Kto powinien zainwestować w lokalizator pojazdu?
Rozwój technologii GPS oraz stopniowy spadek jej ceny sprawia, że coraz więcej osób może sobie pozwolić na korzystanie z zaawansowanego monitoringu pojazdów. Takie rozwiązanie jest obecnie szczególnie popularne w przypadku firm transportowych, jednak po urządzenia lokalizacyjne coraz częściej sięgają również właściciele prywatnych samochodów. W niniejszym wpisie tłumaczymy, kto powinien zainwestować w monitoring GPS i jakie niesie to za sobą korzyści.
Zabezpieczenie antykradzieżowe, czyli GPS dla prywatnych kierowców
Jednym z podstawowych zadań urządzeń lokalizacyjnych jest ochrona danego pojazdu przed kradzieżą. Co prawda sam nadajnik GPS nie sprawi, że złodziej nie dostanie się do wnętrza Twojego samochodu, jednak system pozwoli Ci na późniejsze namierzenie własności. Jak to zrobić? Po prostu skorzystaj z programu komputerowego lub aplikacji mobilnej na swoim smartfonie, aby w dosłownie kilka minut sprawdzić bieżącą lokalizację auta. Kiedy zdobędziesz już dokładne współrzędne, skontaktuj się z odpowiednimi służbami – informacje pozyskane z pomocą monitoringu GPS cechują się wysoką dokładnością, dzięki czemu odzyskanie pojazdu nie powinno stanowić większego problemu.
Musisz sobie jednak zdawać sprawę, że monitoring GPS nie jest rozwiązaniem niezawodnym. Właśnie z tego powodu najrozsądniej zastosować lokalizator GPS do samochodu w roli uzupełnienia innych, powszechnie stosowanych systemów bezpieczeństwa, takich jak np. autoalarm czy immobilizer. Pamiętaj – im więcej nietypowych zabezpieczeń, tym większa szansa, że potencjalny złodziej się zniechęci i zostawi Twoje cztery kółka w spokoju.
Flota pojazdów służbowych pod ścisłą kontrolą
Wiele firm oraz międzynarodowych korporacji dysponuje własną flotą pojazdów pracowniczych. Firmowe samochody w znacznym stopniu ułatwiają wykonywanie obowiązków, np. bezpośrednich wizyt personelu u klientów, a przy okazji budują spójny i profesjonalny wizerunek marki. Niestety, flota stwarza również ryzyko występowania rozmaitych nadużyć ze strony samych pracowników. Nawet stworzenie dokładnego harmonogramu i dopracowanej polityki flotowej nie pozwoli wykryć faktu, iż dany członek organizacji wykorzystuje powierzone auto do celów prywatnych.
Z pomocą ponownie przychodzi system monitorowanie GPS. Po prostu zamontuj miniaturowe nadajniki w każdym z pojazdów, abyś mógł w czasie rzeczywistym śledzić ich położenie oraz parametry dotyczące pracy. Zaawansowane urządzenia lokalizacyjne służące do zarządzania flotą umożliwiają nadzór takich wskaźników, jak m.in. aktualna prędkość, liczba przejechanych kilometrów czy bieżący poziom paliwa. W praktyce wystarczy tylko, że rzucisz okiem do generowanych automatycznie raportów, aby zweryfikować, czy Twoi pracownicy korzystają ze służbowych pojazdów tylko do realizacji swoich zadań zawodowych. W ten prosty sposób realnie zaoszczędzisz na utrzymaniu swojej floty.
Zastosowanie monitoringu GPS w firmach transportowych
Inwestycja w urządzenia lokalizacyjne to świetny pomysł w przypadku firm transportowych. Jeżeli sam jesteś właścicielem przedsiębiorstwa zajmującego się przewozem towarów, to z pewnością docenisz możliwości nowoczesnych systemów zarządzania flotą – mowa tutaj o m.in. opcji stałego śledzenia dokładnej pozycji poszczególnych ładunków oraz nadzorowania swoich kierowców. Oczywiście nadajniki GPS nie spełniają jedynie roli straszaka. Urządzenia tego typu są również niezastąpionym narzędziem do kontroli stanu pojazdu. System nie tylko powiadomi Cię o wszelkich usterkach wykrytych przez komputer pokładowy, ale przypomni także o zbliżającym się przeglądzie technicznym danej maszyny.
Monitoring GPS umożliwia również sprawdzanie wcześniejszych tras przejazdów. Dostęp do realnych danych oraz stały nadzór pracowników to prawdopodobnie najlepszy sposób na ograniczenie wydatków oraz optymalizację rozmaitych procesów zachodzących w firmie. Z tych samych powodów urządzenia lokalizacyjne korzystające z technologii GPS są również polecane dla korporacji taksówkarskich czy wypożyczalni samochodów.