poczta@gannet.pl

Jak działają systemy zarządzania flotą?

GPS system

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zarządzanie flotą może być jeszcze prostsze i wydajniejsze. Jednym z najlepszych przyjaciół każdego fleet managera są obecnie systemy oparte o lokalizatory GPS – z ich pomocą można nie tylko optymalizować procesy logistyczne zachodzące w firmie, ale także stale kontrolować stan służbowych pojazdów. W niniejszym wpisie tłumaczymy, do jakich zadań sprawdzają się systemy zarządzania flotą.

Skuteczny nadzór nad zespołem kierowców

Niestety, nie wszyscy kierowcy czują się w pełni odpowiedzialni za powierzone im pojazdy firmowe – w efekcie personel może dopuszczać się różnego rodzaju nadużyć. Jednym z powszechniej spotykanych problemów jest zbyt brawurowa jazda, która może wiązać się nie tylko z ryzykiem wypadku lub kosztownym mandatem, ale także znacznie większym zużyciem paliwa. Podwładni korzystają też czasem ze służbowych pojazdów do celów prywatnych, np. robienia zakupów czy podwożenia dzieci do szkoły. Montaż systemu GPS pozwoli Ci wyeliminować takie niepożądane praktyki – pracownik, który zdaje sobie sprawę z monitoringu stylu jazdy, kieruje ostrożniej, przestrzega przepisów drogowych oraz wykorzystuje flotę jedynie do wykonywania obowiązków służbowych.

Oczywiście system zarządzania flotą nie musi spełniać jedynie roli straszaka. Z pomocą GPS-u do ciężarówki możesz również sprawnie rejestrować rzeczywisty czas pracy kierowców, liczbę postojów czy długość pokonanych tras. Zdobyte w ten sposób informacje pozwolą Ci na prowadzenie dokładnych raportów i wygodniejsze rozliczanie pracowników.

Bieżące kontrolowanie stanu pojazdów

Chociaż systemy zarządzania flotą oparte o technologię GPS kojarzą się przede wszystkim z ustalaniem pozycji danych pojazdów, to możliwości tych urządzeń wcale się na tym nie kończą! Współczesne lokalizatory pozwalają na bieżąco monitorować wiele ważnych parametrów związanych z Twoją flotą – mowa tutaj o m.in. aktualnym zużyciu paliwa, stanie kontrolek, a nawet obrotach i trybie pracy silnika. Jeżeli układ wykryje jakąkolwiek nieprawidłowość, to natychmiast Cię o tym powiadomi, np. za pośrednictwem klasycznego SMS-a lub alertu w aplikacji mobilnej.

Opcja zdalnego podglądu stanu pojazdów ma obopólne korzyści – Tobie zapewnia pełniejszą kontrolę nad flotą, z kolei kierowcy dodatkowe poczucie bezpieczeństwa w trasie. Czujniki zintegrowane z systemem pozwolą również na wykrycie pewnych nadużyć, np. związanych z podkradaniem paliwa.

Mniejsze koszty związane z utrzymaniem floty

Jak wspominaliśmy już wcześniej, systemy zarządzania flotą mają pozytywny wpływ na zachowanie kierowców za kółkiem. W praktyce oznacza to jazdę zgodną z ecodrivingiem, który w znacznym stopniu zmniejsza zużycie paliwa, a więc także koszty związane z utrzymaniem floty. Ostrożne manewrowanie przysłuży się też samym pojazdom, które będą mniej narażone na wypadki czy usterki związane ze zbyt dużymi przeciążeniami.

Możliwość śledzenia oraz późniejszej analizy pozycji pojazdów sprawia, że możesz również optymalizować trasy dla swojej floty. Jak pokazują nasze doświadczenia, zastosowanie monitoringu GPS pozwala zredukować wydatki na paliwo i serwisowanie pojazdów nawet o 30 procent! Nie można zapomnieć również o kwestiach dotyczących konserwacji pojazdów. Systemy do zarządzania taborem dają możliwość tworzenia harmonogramów oraz planowania specjalnych powiadomień, które w odpowiednim czasie poinformują Cię o konieczności wykonania zapobiegawczego przeglądu technicznego. Utrzymanie floty w nienagannym stanie sprawi, że już nie zaskoczą Cię żadne niespodziewane przestoje.

Zabezpieczenie w razie kradzieży

System zarządzania flotą może być też z powodzeniem wykorzystany w roli zabezpieczenia. Dostępny w naszej ofercie monitoring GanFLEET pozwoli Ci na bieżąco śledzić lokalizację pojazdów oraz przewożonego ładunku – dzięki temu uchronisz się nie tylko przed złodziejami, ale również nieuczciwymi pracownikami. Montaż lokalizatora GPS nie jest wcale dużym wydatkiem, a w razie kradzieży realnie zwiększa szanse na odzyskanie pojazdu z rąk rabusiów. Wystarczy tylko szybka reakcja oraz przekazanie współrzędnych do odpowiednich służb – dokładność rzędu kilku metrów bez problemu pozwoli na sprawne odnalezienie „zguby”.