobierana automatycznie. Musimy jedynie upewnić się, że aplikacja jest włączona podczas jazdy i działa sprawnie. Jeśli nie będziemy mieli uruchomionej aplikacji lub internet nie będzie działał, to wówczas możemy nie opłacić swojego przejazdu.
Warto tutaj wspomnieć, że e-TOLL to nie jedyna aplikacja, która jest dostępna dla kierowców. Istnieją aplikacje, które są polecane przez kierowców i bywają bardziej dopasowane do ich potrzeb. Alternatywą dla systemu e-TOLL jest aplikacja Autopay, mPay i Spark.
Należy też pamiętać o tysiącach stacji, które są rozlokowane na terenie całego kraju. Kupując na stacji będziemy mogli opłacić przejazd za jedynie konkretny odcinek drogi. W naszym interesie jest, by nie pomylić się przy zjeżdżaniu z autostrady. Jeśli zapomnimy wykupić bilet na autostradę, to możemy dokonać tego nawet po kilku dniach od przejazdu. Maksymalnie na opłacenie przejazdu odcinkiem autostrady mamy trzy dni.
Ile wynosi kara za niewykupienie przejazdu?
Kierowcy korzystający z autostrady powinni pamiętać o tym, by zawsze uiścić opłatę za przejazd. Autostrady państwowe A2 i A4 są płatne i za brak biletu grozi nam grzywna. Aktualnie wysokość kary pieniężnej zależy od rodzaju pojazdu, który wjedzie na państwową autostradę. W przypadku autobusów może to wynieść nawet tysiąc pięćset złotych. Zdecydowanie mniej zapłacą kierowcy samochodów osobowych. Najniższa kara za brak ważnego biletu uprawniającego do przejazdu zaczyna się od dwustu pięćdziesięciu złotych. Ważny bilet muszą mieć wszystkie pojazdy samochodowe. Opłacie podlegają też autobusy, samochody ciężarowe i motocykle. Jeśli często podróżujemy autostradami, to możemy skorzystać z urządzenia lokalizacyjnego, które można zamontować na swoim pojeździe. W ten sposób system e-TOLL będzie automatycznie pobierał dane o naszym położeniu i naliczał stosowną opłatę.