Ewidencja przebiegu pojazdu

Najnowsze Informacje – Funkcjonalności – Media

Ewidencja przebiegu pojazdu

Według przepisów polskiego prawa przedsiębiorca, który chce uznać za koszt uzyskania przychodu wydatki poniesione z tytułu wykorzystywania w prowadzonej działalności samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Zwykle wiąże się to z koniecznością każdorazowego zapisywania liczby przejechanych kilometrów. Efektywniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie modułu lokalizacyjnego uzupełnionego o specjalną funkcję.

W ramach nowej funkcjonalności wprowadzonej przez Gannet Guard Systems wszyscy przedsiębiorcy, których pojazdy zostały wyposażone w moduły wykorzystujące technologię GPS/GSM. W ramach aplikacji EuroFleet mogą generować odpowiednie raporty z kilometrówki. Gotowy dokument wystarczy przekazać następnie do urzędu skarbowego w celu uzyskania zwrotu całego podatku VAT.

Kiedy potrzebna jest tzw. kilometrówka?

W styczniu 2019 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące tzw. kilometrówki. W ich świetle ewidencję przebiegu pojazdu powinien prowadzić:

  • pracownik jeżdżący służbowym samochodem – do celów rozliczeniowych z właścicielem firmy;
  • przedsiębiorca, jeśli zamierza uznać całość wydatków ponoszonych w związku z użytkowaniem auta osobowego jako pojazdu firmowego za koszt;
  • podatnicy, którzy chcą odliczyć 100% podatku VAT od zakupu auta do działalności gospodarczej i wydatków na jego użytkowanie, w tym paliwa.

Więcej informacji o ewidencji przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówka) można przeczytać tutaj.

Jak ułatwić sobie prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu?

By uniknąć żmudnego wypełniania formularzy, codziennego notowania liczby przejechanych kilometrów i innych wymaganych informacji o trasie warto skorzystać z aplikacji EuroFleet kompatybilnej z lokalizatorami GPS do samochodów. To nie tylko znaczna oszczędność czasu i wysiłku, ale również ochrona przed popełnieniem błędów, które mogłyby skutkować problemami z rozliczeniem i należnym zwrotem podatku.

Wprowadź swój adres e-mail aby otrzymywać nasz newsletter.
baner_gantotal