poczta@gannet.pl

Najczęściej kradzione samochody w Polsce

Kradzież samochodu

W minionych latach liczba kradzionych w naszym kraju samochodów malała. W 2019 r. część komend wojewódzkich i garnizonów policji zanotowała jednak wzrost aktywności złodziei aut. Jakie samochody są najczęściej kradzione w Polsce?

Od luksusowych limuzyn takich jak Mercedes klasy S, przez supersportowe Aston Martiny po leciwe duże i małe Fiaty – dla złodziei nie ma żadnej świętości, jeśli tylko na skradzionym samochodzie da się zarobić. Lista najbardziej kradzionych aut w Polsce obejmuje głównie samochody niemieckich producentów (ze względu na ich popularność w naszym kraju), ale nie brak na niej również przedstawicieli japońskiej motoryzacji (zwłaszcza na Mazowszu) i francuskich producentów.

Najczęściej kradzione auta w Polsce

W 2012 r. w gronie 10 najczęściej kradzionych samochodów – według oficjalnych danych Komendy Głównej Policji – pierwsze miejsce zajmował Volkswagen Golf  (1128 sztuk), drugie Volkswagen Passat (915), a na trzecim i czwartym plasowały się odpowiednio Audi A4 (690) oraz Audi A6 (332). Kradzież Audi, w tym kradzież luksusowego Audi A6, znacznie przewyższała zainteresowanie złodziei takimi modelami jak Honda Civic (306 – piąta pozycja w zestawieniu „najbardziej kradzione auta”), Fiat Cinquecento (303 – szóste miejsce na liście najczęściej kradzionych aut) czy Seat Leon (272 – ósmy model w gronie najbardziej kradzionych samochodów). Ciekawostką było to, że w top 10 kradzionych aut w Polsce nie pojawiała się kradzież BMW ani kradzież Mercedesów.

Jakie są obecnie najczęściej kradzione auta? Tego policjanci nie chcą ujawniać, zasłaniając się brakiem odpowiednich danych czy nieistotnym ich znaczeniem z punktu widzenia zjawiska, jakim są przestępstwa polegające na kradzieży pojazdów. Stworzenie listy najczęściej kradzionych samochodów jest więc niezwykle trudne.

Nie jest natomiast tajemnicą, że auta najczęściej kradzione są w Polsce z ulic i niestrzeżonych parkingów. W dalszej kolejności

Ranking kradzionych aut – jakie samochody premium są najczęściej kradzione

Wnioski dotyczące tego, jakie są najczęściej kradzione samochody w Polsce, można wysnuć m.in. na bazie komunikatów publikowanych na stronach poszczególnych komend i garnizonów policji czy z artykułów się w prasie motoryzacyjnej. Zwykle dowiemy się z nich, jakie są najczęściej kradzione marki samochodów w Polsce. Znacznie rzadziej pojawiają się dane dotyczące konkretnych modeli. Mimo to można pokusić się o sporządzenie listy kradzionych aut.

Na terenie Warmii i Mazur w 2019 r. najczęściej kradzionymi samochodami były auta marki Audi, a więc przedstawiciele segmentu premium. Ranking kradzionych samochodów otwierają w Wielkopolsce modele francuskich producentów (Renault Megane, Renault Clio, Citroen C3). Na dalszych pozycjach plasują się Fordy (Fiesta i Mondeo), a także Hyundaie i20 oraz i30.

Jeśli chodzi o Warszawę i okolice, to można przypuszczać, że sytuacja niewiele zmieniała się w porównaniu do 2018 r., kiedy to na pytanie „które samochody najbardziej kradną” odpowiedź brzmiała: Toyoty (w tym najczęściej: Auris, Yaris i Avensis), Mazdy (6, 3 i CX-5) oraz Hondy (CR-V, Civic i Accord). Policja poinformowała, że w roku 2019 nastąpił znaczny wzrost kradzieży – z 2192 do 2432 przypadków. W związku z tym Komendant Stołeczny podjął decyzję o zwiększeniu liczby funkcjonariuszy w Wydziale do walki z Przestępczością Samochodową.

Ze sporą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że w województwie śląskim ranking kradzionych samochodów otwierają auta marek Audi, Volkswagen i BMW. Podobnie lista najbardziej kradzionych samochodów przedstawia się na Dolnym Śląsku, gdzie do pojazdów wspomnianych producentów dołączają jeszcze Mercedesy. Oznacza to, że kradzież samochodu Audi i kradzież aut BMW jest na południowym zachodzie kraju dość prawdopodobna.

Pewną wskazówką co do tego, jakie samochody premium są najczęściej kradzione, mogą być odnalezienia, które na koncie ma firma Gannet Guard Systems. W 2019 r., dzięki oferowanym przez nią systemom lokalizacji pojazdów, udało się odzyskać m.in. Mercedesa klasy S, trzy Toyoty Land Cruiser, Audi SQ7, BMW X5 i X6, Audi RS7, Lexusa RX, Audi Q7 czy Mercedesa S Coupe 63 AMG.

Lista skradzionych aut w Polsce jest o wiele, wiele dłuższa. Znajdują się na niej nie tylko samochody luksusowe, ale i poczciwe Fiaty 126p, Nissany Almera czy Ople Corsa.

Raporty policyjne wskazują, że najbardziej kradzione auta w Polsce to samochody młode, z roczników 2018-2014. Powód jest prozaiczny, bo na pytanie „jakie samochody kradną złodzieje” można odpowiedzieć wprost: te, których sprzedaż w całości lub na części przynosi przestępcom najwięcej zysku. Dlaczego mowa o podzespołach?

Z informacji przekazanych przez policjantów zajmujących się tą tematyką wynika, że kradzione samochody coraz rzadziej wywożone są poza granice kraju. Auta po kradzieży trafiają do tzw. dziupli. Tam są rozbierane i demontowane na podzespoły. Części przydatne handlarzom są zabierane przez nich i wystawiane na aukcjach internetowych, a nieprzydatne trafiają do punktów skupu złomu. Niektóre z pojazdów padających łupem złodziei są przeznaczane na rynek aut używanych w Polsce oraz na Litwie i Ukrainie.