Gdzie znajduje zastosowanie GPS?
Historia pokazuje, że niektóre wynalazki wojskowe znajdują z czasem powszechne zastosowanie w społeczeństwie. Przykładem jest GPS (Global Positioning System), czyli nawigacja umożliwiająca określenie swojej pozycji. System służący do nawigowania powstał w 1957 roku, gdy Departament Obrony Stanów Zjednoczonych potrzebował go do namierzania obiektów wojskowych.
Kilkadziesiąt lat później wynalazek trafił w ręce obywateli. Z czasem zaczął być powszechnie wykorzystywany. Współcześnie podróżowanie bez nawigacji dla wielu osób jest czymś abstrakcyjnym. Nawigacja ułatwia życie i pozwala trafiać bez problemów do nawet najbardziej odległych celów. Urządzenie to ciała na całym świecie i GPS możemy włączyć na każdym kontynencie. Możliwości dokładnej oceny swojego położenia na kuli ziemskiej umożliwiają satelity.
Po co jest nawigacja?
Zastosowanie GPS jest szerokie i pomaga każdego dnia milionom ludzi. Jej zadaniem jest nawigowanie właściciela urządzenia do konkretnego celu. W zależności od urządzenia dokładność jest mniej lub bardziej dokładna. Nawigacja pomaga w wybraniu odpowiedniej drogi do pokonania ludziom, pojazdom i statkom. GPS jest niezbędnym urządzeniem dla samolotów i pomaga im w bezpiecznym przemieszczaniu się. Podstawowym zastosowaniem nawigacji jest jednak pomoc w przemieszczaniu się samochodów osobowych.
Każdego dnia ludzie podróżują i wykorzystują to urządzenie do jak najszybszego dotarcia do celu. Nawigacja pomaga usprawnić transport drogowy i tym samym przyśpiesza dostawy najróżniejszych towarów. Samochody ciężarowe każdego dnia przemieszczają tysiące kilometrów by trafić z produktami do sklepów. W budownictwie nawigacje wykorzystuje się do określenia pozycji maszyn względem obiektów budowlanych. Nawigacja pomaga też w pracy geodetom, którzy zajmują się wytyczaniem granic działek.
W Policji GPS jest wykorzystywany do lokalizacji osób poszukiwanych. Współcześnie używa się urządzeń, które są w stanie umożliwić odbywanie kary niektórych osadzonych we własnym mieszkaniu. Wówczas specjalna opaska monitoruje położenie osoby odbywającej kary i informuje odpowiednie służby o ewentualnym opuszczeniu swojego mieszkania. Dozór elektroniczny jest tutaj pełniony przy wsparciu nawigacji. Warto tutaj wspomnieć, że nawigacja pomaga też w ochronie środowiska naturalnego. Urządzenia nawigujące ze specjalnym oprogramowaniem pozwalają wytyczać obszary chronione.
Jak używanie systemu GPS wpłynęło na życie ludzi?
Współcześnie GPS jest urządzeniem, które całkowicie zmieniło życie ludzi. Przemieszczanie się na świecie byłoby zdecydowanie bardziej utrudnione, a niekiedy wręcz niemożliwe, gdyby nie nawigacja. Urządzenia jakim jest GPS dało ludziom wolność w podróżowaniu i przekraczaniu granic krajów, gdzie się urodzili. Nawigacja jest stosunkowo tania i możliwa do kupienia przez każdego obywatela w Europie.
Mając sprawnie działającą nawigację możemy dojechać do wybranego miejsca na całej kuli ziemskiej. GPS to jednak nie tylko łatwiejsze podróżowanie. Każdego dnia wykorzystuje się ten system do najróżniejszych celów. Urządzenia nawigujące wpłynęły na poziom bezpieczeństwa i udoskonaliły systemu monitorujące. Z dokładnością możemy określić położenie niektórych przedmiotów.
Przykładem są tutaj samochody osobowe, gdzie często montuje się specjalny system GPS, który ma za zadanie chronić pojazd przed kradzieżą. Złodziej kradnąc taki pojazd zupełnie nie zdaje sobie sprawy, że jest łatwy do wyśledzenia. Nawigacja zmieniła świat i znalazła zastosowanie w wielu branżach.
Na czym polega działanie GPS?
Pozornie działanie nawigacji jest banalnie proste, co jednak nie jest do końca prawdę. W skrócie GPS współpracuje z satelitami, które wysyłają sygnał radiowy. Nawigacja odbiera ten sygnał i jest w stanie określić swoje położenie na ziemi. Dokładność odbiorników sygnału i ustalenie położenia względem kuli ziemskiej jest zależne od konkretnego urządzenia.
Nowoczesne systemy nawigacji potrafią określić położenie danego obiektu z dokładnością nawet do kilku centymetrów. W przypadku urządzeń szeroko dostępnych do użytku dokładność jest jednak zdecydowanie mniejsza. Aktualnie satelity umożliwiające działanie nawigację są własnością Stanów Zjednoczonych.
Inne państwa wciąż nie rozwinęły tej technologii do tego stopnia, by konkurować z USA. Wyjątkiem jest tutaj Rosja, która posiada własny system nawigowania o nazwie GLONASS. W obu przypadkach rozwój tej technologii w początkowej fazie miał cel militarny. Z czasem jednak technologia została oddana do zastosowania ludzi na całym świecie. Warto tutaj zaznaczyć, że sygnał od nawigacji można skutecznie zakłócić.
Wykorzystywane do tego są specjalne urządzenia o nazwie jammery. Koszt takich urządzeń jest niewygórowany i praktycznie każdy może je kupić. Najłatwiej zamówić je w sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych.
Co rejestruje GPS w samochodzie?
Nawigacja potrzebuje niektórych danych, które pomagają jej w ustaleniu położenia samochodu. Najczęściej GPS znajdujący się w aucie sprawdza jego prędkość. Niektóre nawigacje zamontowane w samochodzie zbierają więcej danych. Zamontowane urządzenie w samochodzie oprócz położenia może nas informować o wielu przydatnych rzeczach. Nawigacje pokazują pobliskie stacje paliw, restauracji i informują o ograniczeniach prędkości w bliskiej okolicy.