Czym jest lokalizator GPS pod samochód
Lokalizator GPS pod samochód to urządzenie służące do monitorowania i śledzenia lokalizacji pojazdu przy użyciu technologii Globalnego Systemu Pozycjonowania (GPS). Jest to małe, często przenośne urządzenie, które można zainstalować w samochodzie, a jego główną funkcją jest dostarczanie informacji o dokładnym położeniu pojazdu w czasie rzeczywistym lub zapisywanie danych o przebytej trasie do późniejszego przeglądu. Do niedawna lokalizator GPS pod samochód kojarzony był głównie z funkcji antykradzieżowej jednak rozwój technologii sprawił, że obecnie to niewielkie urządzenie potrafi znacznie więcej i dostarcza ważnych raportów nie tylko o położeniu samochodu ale również jego właściwym wykorzystaniu.
Jaki lokalizator GPS pod samochód wybrać?
Wybór odpowiedniego lokalizatora GPS do samochodu stał się ważnym elementem dbałości o bezpieczeństwo i efektywność zarządzania pojazdami. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem floty pojazdów, czy osobą prywatną i chcesz zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą, czy też potrzebujesz niezawodnego narzędzia do monitorowania trasy podróży, odpowiedni lokalizator GPS może znacząco ułatwić te zadania. W obliczu rosnącej liczby dostępnych na rynku opcji, wybór najlepszego urządzenia może być jednak wyzwaniem. W tym artykule przedstawimy kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę, aby dokonać wyboru, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Czy warto kupić lokalizator GPS do samochodu?
Zalety nadajnika GPS do auta trudno przecenić. Przede wszystkim pozwala z dużą precyzją śledzić położenie samochodu, a przy okazji zbiera i przesyła informacje dotyczące parametrów eksploatacyjnych pojazdu. W efekcie w każdej chwili można sprawdzić, gdzie znajduje się auto. Po co? By np. rodzice nie musieli martwić się o samochód powierzony dzieciom, roztargnieni kierowcy o to, gdzie zaparkowali auto, a zarządcy flot o właściwe wykonywanie działań przez pracowników, którym powierzono pojazd służbowy. W przypadku maszyn budowlanych lokalizator GPS pozwala monitorować czy maszyny są używane zgodnie z przeznaczeniem, czy obsługują je uprawnieni do tego pracownicy oraz m.in czy nie opuszczają terenu na którym powinny się znajdować. Dzięki temu właściciele firm mogą ukrócić praktyki wykorzystywania firmowego sprzętu do prywatnych zleceń pracowników.
Co więcej – system GPS zapewnia oszczędność pieniędzy, umożliwiając kontrolowanie zużycia paliwa, tras i czasu spędzanego w trasie przez kierowców. Dzięki temu fleet manager ogranicza nadużycia w zakresie wykorzystania samochodu służbowego i kradzieże.
Zamontowanie urządzenia GPS pod samochód firmowy i poinformowanie o tym użytkowników pojazdu bezpośrednio wpływa także na bezpieczeństwo. Kierowcy są bowiem świadomi, że czuwa nad nimi system kontrolujący m.in. prędkość jazdy, a w efekcie właściciel auta czy osoba sprawująca nadzór nad flotą mogą wyciągnąć konsekwencje wobec osób zbyt chętniej wciskających pedał gazu w podłogę.
Który lokalizator GPS jest najlepszy?
Jaki GPS pod samochód kupić? Sklepy internetowe dają nam wiele możliwości. Na pewno taki, który nie tylko zapewnia łatwy dostęp do informacji o położeniu za pomocą aplikacji mobilnej i strony www, ale również oferuje możliwość wysyłania alertów bezpośrednio na telefon poprzez SMS. To zapewnia zdolność do szybkiego reagowania z każdego miejsca na świecie i o każdej porze, jednocześnie ograniczając koszty oraz usprawniając procesy logistyczne. Wykorzystanie SMS jako dodatkowej metody powiadamiania umożliwia szybkie informowanie o ważnych zdarzeniach, nawet gdy nie mamy dostępu do internetu.
Z punktu widzenia firmy z pewnością warto zainwestować w system lokalizacji pojazdu pozwalający na integrację z innymi systemami i urządzeniami, np. tachografami, by zapewnić zdalną kontrolę nad czasem pracy kierowców czy większymi systemami ERP wspomagającymi zarządzanie przedsiębiorstwem. Im więcej da się za pomocą monitoringu GPS ustawić indywidualnych alarmów o nietypowych zdarzeniach takich jak postoje, gwałtowne ubytki paliwa, zbyt długa praca na biegu jałowym lub nieuprawnione uruchomienie silnika, tym większa szansa na lepsze kontrolowanie pojazdów i wyciąganie konsekwencji w razie nadużyć i kradzieży. Te alarmy mogą być wysyłane bezpośrednio na telefon użytkownika jako wiadomości SMS, co zapewnia natychmiastową świadomość sytuacji. Powyższe wskazówki można również wykorzystać rozważając, jaki lokalizator GPS do motocykla wybrać
Jak działa lokalizator GPS w samochodzie?
Samochodowy lokalizator GPS do śledzenia samochodu działa na zasadzie systemu nawigacji satelitarnej GPS, który jest podobny do tego wykorzystywanego w nawigacjach samochodowych. Lokalizator pobiera sygnał z satelitów okrążających kulę ziemską, a proces wyznaczania pozycji opiera się na pomiarze czasu, jaki sygnał potrzebuje, aby dotrzeć z satelitów do odbiornika. Dzięki temu możliwe jest obliczenie odległości pomiędzy odbiornikiem a satelitami znajdującymi się na orbicie. Ale to nie koniec.
Ponieważ sygnał GPS może zostać zagłuszony lub nie być dostępny ze względu na brak widoczności nieba (np. w budynkach, tunelach itp.), moduły montowane w autach wykorzystują również sygnał radiowy ze stacji bazowych GSM (tzw. BTS – Base Tranceiver Station). Dzieje się to za sprawą karty SIM zamontowanej w każdym urządzeniu lokalizacyjnym. Gdy pojazd porusza się, lokalizator gromadzi informacje o stacjach bazowych GSM, z którymi łączy się, a także siłę sygnału połączenia. Ponieważ lokalizacja stacji bazowych jest stała i znana, można określić położenie modułu GPS względem niej.
W przypadku rozwiązań stosowanych przez Gannet Guard Systems, dzięki wykorzystaniu analizy sygnałów sieci komórkowej, profesjonalne lokalizatory GPS pozwalają lokalizować przybliżoną pozycję pojazdu nawet wtedy, gdy znajduje się on w garażu podziemnym. A ponieważ system współpracuje z czterema głównymi operatorami GSM w Polsce (Orange, Plus, T-Mobile, Play), ryzyko znalezienia się poza zasięgiem jest niewielkie.
System GPS pod samochód to jednak nie tylko śledzenie samochodu, ale i wspomniane już zbieranie danych dotyczących pojazdu za pomocą wpięcia do komputera pokładowego. Pozwala to na sprawdzanie m.in. włączenia/wyłączenia silnika, zużycia paliwa, prędkości jazdy, tankowania, pracy na biegu jałowym. Ponadto w grę wchodzi identyfikacja kierowcy (jeśli np. tylko wybrane osoby są uprawnione do korzystania z danego pojazdu), weryfikacja czasu spędzanego na wykonywaniu zadań z użyciem auta oraz przerw w pracy. Pozwala to na łatwiejsze i bardziej precyzyjne rozliczanie obowiązków.
GanFleet – idealne rozwiązanie dla kierowców i flot
Wybierając dobry GPS samochodowy warto zwrócić uwagę na GanFleet oferowany przez Gannet Guard Systems. To nowoczesne rozwiązanie dostępne w wielu wariantach dopasowanych do potrzeb odbiorców. Pozwala na bieżący monitoring pojazdów w czasie rzeczywistym, a dzięki temu na obniżanie kosztów eksploatacji poprzez kontrolę zużycia paliwa, planowanie tras przejazdów i ich ewidencjonowanie, nadzorowanie czasu pracy i odwiedzin zdefiniowanych stref czy bieżącego statusu pojazdów.
Co istotne, specjalnie zaprojektowana i dopasowana bateria pozwala na bardzo długi czas działania modułu (nawet do 5 lat), a niewielki rozmiar pozwala na ukrycie lokalizatora w różnych miejscach pojazdu. Informacje z urządzenia można sprawdzić online za pośrednictwem platformy internetowej oraz aplikacji mobilnej przeznaczonej na urządzenia z systemami Android oraz iOS.
Gdzie zamontować lokalizator GPS w samochodzie?
Są moduły, których montaż nie stanowi większego problemu. Aby je zainstalować w aucie, wystarczą podstawowe zdolności manualne oraz krótka instrukcja. Przykładem jest GanFleet Light. Podłącza się go do zasilania pojazdu dołączonymi przewodami. W którym miejscu umieścić urządzenie GPS do samochodu? Najlepszą lokalizacją jest powierzchnia pod deską rozdzielczą na całej jej długości lub na podszybiu. Inne miejsca to: schowek z przodu po stronie pasażera, przestrzeń pasażerska pod wspornikami powyżej powierzchni na nogi oraz bagażnik (w jego przypadku należy wziąć pod uwagę, że sygnały przenikają bagażnik głównie przez tylną szybę i fotele). Ponieważ moduły bazują na sygnałach GSM i GPS, nie mogą być chowane w szczelnie zakrytych metalowych przestrzeniach karoserii, bo pojawią się zakłócenia lub nawet brak zasięgu, szczególnie pasma GPS.
Moduł GPS powinien być trwale przymocowany do stałych części pojazdu, aby podczas użytkowania nie przemieszczał się. Tu ważna uwaga: wiele lokalizatorów nie jest odpornych na warunki atmosferyczne i chcąc umieścić samochodowy lokalizator GPS w miejscu narażonym na kurz, zabrudzenia, wodę itp. należy posłużyć się dodatkową obudową.
W przypadku lokalizatora GanFleet Protector, który ma własne, niezależne zasilanie bateryjne, nie jest konieczne podłączanie urządzanie do układu zasilania pojazdu. Ten system GPS do samochodu wystarczy aktywować podłączając baterię, składając obudowę i przechodząc nieskomplikowany proces weryfikacji w systemie.