Punkty karne – za co się dostaje?
Kiedy otrzymuje się punkty karne?
Punkty karne są przyznawane kierowcą za popełniane przez nich wykroczenia drogowe. Przekroczenie dozwolonej ilości punktów karnych kończy się dla kierowcy odebraniem prawa jazdy. Kierowca pozbawiony prawa jazdy nie może wsiadać za kierownicę samochodu i prowadzić pojazdu. Istnieje jednak szansa, by ponownie odzyskać swój dokument i możliwość jeżdżenia autem. Jeśli prawo jazdy zostanie nam odebrane na okres dłuższy niż rok czasu, to wówczas będziemy musieli ponownie zdać egzamin. Podobny system naliczania punktów karnych istnieje w całej Unii Europejskiej.
W Polsce punkty karne zostały wprowadzone w 1993 roku, by ograniczyć popełniane wykroczenia drogowe. Punkty karne są przyznawane kierowcą, którzy zostali przyłapani na przekroczeniu prędkości lub innym wykroczeniu drogowym. W ten sam sposób są traktowani są osoby jeżdżące samochodem osobowym, motorem lub pojazdem ciężarowym. Naliczanie punktów karnych ściśle określa kodeks ruchu drogowego. Najczęściej wraz z punktami karnymi kierowca otrzymuje jednocześnie karę grzywny.
Czy obcokrajowiec może mieć naliczone punkty karne?
System naliczania punktów karnych jest inny w zależności od danego państwa. W Polsce punkty są naliczane jedynie własnym obywatelom i tym, którzy posiadają kartę pobytu na terenie kraju. Sytuacja ulega jednak zmianie i wiele krajów chce wypracować wspólną politykę w tym zakresie. Niektóre kraje należące do Unii Europejskiej wprowadzają naliczanie punktów również obcokrajowcom.
Punkty możemy otrzymać za wykroczenia drogowe jeżdżąc do Czech, Niemiec, Austrii i Francji. Jeśli właściciel pojazdu dopuści się poważniejszego wykroczenia na terytorium Polski, to wówczas może mu zostać odebrane prawo do prowadzenia. Policja na bieżąco prowadzi ewidencję, gdzie zapisuje naliczone punkty karne. Ich przekroczenie skutkuje całkowitym zakazem prowadzenia pojazdów silnikowych.
Ile punktów karnych można mieć?
Każdy kraj na terenie Unii Europejskiej posiada inny system naliczania punktów i wynikających z tego konsekwencji. Dlatego zawsze należy jeździć zgodnie z przepisami i dostosowywać się do panujących zasad na drodze. W Polsce przekroczenie dwudziestu czterech punktów karnych skutkuje odebraniem prawa jazdy. Warto tutaj wspomnieć, iż za niektóre rodzaje wykroczeń popełnionych na drodze można otrzymać nawet kilkanaście punktów. Niekiedy wystarczą dwa poważniejsze wykroczenia, by utracić możliwość prowadzenia swojego samochodu.
Posiadane punktu mogą jednak ulec przedawnieniu i znikną z naszego konta. W Polsce kierowca, który otrzyma punkty za popełnione wykroczenie musi odczekać dwa lata. Czas naliczany jest od momenty, gdy zapłacimy karę pieniężną za wystawiony mandat. Ważne jest zatem to, by w możliwie jak najszybszym czasie uiścić wystawiony przez Policję mandat. Osoby mające zbyt dużą ilość punktów mogą obniżyć ich wartość po zapisaniu się na specjalny kurs redukujący. Kurs redukujący punkty za wykroczenia jest możliwy do ukończenia w ośrodku WORD i wymaga uiszczenia opłaty. Po odbyciu takiego kursu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego otrzymujemy stosowne zaświadczenie.
Jak pozbyć się punktów?
Otrzymane punkty karne najlepiej pozbyć się poprzez jeżdżenie zgodne z przepisami. W Polsce punktu automatycznie znikają z konta po określonym czasie. W tym wypadku są to dwa lata od opłacenia mandatu, który został nam przyznany. Jeśli nie uregulujemy pieniędzy za mandat, to musimy się liczyć z tym, że punktu już na zawsze pozostaną naliczone na naszym koncie. Mając niewielką ilość punktów za drobne wykroczenie nie musimy się zatem martwić na zapas. Policjanci często dają przynajmniej dwa punkty karne za niewielkie wykroczenia, by kierowca wyciągnął wnioski z zaistniałej sytuacji.
Należy w takiej okoliczności wyciągnąć lekcję pokory i nie popełniać więcej wykroczeń. Po upłynięciu dwóch lat będziemy mieli na nowo czyste konto. Jeśli ilość punktów jest wyższa, to dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs redukujący ilość.
Czy za zdjęcie z fotoradaru są punkty?
Fotoradary to urządzenia montowane w pobliżu drogi, które mają za zadanie monitorować ruch i rejestrować próby przekraczania dozwolonej prędkości. Jeśli kierowca przekroczy dozwoloną prędkość w danym miejscu, to musi się liczyć z konsekwencjami. Fotoradar wykonuje w takiej sytuacji zdjęcie kierowcy i użytkowanego pojazdu. Na podstawie zdjęcie wystawiany jest kierowcy samochodu stosowny mandat.
Jeśli pojazdem nie kierował właściciel, to zostanie on poproszony o wskazanie osoby użytkującej jego samochód. Mandat za przekroczenie prędkości jest połączeniem grzywny i punktów karnych. Wysokość grzywny i ilość punktów jest obliczona na podstawie powagi wykroczenia. Jeśli kierowca pojazdu przekroczy prędkość o zbyt wiele kilometrów, to grozi mu nawet całkowite odebranie prawa jazdy. Warto zatem pamiętać, by jeździć zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Unikniemy w ten sposób nie tylko niepotrzebnych kar finansowych, ale będziemy bezpieczniejsi dla siebie i innych uczestników ruchu.