Obcokrajowcy kradną samochody z polskich wypożyczalni

Najnowsze Informacje – Funkcjonalności – Media

Obcokrajowcy kradną samochody z polskich wypożyczalni

Rośnie liczba kradzieży i przywłaszczeń pojazdów udostępnianych przez wypożyczalnie samochodów. Coraz częściej ich sprawcami są obcokrajowcy, którzy wywożą auta z Polski.

Scenariusz najczęściej wygląda następująco: zjawia się klient, wpłaca kaucję, przedstawia dokumenty potwierdzające tożsamość, podpisuje umowę i odjeżdża wypożyczonym samochodem. Następnie ślad się po nim urywa – telefon wypożyczającego nie odpowiada, a dokumenty okazują się np. sfałszowane. Nawet jeśli po zgłoszeniu sprawy na policję udaje się ustalić prawdziwe dane nieuczciwego wypożyczającego, a mundurowi go namierzą, samochód zwykle jest już rozebrany na części lub „znika”.

Wypożyczalnia traci własność, a straty notuje już wcześniej, bo pojazd nie zarabia na siebie. Samochód, który nie wróci do wypożyczalni w terminie, nie jest kwalifikowany jako skradziony, a przywłaszczony, co zmienia charakter postepowania wobec osoby dopuszczającej się naruszenia przepisów.

5 listopada centrala Gannet Guard Systems otrzymała zgłoszenie kradzieży zabezpieczonego przez nas Volkswagena Craftera, należącego do jednej ze stołecznych wypożyczalni samochodów. Okazało się, że pojazd został wypożyczony przez zagranicznego klienta, który nie zwrócił go w terminie i nie odpowiadał na próby kontaktu. Wypożyczalnia postanowiła podjąć stosowne kroki prawne – właściciel skontaktował się z nami oraz z policją – mówi Bogdan Kwiatkowski, dyrektor sprzedaży w firmie Gannet Guard Systems.

W wyniku sprawnie przeprowadzonej akcji i koordynacji działań z policją chorwacką, odnaleziono i zabezpieczono pojazd na terenie Chorwacji. Przy okazji odzyskano inne auto tej samej marki. Według ustaleń policji, oba samochody miały być wykorzystane do działalności przestępczej na terenie Unii Europejskiej – dodaje Bogdan Kwiatkowski.

Nie był to odosobniony przypadek. – W ostatnim czasie nasiliła się liczba naszych zagranicznych odnalezień. Niedawno w akcji poszukiwawczej odzyskaliśmy 9-osobowego Volkswagena, który wypożyczony w Polsce odnalazł się ostatecznie na Litwie. Pomimo prób zagłuszania naszego systemu, samochód namierzono, a wszystkie informacje zostały przekazane litewskiej i polskiej policji – dodaje Mirosław Marianowski, security manager w Gannet Guard Systems.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie pojazdu w system lokalizacji i szybka reakcja ze strony obsługi wypożyczalni. – Rozwiązaniem dającym niemal stuprocentową pewność odzyskania samochodu są systemy radiowe, bardzo trudne do zagłuszenia. Zostają one wybudzone dopiero w momencie zgłoszenia kradzieży, zatem złodzieje nie są w stanie wykryć ich obecności – podsumowuje Mirosław Marianowski.

 

Wprowadź swój adres e-mail aby otrzymywać nasz newsletter.
baner_gantotal