Można dostać ostrzeżenie o kradzieży samochodu!

Najnowsze Informacje – Funkcjonalności – Media

Można dostać ostrzeżenie o kradzieży samochodu!

Kluczem do skutecznego odnalezienia skradzionego samochodu jest szybki czas reakcji ekip poszukiwawczych. Dzięki najnowszym technologiom, moduły lokalizacji są w stanie poinformować o kradzieży pojazdu w momencie, kiedy złodzieje rozpoczynają swoje działania.

Złodzieje samochodów wciąż są aktywni na polskim rynku. Na początku tego miesiąca Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) rozbiło grupę zajmującą się m.in. kradzieżami luksusowych samochodów na terenie Polski, Niemiec i Austrii. Łupem gangu padały głównie Audi, Mercedesy, BMW oraz Volvo, a łączna wartość aut sięgnęła 3 mln zł. W trakcie akcji policjanci przejęli samochody pochodzące z kradzieży, m.in. Mercedesa klasy G o wartości ok. pół miliona złotych, a także zabezpieczyli podzespoły, w tym m.in. ponad 170 silników od pojazdów różnych marek.

Demontaż to zresztą najczęstszy powód kradzieży samochodów – są one rozbierane na części zwykle w ciągu kilkudziesięciu godzin od chwili, gdy padną łupem złodziei. Dlatego tak ważna jest jak najszybsza reakcja na próbę kradzieży, a jeśli już do niej dojdzie – maksymalne skrócenie czasu odnalezienia samochodu. Pozwala na to system lokalizacji pojazdów bazujący na dwóch modułach – GSM oraz radiowym, który jednak nie śledzi położenia auta na bieżąco, a jedynie ostrzega o określonych, wybranych parametrach.

– System GanTrack PLUS to klasyczny moduł radiowy uzupełniony o moduł GSM. Dzięki nim właściciel otrzymuje powiadomienie w momencie kradzieży – próbie usunięcia modułu, jego zagłuszenia czy nieautoryzowanego przemieszczenia pojazdu – wyjaśnia Bogdan Kwiatkowski, dyrektor sprzedaży w firmie Gannet Guard Systems. Dodaje, że systemy radiowe są niezwykle skuteczne w przypadku poszukiwań skradzionych samochodów. Dzięki wykorzystaniu dedykowanych częstotliwości radiowych, urządzenia pozostają uśpione aż do momentu zgłoszenia kradzieży. Są praktycznie niemożliwe do wykrycia przez złodziei, a sygnał, który emitują, wydostaje się nawet z podziemnych garaży czy kontenerów.

Praca w oparciu o dwa różne moduły umożliwia szybszą reakcję ekip poszukiwawczych i samego właściciela, który wiedząc, że z jego pojazdem dzieje się coś niedobrego, jest w stanie np. przepłoszyć złodzieja. – Dodatkowo znikają wszelkie obawy przed „śledzeniem” pojazdu. Moduł GSM monitoruje tylko wybrane parametry i obsługuje system powiadomień – podkreśla Bogdan Kwiatkowski.

System umożliwia odnalezienie zaginionego pojazdu dzięki wykorzystaniu pasma częstotliwości radiowych, których nie są w stanie zniwelować zagłuszarki GPS/GSM. Dodatkowy moduł powiadomień umożliwia alarmowanie o niepożądanych zdarzeniach takich jak odpięcie głównego zasilania, demontaż urządzenia, zagłuszanie czy utrata komunikacji z serwerem. Dzięki tym funkcjom można błyskawicznie poinformować właściciela o zaistniałej sytuacji i rozpocząć procedurę namierzania skradzionego obiektu przy użyciu sprzętu radionamiarowego. Umożliwia to odnalezienie pojazdu w czasie, który nie pozwoli złodziejom na rozmontowanie samochodu.

Wprowadź swój adres e-mail aby otrzymywać nasz newsletter.
baner_gantotal