poczta@gannet.pl

Czy warto inwestować w systemy lokalizacji po kradzieży?

lokalizacja GPS

Jeszcze dwie dekady temu z polskich dróg ginęło nawet 70 tysięcy pojazdów rocznie. Liczba kradzieży na szczęście cały czas spada i dziś stanowi zaledwie 10% powyżej wartości. Nie zmienia to jednak faktu, że Twój samochód może paść łupem złodziei – zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczem oldtimera, droższego modelu lub auta wyposażonego w pożądane części zamienne. Jeden z powszechniejszych sposobów na zabezpieczenie czterech kółek to montaż lokalizatora GPS – czy taki system jest jednak skuteczny? Sprawdź!

Dlaczego warto zainwestować w system GPS?

Większość dostępnych na rynku zabezpieczeń nie zapewni Ci pełnej ochrony przed kradzieżą pojazdu. Autoalarmy, blokady kierownicy i skrzyni biegów, a nawet immobilizery nie stanowią dziś zbyt dużego wyzwania dla doświadczonych rabusiów. Właśnie dlatego warto pomyśleć o lokalizatorze GPS do samochodu. Ten drobny nadajnik pozwoli Ci zlokalizować pojazd, jeżeli trafi w niepowołane ręce. Współczesne rozwiązania z zakresu monitoringu GPS są na tyle zaawansowane, że mogą podać położenie auta z dokładnością nawet do 5 metrów!

Informacja generowana przez moduł GPS w znacznym stopniu ułatwia pracę policji – poza samym nadajnikiem wystarczy tylko dostęp do internetu, aby w dosłownie kilka minut sprawdzić aktualną pozycję czterech kółek. Musisz tylko pamiętać, że lokalizator GPS potrzebuje do pracy karty SIM lub doładowanej karty prepaid – tylko dzięki temu urządzenie będzie mogło komunikować swoje współrzędne. Nie jest to jednak duży wydatek, ponieważ wynosi około 20-25 złotych miesięcznie.

Niektórzy dostawcy oferują również dostęp do specjalnych serwerów, które pozwalają na bieżące śledzenie pojazdu – w zależności od danej firmy, usługa może być darmowa lub dodatkowo płatna. Takie rozwiązanie jest jednak zalecane raczej dla właścicieli większej floty, np. wypożyczalni aut czy korporacji, które dysponują własnymi pojazdami służbowymi.

Jak wygląda odczytywanie pozycji?

W przypadku, kiedy dojdzie do nieautoryzowanego przemieszczenia się Twojego pojazdu, będziesz miał kilka możliwości na sprawdzenie jego lokalizacji. Pierwszy sposób polega na wysłaniu SMS-a na numer karty SIM, która znajduje się w urządzeniu. Druga możliwość to wykonanie standardowego połączenia. W obu przypadkach nadajnik przetworzy żądanie i odeśle swoją dokładną pozycję za pośrednictwem wiadomości – znajdziesz w niej nie tylko współrzędne (czyli długość i szerokość geograficzną), ale także link do Map Google. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z podglądu na żywo – z tej możliwości możesz jednak skorzystać tylko wtedy, gdy masz wykupiony abonament oraz dostęp do serwera online.

Jakie są wady antykradzieżowych systemów GPS?

Lokalizatory GPS nie są niestety pozbawione wad. Jedną z największych bolączek tego typu urządzeń jest utrata sygnału – zarówno w trudnym terenie (miejsca o dużym zalesieniu, podziemne parkingi), jak też na skutek stosowania specjalistycznych zagłuszaczy, czyli tzw. jammerów. Niezależnie od źródła zakłóceń, moduł GPS może nie tylko w znacznym stopniu utracić swoją dokładność, ale nawet możliwość komunikowania pozycji. Aby uniknąć takich problemów, powinieneś zainwestować w urządzenie wyposażone w moduł radiowy – jego praca jest bardziej niezawodna.

Musisz też pamiętać, że tańsze modele nie posiadają własnego zasilania – konieczna jest więc ingerencja w układ elektryczny pojazdu i podłączenie lokalizatora do akumulatora. Nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ w znacznym stopniu ogranicza wybór miejsca montażu – nadajnik musi być dobrze zakamuflowany, bo w przeciwnym razie złodzieje go po prostu wyrzucą. Co więcej, istnieje również ryzyko, że rabusie odłączą akumulator. Wówczas monitoring GPS przestanie działać. Rozsądniejszym wyborem jest więc lokalizator z własną baterią – stosowane dziś ogniwa są w stanie wytrzymać nawet kilkaset dni w trybie czuwania.

Podsumowanie

Monitoring GPS to jeden z lepszych systemów bezpieczeństwa, na jaki możesz się obecnie zdecydować. Urządzenie pozwoli Ci bowiem na stałe kontrolowanie pojazdu oraz bezproblemowe namierzenie jego pozycji w razie kradzieży. Aby gadżet mógł jednak dobrze spełniać swoje zadanie, to polecamy, abyś zdecydował się na nieco bardziej zaawansowany model – najlepiej wyposażony w moduł radiowy oraz niezależne zasilanie.