Czym jest apteczka samochodowa?
Podczas podróży najważniejsza kwestią jest bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i pieszych. Osoba kierująca pojazdem musi zadbać o dopełnienie czynności zwiększających poziom bezpieczeństwa. Każdy powinien mieć zapięte pasy, a jadąc pojazdem należy dostosować prędkość do przepisów drogowych i panujących warunków atmosferycznych. Kierowca musi być skupiony i obserwować pobocze. Najważniejszą kwestią jest tutaj prędkość, której nawet nieznacznie przekroczenie może zwiększyć szansę na niebezpieczny wypadek. Pomimo zachowania ostrożności przy prowadzeniu auta nigdy nie wiemy, kiedy przytrafi się wypadek.
Niekiedy możemy czegoś nie zauważyć, albo spowodują go niedogodne warunki atmosferyczne. Czasami wypadek będzie nie z naszej winy i przyczyni się do niego inny uczestnik ruchu drogowego. Ważne jest tutaj to, by zawsze pod ręką mieć potrzebne opatrunki, opaski i chusteczki dezynfekujące. Niekiedy szybka reakcja pozwoli nam uratować komuś życie. Dlatego obowiązkiem każdego kierowcy jest to, by posiadać w swoim samochodzie apteczkę samochodową.
Co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej?
Apteczka samochodowa powinna się znajdować w każdym samochodzie. Zazwyczaj jest ona niewielkich rozmiarów i można ją z łatwością schować. Jeżdżąc samochodem nie będzie nam przeszkadzać, ale z pewnością przyda się w razie nieprzewidzianego wypadku. W apteczce samochodowej znajdują się jedynie najpotrzebniejsze materiały. Zaliczyć do nich można bandaże, kompresy gazowe, plastry i opatrunki.
Najczęściej w apteczce znajdziemy też chusteczki dezynfekujące, specjalny koc ratunkowy i rękawiczki jednorazowe. Apteczka samochodowa ma długą ważność, która wynosi pięć lat. Mowa tutaj o gotowej apteczce, którą kupimy w sklepie. W naszej kwestii jest upewnienie się, że apteczka samochodowa jest wciąż ważna. Jeśli będziemy chcieli, to możemy taką apteczkę skompletować na własną rękę i dodać do niej potrzebne rzeczy według uznania.
Czy w Polsce jest obowiązek posiadania apteczki w samochodzie?
W Polsce nie istnieje prawo, które nakazuje wozić ze sobą apteczkę samochodową. Rozważny kierowca powinien jednak zawsze zadbać o to, by taka apteczka znajdowała się w jego aucie. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, że będziemy uczestnikami wypadku drogowego.
W takiej sytuacji prawo w Polsce nakłada na uczestnika zdarzenia pomoc ofiarom wypadku. Obowiązek pomocy jest konieczny i za nie udzielenie stosownej pomocy grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. Apteczka samochodowa pomoże nam udzielić pomocy nie tylko sobie, ale osobą postronnym, które będą takiej opieki potrzebowały. W razie wypadku założenie odpowiedniego ucisku na ranę może uratować komuś życie.
Jaka jest różnica pomiędzy apteczką pierwszej pomocy samochodową a domową?
Apteczka samochodowa różni się od tej, która powinna znajdować się w domu. W apteczce samochodowej znajdują się głównie materiały opatrunkowe i środki ochrony indywidualnej. Niekiedy w apteczce może leżeć potrzebna latarka lub specjalny nóż do cięcia pasów w sytuacji, gdyby był problem z ich odpięciem. Wśród materiałów opatrunkowych należy wymienić bandaże, plastry i opaski uciskowe.
Apteczka domowa zawiera z reguły całkowicie inne środki. W apteczce domowej znajdują się najczęściej leki, które pomagają w sytuacji, gdy wystąpi gwałtowna alergia lub biegunka. W jej składzie znajdziemy leki przeciwgorączkowe i zwalczające objawy przeziębienia. Podobnie jak w apteczce samochodowej w domu również musimy trzymać środki potrzebne do dezynfekcji ran lub wykonania opatrunku.
Czy w apteczce samochodowej mogą znajdować się lekarstwa?
W apteczkach samochodowych nie należy przewozić lekarstw. W aucie często panują wysokie temperatury i większość leków nie powinna być przetrzymywana w takich warunkach. Niewskazane jest również przewożenie w niej waty i środków służących do dezynfekcji. Wata może jedynie zanieczyścić ranę, czego powinniśmy unikać. Wspominając o środkach dezynfekujących należy wymienić tu wodę utlenioną i jodynę.
Ich użycie może w niektórych sytuacjach bardziej zaszkodzić, niż pomóc poszkodowanemu. Decyzja odnośnie użycia tych środków powinna być dobrze przemyślana. Najlepiej pozostawić decyzję opiece medycznej i służbą ratowniczym, które przybędą na miejsce wypadku. Należy tutaj wspomnieć, że niektóre osoby wkładają do apteczki samochodowej nożyczki lub nóż. Zdecydowanie przedmioty wkładane do apteczki powinny nie mieć ostrych zakończeń. Możemy kupić specjalny nożyk do odcinania pasków lub nożyczki, które są bezpieczne w użytkowaniu.
Czy woda utleniona może być w apteczce?
Apteczkę pierwszej pomocy do swojego samochodu możemy skompletować samemu. Podstawową zasadą jest jednak to, by były w niej te środki, które są bezpieczne w użytkowaniu. Najlepiej by były w niej potrzebne opatrunki, jak bandaże i plastry. W swojej apteczce możemy mieć wodę utlenioną, jednak należy zachować ostrożność przy jej użyciu. Musimy pamiętać, że woda utleniona nie zawsze pomoże, a niekiedy nawet wyrządzi szkodę.
Wśród środków w apteczce zdecydowanie nie powinny znajdować się leki. Jeśli mamy problem ze zdecydowaniem co powinno znajdować się w apteczce, to najlepiej kupić już gotową w sklepie. Najbezpieczniej wybrać się w tym celu do stacjonarnego sklepu medycznego.
Apteczki samochodowe kupimy w wielu miejscach. Możemy zamówić ją w internecie lub wybrać się do supermarketu. Najczęściej znajdziemy je też na stacjach paliw.
Czy można dostać mandat za brak apteczki?
W Polsce prawo nie reguluje kwestii odnośnie tego, że jest potrzebna w samochodzie apteczka pierwszej pomocy. Każdy kierowca powinien na własną odpowiedzialność zaopatrzyć się w taką apteczkę i wozić ją ze sobą. Jest to podstawowa zasada poruszania się swoim samochodem i zachowania bezpieczeństwa. Brak apteczki może nam uniemożliwić uratowanie komuś życia, gdy będziemy uczestnikami kolizji drogowej. Koszt takiej apteczki jest nieduży i możemy ją z łatwością kupić nawet na stacji benzynowej. Jeśli jednak obawiamy się mandatu za brak apteczki samochodowej, to nie grozi nam tutaj żadna kara grzywny. Wyjątkiem od tej sytuacji są autobusy i taksówki, które przewożą innych pasażerów.
Apteczka pierwszej pomocy jest też obowiązkowa w niektórych pojazdach ciężarowych i samochodach przeznaczonych do nauki jazdy. Istnieją jednak inne rzeczy, które musimy mieć w swoim aucie. Wśród obowiązkowego wyposażenia w samochodzie znajdziemy kamizelki odblaskowe, koło zapasowe i trójkąt ostrzegawczy. W zależności od dowolnego kraju na terenie Unii Europejskiej kwestie te są inaczej regulowane. Jeśli wybieramy się w daleką podróż, to na własną rękę musimy sprawdzić lokalne przepisy drogowe. W Polsce trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowy i powinien się znajdować w aucie. Jest on potrzebny do tego, by w razie wypadku lub awarii pojazdu, umieścić go na drodze w celach informacyjnych dla innych uczestników ruchu.
Brak trójkąta ostrzegawczego to mandat nawet w wysokości pięciuset złotych. Warto tutaj wspomnieć, iż trójkąt ostrzegawczy musi mieć ważną homologację. Aktualna homologacja pozwala na użytkowanie danego urządzenia na terenie kraju. Jest potwierdzeniem jego jakości i dopełnieniem warunków technicznych. Kolejną rzeczą potrzebną w aucie jest gaśnica. W Polsce za brak gaśnicy grozi kara grzywny. Sytuacja wygląda identycznie jak w przypadku trójkąta ostrzegawczego, gdzie taryfikator podobnie określa wysokość kary.
Ile kamizelek w samochodzie w Polsce?
Podobnie jak w przypadku apteczki samochodowej, kamizelki odblaskowe nie są obowiązkowe. Policjant zatrzymując nasz pojazd nie może nałożyć na nas mandat za brak kamizelki w aucie. Warto tutaj jednak pamiętać, że sytuacja nie jest podobna we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. Zupełnie inna sytuacja jest w Hiszpanii, Chorwacji, Czechach, Finlandii, Austrii, Francji, Niemczech, Portugali i kilku innych krajach. We wymienionych wcześniej krajach jest nałożony na kierowcę obowiązek posiadania ze sobą kamizelki odblaskowej.
Za jej brak w aucie grozi mandat, który niekiedy potrafi być bardzo dotkliwy. W Polsce obowiązkiem kierowcy jest posiadać tablicę rejestracyjną solidnie zamontowaną w przeznaczonym do tego miejscu, ważną gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy z homologacją. Tablica rejestracyjna musi być zawsze widoczna i należy pilnować, by brud nie zasłaniał numeru rejestracji. Wspomniane wcześniej kamizelki odblaskowe i apteczka samochodowa jest wyposażeniem, które powinniśmy posiadać we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać, że przepisy różnią się w zależności od danego kraju. Jadąc już do Czech, funkcjonariusz policji może sprawdzić, czy posiadamy apteczkę samochodową na wyposażeniu.
Ile jest rodzajów apteczek?
Istnieje kilka rodzajów apteczek, które przydadzą się nam w zależności od okoliczności. Wybierając się na wakacje i uprawiając aktywnie sport powinniśmy mieć ze sobą apteczkę turystyczną. Wybierając się w dłuższą trasę po górach apteczka turystyczna może okazać się nieoceniona.
Bardzo często może wówczas dojść do sytuacji, że nagle zranimy się lub zwichniemy sobie nogę. W górach sytuacja pogodowa zmienia się momentalnie i nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się dokładnie wydarzy. W apteczce turystycznej powinniśmy mieć opaski uciskowe, bandaże elastyczne i plastry. Niezbędne w takiej wyprawie są też środki do dezynfekcji. Świetnie sprawdzi się tutaj Octenisept, który jest używany do odkażania ran.
Lek jest bezpieczny i można go kupić z łatwością w aptece. Do opatrzenia ran w apteczce powinny znajdować się także kompresy gazowe. Oprócz apteczki turystycznej i samochodowej należy wymienić też medyczną. W apteczce medycznej znajduje się znacznie więcej środków niż w turystycznej. Używa się jej do udzielania pierwszej pomocy w najróżniejszych sytuacjach. Najczęściej jest wyraźnie oznaczona i wodoodporna, by nie zamoczyć zawartości.
W kładzie apteczki medycznej znajdują się rękawice lateksowe, koc ratunkowy, różne rodzaje opasek, chusty opatrunkowe o różnych parametrach, specjalne nożyczki ratownicze i koc, który służy do ogrzania i pozwala utrzymać właściwą temperaturę u poszkodowanego.