Jaki lokalizator GPS do motocykla wybrać?
Regularnie, co kilka dni, w serwisach społecznościowych pojawia się informacja „Skradziono mi motocykl…”. Takim sytuacjom nie da się w zasadzie zapobiec. Można za to zastosować zabezpieczenie jednośladu w postaci lokalizatora motocyklowego. Po co? By dało się odnaleźć maszynę, która padła łupem złodziei. Zalet tego rozwiązania jest zresztą więcej.
Tylko w I kwartale br. zarejestrowano w Polsce 2,1 tys. nowych motocykli i 1,6 tys. motorowerów. W całym 2017 r. było ich odpowiednio ponad 15 tys. i niemal 30 tys. Jeśli dodamy do tego pojazdy używane, to wychodzi nam pokaźna liczba maszyn. Dla swoich właścicieli często stanowią one oczko w głowie. Nic więc dziwnego, że ci starają się zabezpieczyć jednoślady przed zakusami złodziei i stosują disc locki montowane na tarczy hamulcowej, łańcuchy do przypinania motocykla lub blokowania jego koła czy u-locki. Przestępcy znają jednak techniki pozwalające im złamać każde zabezpieczenie, a bywa że po prostu umieszczają unieruchomiony blokadą pojazd w dostawczym samochodzie i wywożą do „dziupli”. Nie oznacza to, że nie właściciele jednośladów pozostają bezradni. Mogą bowiem zainwestować w nadajnik GPS do motocykla.
Czy warto kupić lokalizator GPS motocyklowy?
Zabezpieczenie motocykla w postaci modułu GPS umożliwia namierzenie jednośladu. Urządzenie niewielkich rozmiarów nie wymaga podłączenia do zasilania, bo posiada wbudowaną baterię. Dzięki przesyłaniu danych o swojej pozycji, nadajnik umożliwia monitorowanie lokalizacji motocykla, skutera czy quada, a tym samym odnalezienie go w razie kradzieży. Ale to nie wszystko. Nowoczesne rozwiązania w razie wypadku automatycznie przesyłają informację o zdarzeniu do zdefiniowanych wcześniej odbiorców. W ten sposób, na wzór stosowanego w samochodach systemu e-Call, mogą uratować zdrowie i życie kierowcy, który ulegnie wypadkowi.
Jak działa motocyklowy lokalizator GPS?
Lokalizator GPS do motocykla działa na podobnej zasadzie jak moduł stosowany w samochodach (więcej informacji w materiale Jaki lokalizator GPS do samochodu wybrać). Wykorzystuje sygnał z satelitów znajdujących się okrążających Ziemię, a wyznaczanie pozycji odbywa się poprzez pomiar czasu dotarcia sygnału z satelitów do odbiornika. Uzupełnienie dla GPS-u stanowi karta SIM, łącząca się z ze stacjami bazowymi GSM (tak jak robią to telefony komórkowe). Znając siłę sygnału połączenia i lokalizację stacji bazowych, można określić położenie modułu względem niej, a tym samym ustalić pozycję pojazdu, w którym moduł ten zainstalowano.
GanTotal Moto – podwójne zabezpieczenie Twojego motocykla
Jednym z najbardziej zaawansowanych lokalizatorów motocyklowych jest GanFleet MOTO. Ten GPS do motocykla urządzenie o niewielkich rozmiarach, którego zadaniem jest monitorowanie motocykla, skutera czy quada. Dostęp do informacji o lokalizacji urządzenia możliwy jest za pośrednictwem platformy internetowej oraz aplikacji mobilnej przeznaczonej na urządzenia z systemami Android i iOS. SMS-y, e-maile, wiadomości push i VMS służą z kolei do przesyłania powiadomień (alertów) m.in. o nieautoryzowanym przemieszczaniu się pojazdu (kradzieży, ale też np. usunięciu przez straż miejską) i demontażu modułu z motocykla. Co więcej – gdy czujniki wykryją duże przeciążenie mogące być skutkiem wypadku, lokalizator automatycznie informuje o zdarzeniu wskazane uprzednio osoby czy podmioty: bliskich motocyklisty, centralę alarmową, odpowiednie służby ratunkowe.
Ważnym aspektem funkcjonowania GanFleet MOTO jest logika jego działania opierająca się na możliwości zlokalizowania urządzenia po wystąpieniu każdego z wyżej wymienionych alarmów. W połączeniu z możliwościami aplikacji mobilnej wyposażonej w precyzyjną mapę, pozwala to na samodzielne odnalezienie pojazdu.
Czy alarm z GPS można zamontować w motocyklu?
Motocykle są łakomym kąskiem dla złodziei – odpowiada za to duża wartość tego rodzaju pojazdów oraz ich stosunkowo mała masa, pozwalająca na transport skradzionych maszyn z pomocą np. samochodów dostawczych. Właściciele próbują oczywiście zabezpieczać swoją własność, jednak najczęściej z marnym skutkiem – łańcuchy czy specjalne blokady kołowe nie stanowią zbyt dużego wyzwania dla doświadczonych rabusiów. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest moduł GPS. Czy jego montaż na jednośladzie nie sprawia jednak problemów?
Dlaczego warto zainwestować w alarm GPS do motocykla?
Lokalizator GPS nie uchroni co prawda przed kradzieżą pojazdu, jednak umożliwi jego namierzenie w razie zaistnienia takiej sytuacji. Nadajnik wysyła bowiem w czasie rzeczywistym dane dotyczące swojej lokalizacji – dzięki temu właściciel jest w stanie z dokładnością nawet do kilku metrów ustalić miejsce, w którym znajduje się jego maszyna. Alarmy GPS są przy tym na tyle małe, że bez problemu można je zamocować w mało widocznym miejscu – nie tylko na motocyklach, ale również rowerach, skuterach, quadach czy nawet motorówkach.
Dostępne dziś na rynku produkty oferują jednak znacznie więcej, niż tylko podawanie swojej pozycji. Nadajniki wyposażone w specjalistyczne detektory ruchu i wstrząsów są w stanie wykryć zarówno nieautoryzowane próby przemieszczania pojazdu (np. w przypadku kradzieży czy przenoszenia przez służby porządkowe), jak i wypadki drogowe. Gdy lokalizator zarejestruje przeciążenie przekraczające określoną wartość, to automatycznie informuje o tym zaprogramowane numery – mogą to być bliscy motocyklisty lub odpowiednie służby ratunkowe, które dzięki otrzymanym wskazówkom będą w stanie sprawnie podjąć interwencję.
W jaki sposób działa moduł GPS do motocykla?
Lokalizator GPS do motocykla działa w taki sam sposób, co modele wykorzystywane powszechnie w samochodach. Nadajnik pobiera sygnał z satelitów nawigacyjnych, które okrążają Ziemię i stale transmitują fale o określonej częstotliwości. W oparciu o czas dotarcia komunikatu radiowego do odbiornika można następnie obliczyć pozycję sprzętu pozycjonującego z dokładnością od 5 do 10 metrów.
Urządzenia są też uzupełniane o moduł GSM, który w razie potrzeby pozwala korzystać z sygnału emitowanego przez stacje bazowe GSM (właśnie z tych nadajników korzystają nasze telefony komórkowe). Dzięki takiemu rozwiązaniu można mieć pewność, że lokalizator zawsze będzie w stanie określić swoje położenie – standardowy sygnał GPS może bowiem zostać zagłuszony lub nawet całkowicie stracić swój zasięg (takie zjawisko obserwujemy np. w podziemnych parkingach czy tunelach). Aby moduł GSM mógł jednak działać, to konieczne jest umieszczenie w nadajniku zwykłej karty SIM.
Nie trzeba się przy tym martwić o przypadkowe zepsucie lokalizatora w czasie jazdy. Urządzenia tworzone z myślą o motocyklach są wyposażone w obudowę odporną na uszkodzenia mechaniczne, pył oraz krótkotrwały kontakt z wodą – dodaje specjalista reprezentujący firmę Gannet, dostawcę monitoringu GPS.
Dodatkowe funkcjonalności alarmów GPS
Nowoczesne nadajniki GPS nie są skomplikowane w obsłudze, a monitorowanie lokalizacji danego pojazdu nie sprawia najmniejszych problemów. Aby uzyskać informacje na temat aktualnej pozycji swojego motocyklu wystarczy skorzystać z platformy internetowej lub aplikacji, którą można zainstalować na smartfonie. W zależności od modelu alarmu istnieje również możliwość ustawienia specjalnych komunikatów, które będą informowały właściciela o każdym przemieszczaniu się pojazdu. Alerty mogą przychodzić w formie klasycznych SMS-ów, wiadomości email, a nawet powiadomień push.
Niektóre z dostępnych lokalizatorów GPS są uzupełniane o piloty radiowe, które pozwalają na samodzielne sterowanie funkcją alarmu. Po otrzymaniu wiadomości, że motocykl zmienia swoje położenie, można więc uruchomić sygnał dźwiękowy, który powinien skutecznie odstraszyć potencjalnego złodzieja. Co więcej, przekaźnik umożliwia także kontrolowanie pompy paliwa – w praktyce oznacza to, że właściciel może zdalnie unieruchomić pojazd z dowolnego miejsca.