poczta@gannet.pl

Jaki lokalizator GPS do samochodu wybrać?

Mobile gps navigation, travel destination, location and positioning concept

Ograniczenie wydatków na samochód, zwiększenie bezpieczeństwa, możliwość lepszego zarządzania firmą – zalety monitoringu GPS powodują, że z roku na rok rośnie liczba pojazdów wyposażonych w tego rodzaju systemy. Z danych firmy analitycznej Berg Insight wynika, że dwa lata temu było ich w Europie 6,6 mln, a do 2021 r. będzie ponad 14 mln. Skąd taka popularność rozwiązań i jaki samochodowy lokalizator GPS warto wybrać?

Od funkcji, jaką jest namierzanie auta, po wspieranie zarządzania flotą – możliwości zapewnianych przez dobry GPS samochodowy jest cała masa. To rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w przypadku zwykłego Kowalskiego i jego prywatnego pojazdu, jak i firmy dysponującej wieloma samochodami.

Czy warto kupić lokalizator GPS do samochodu?

Zalety nadajnika GPS do auta trudno przecenić. Przede wszystkim pozwala z dużą precyzją określić położenie lokalizowanego samochodu, a przy okazji zbiera i przesyła informacje dotyczące parametrów eksploatacyjnych pojazdu. W efekcie w każdej chwili można sprawdzić, gdzie znajduje się auto. Po co? By np. rodzice nie musieli martwić się o samochód powierzony dzieciom, roztargnieni kierowcy o to, gdzie zaparkowali auto, a zarządcy flot o właściwe wykonywanie działań przez pracowników, którym powierzono pojazd służbowy.

Co więcej – system GPS do samochodu zapewnia oszczędność pieniędzy, umożliwiając kontrolowanie zużycia paliwa, tras i czasu spędzanego w trasie przez kierowców. Dzięki temu fleet manager ogranicza nadużycia i kradzieże.

Zamontowanie urządzenia GPS do samochodu i poinformowanie o tym użytkowników pojazdu bezpośrednio wpływa także na bezpieczeństwo. Kierowcy są bowiem świadomi, że czuwa nad nimi system kontrolujący m.in. prędkość jazdy, a w efekcie właściciel auta czy osoba sprawująca nadzór nad flotą mogą wyciągnąć konsekwencje wobec osób zbyt chętniej wciskających pedał gazu w podłogę.

Jaki GPS samochodowy kupić? Taki, który zapewnia łatwy dostęp do informacji za pomocą aplikacji mobilnej i strony www. Zapewnia to możliwość reagowania z każdego miejsca na świecie i o każdej porze, jednocześnie ograniczając koszty oraz usprawniając procesy logistyczne. Z punktu widzenia firmy z pewnością warto postawić na system GPS do samochodu pozwalający na integrację z innymi systemami i urządzeniami, np. tachografami, by zapewnić zdalną kontrolę nad czasem pracy kierowców czy większymi systemami ERP wspomagającymi zarządzanie przedsiębiorstwem. Im więcej da się za pomocą monitoringu GPS ustawić indywidualnych alarmów o nietypowych zdarzeniach takich jak postoje, gwałtowne ubytki paliwa, zbyt długa praca na biegu jałowym lub nieuprawnione uruchomienie silnika, tym większa szansa na lepsze kontrolowanie pojazdów i wyciąganie konsekwencji w razie nadużyć i kradzieży. Powyższe wskazówki można również wykorzystać rozważając, jaki lokalizator GPS do motocykla wybrać.

Jak działa lokalizator GPS w samochodzie?

Samochodowy lokalizator GPS działa na podobnej zasadzie, co nawigacja samochodowa. Pobiera sygnał z satelitów okrążających Ziemię, a wyznaczanie pozycji opiera się na pomiarze czasu dotarcia sygnału z satelitów do odbiornika, co umożliwia obliczenie odległości pomiędzy nim a urządzeniami znajdującymi się na orbicie. Ale to nie koniec.

Ponieważ sygnał GPS może zostać zagłuszony lub nie być dostępny ze względu na brak widoczności nieba (np. w budynkach, tunelach itp.), moduły montowane w autach wykorzystują również sygnał radiowy ze stacji bazowych GSM (tzw. BTS – Base Tranceiver Station). Dzieje się to za sprawą karty SIM zamontowanej w każdym urządzeniu lokalizacyjnym. Gdy pojazd porusza się, lokalizator gromadzi informacje o stacjach bazowych GSM, z którymi łączy się, a także siłę sygnału połączenia. Ponieważ lokalizacja stacji bazowych jest stała i znana, można określić położenie modułu GPS względem niej.

W przypadku rozwiązań stosowanych przez Gannet Guard Systems, dzięki wykorzystaniu analizy sygnałów sieci komórkowej, lokalizatory GPS pozwalają określić przybliżoną pozycję pojazdu nawet wtedy, gdy znajduje się on w garażu podziemnym. A ponieważ system współpracuje z czterema głównymi operatorami GSM w Polsce (Orange, Plus, T-Mobile, Play), ryzyko znalezienia się poza zasięgiem jest niewielkie.

System GPS do samochodu to jednak nie tylko lokalizacja, ale i wspomniane już zbieranie danych dotyczących pojazdu za pomocą wpięcia do komputera pokładowego. Pozwala to na sprawdzanie m.in. włączenia/wyłączenia silnika, zużycia paliwa, prędkości jazdy, tankowania, pracy na biegu jałowym. Ponadto w grę wchodzi identyfikacja kierowcy (jeśli np. tylko wybrane osoby są uprawnione do korzystania z danego pojazdu), weryfikacja czasu spędzanego na wykonywaniu zadań z użyciem auta oraz przerw w pracy. Pozwala to na łatwiejsze i bardziej precyzyjne rozliczanie obowiązków.

GanFleet – idealne rozwiązanie dla kierowców i flot

Wybierając dobry GPS samochodowy warto zwrócić uwagę na GanFleet oferowany przez Gannet Guard Systems. To nowoczesne rozwiązanie dostępne w wielu wariantach dopasowanych do potrzeb odbiorców. Pozwala na bieżący monitoring pojazdów, a dzięki temu na obniżanie kosztów eksploatacji poprzez kontrolę zużycia paliwa, planowanie tras przejazdów i ich ewidencjonowanie, nadzorowanie czasu pracy i odwiedzin zdefiniowanych stref czy bieżącego statusu pojazdów.

Co istotne, specjalnie zaprojektowana i dopasowana bateria pozwala na bardzo długi czas działania modułu (nawet do 5 lat), a niewielki rozmiar pozwala na ukrycie lokalizatora w różnych miejscach pojazdu. Informacje z urządzenia można sprawdzić online za pośrednictwem platformy internetowej oraz aplikacji mobilnej przeznaczonej na urządzenia z systemami Android oraz iOS.

Gdzie zamontować lokalizator GPS w samochodzie?

Są moduły, których założenie nie stanowi większego problemu – by je zainstalować w aucie, wystarczą podstawowe zdolności manualne oraz krótka instrukcja. Przykładem jest GanFleet Light. Podłącza się go do zasilania pojazdu dołączonymi przewodami. W którym miejscu umieścić urządzenie GPS do samochodu? Najlepszą lokalizacją jest powierzchnia pod deską rozdzielczą na całej jej długości lub na podszybiu. Inne miejsca to: schowek z przodu po stronie pasażera, przestrzeń pasażerska pod wspornikami powyżej powierzchni na nogi oraz bagażnik (w jego przypadku należy wziąć pod uwagę, że sygnały przenikają bagażnik głównie przez tylną szybę i fotele). Ponieważ moduły bazują na sygnałach GSM i GPS, nie mogą być chowane w szczelnie zakrytych metalowych przestrzeniach karoserii, bo pojawią się zakłócenia lub nawet brak zasięgu, szczególnie pasma GPS.

Moduł GPS powinien być trwale przymocowany do stałych części pojazdu, aby podczas użytkowania nie przemieszczał się. Tu ważna uwaga: wiele lokalizatorów nie jest odpornych na warunki atmosferyczne i chcąc umieścić samochodowy lokalizator GPS w miejscu narażonym na kurz, zabrudzenia, wodę itp. należy posłużyć się dodatkową obudową.

W przypadku lokalizatora GanFleet Protector, który ma własne, niezależne zasilanie bateryjne, nie jest konieczne podłączanie urządzanie do układu zasilania pojazdu. Ten system GPS do samochodu wystarczy aktywować podłączając baterię, składając obudowę i przechodząc nieskomplikowany proces weryfikacji w systemie.