poczta@gannet.pl

Jaki lokalizator GPS do motocykla wybrać?

lokalizator_gps_do_motocykla-800×450

Regularnie, co kilka dni, w serwisach społecznościowych pojawia się informacja „Skradziono mi motocykl…”. Takim sytuacjom nie da się w zasadzie zapobiec. Można za to zastosować zabezpieczenie jednośladu w postaci lokalizatora motocyklowego. Po co? By dało się odnaleźć maszynę, która padła łupem złodziei. Zalet tego rozwiązania jest zresztą więcej.

Tylko w I kwartale br. zarejestrowano w Polsce 2,1 tys. nowych motocykli i 1,6 tys. motorowerów. W całym 2017 r. było ich odpowiednio ponad 15 tys. i niemal 30 tys. Jeśli dodamy do tego pojazdy używane, to wychodzi nam pokaźna liczba maszyn. Dla swoich właścicieli często stanowią one oczko w głowie. Nic więc dziwnego, że ci starają się zabezpieczyć jednoślady przed zakusami złodziei i stosują disc locki montowane na tarczy hamulcowej, łańcuchy do przypinania motocykla lub blokowania jego koła czy u-locki. Przestępcy znają jednak techniki pozwalające im złamać każde zabezpieczenie, a bywa że po prostu umieszczają unieruchomiony blokadą pojazd w dostawczym samochodzie i wywożą do „dziupli”. Nie oznacza to, że nie właściciele jednośladów pozostają bezradni. Mogą bowiem zainwestować w nadajnik GPS do motocykla.

Czy warto kupić lokalizator GPS motocyklowy?

Zabezpieczenie motocykla w postaci modułu GPS umożliwia namierzenie jednośladu. Urządzenie niewielkich rozmiarów nie wymaga podłączenia do zasilania, bo posiada wbudowaną baterię. Dzięki przesyłaniu danych o swojej pozycji, nadajnik umożliwia monitorowanie lokalizacji motocykla, skutera czy quada, a tym samym odnalezienie go w razie kradzieży. Ale to nie wszystko. Nowoczesne rozwiązania w razie wypadku automatycznie przesyłają informację o zdarzeniu do zdefiniowanych wcześniej odbiorców. W ten sposób, na wzór stosowanego w samochodach systemu e-Call, mogą uratować zdrowie i życie kierowcy, który ulegnie wypadkowi.

Jak działa motocyklowy lokalizator GPS?

Lokalizator GPS do motocykla działa na podobnej zasadzie jak moduł stosowany w samochodach (więcej informacji w materiale Jaki lokalizator GPS do samochodu wybrać). Wykorzystuje sygnał z satelitów znajdujących się okrążających Ziemię, a wyznaczanie pozycji odbywa się poprzez pomiar czasu dotarcia sygnału z satelitów do odbiornika. Uzupełnienie dla GPS-u stanowi karta SIM, łącząca się z ze stacjami bazowymi GSM (tak jak robią to telefony komórkowe). Znając siłę sygnału połączenia i lokalizację stacji bazowych, można określić położenie modułu względem niej, a tym samym ustalić pozycję pojazdu, w którym moduł ten zainstalowano.

GanTotal Moto – podwójne zabezpieczenie

Jednym z najbardziej zaawansowanych lokalizatorów motocyklowych jest GanFleet MOTO. Ten GPS do motocykla urządzenie o niewielkich rozmiarach, którego zadaniem jest monitorowanie motocykla, skutera czy quada. Dostęp do informacji o lokalizacji urządzenia możliwy jest za pośrednictwem platformy internetowej oraz aplikacji mobilnej przeznaczonej na urządzenia z systemami Android i iOS. SMS-y, e-maile, wiadomości push i VMS służą z kolei do przesyłania powiadomień (alertów) m.in. o nieautoryzowanym przemieszczaniu się pojazdu (kradzieży, ale też np. usunięciu przez straż miejską) i demontażu modułu z motocykla. Co więcej – gdy czujniki wykryją duże przeciążenie mogące być skutkiem wypadku, lokalizator automatycznie informuje o zdarzeniu wskazane uprzednio osoby czy podmioty: bliskich motocyklisty, centralę alarmową, odpowiednie służby ratunkowe.

Ważnym aspektem funkcjonowania GanFleet MOTO jest logika jego działania opierająca się na możliwości zlokalizowania urządzenia po wystąpieniu każdego z wyżej wymienionych alarmów. W połączeniu z możliwościami aplikacji mobilnej wyposażonej w precyzyjną mapę, pozwala to na samodzielne odnalezienie pojazdu.