Urlop w drodze? Najlepiej z zabezpieczeniem kampera na wypadek kradzieży

Najnowsze Informacje – Funkcjonalności – Media

Urlop w drodze? Najlepiej z zabezpieczeniem kampera na wypadek kradzieży

Parkingi bezpośrednio przy plażach. Miejsca postojowe obok najpiękniejszych zabytków kultury i przyrody. Kempingi umożliwiające zwiedzanie malowniczych miast i miasteczek. Te wszystkie lokalizacje zachęcają do ruszenia w trasę kamperem albo samochodem z przyczepą kempingową. Pokusie tej ulega coraz więcej Polaków.

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) wynika, że popularność kamperów rośnie. I to skokowo. W 2017 r. zarejestrowano w naszym kraju 338 nowych samochodów kempingowych. Trzy lata temu było ich już 518, w 2019 r. – 724, a rok 2020 był kolejnym rekordowym, z wynikiem aż 1040 sztuk. Oznacza to potrojenie liczby rejestracji w ciągu trzech lat!

Popularne kampery i przyczepy

Biorąc pod uwagę kampery importowane (nowe i używane), samochody kempingowe w Polsce produkowane i zabudowywane przez większe i mniejsze firmy (zmiany przeznaczenia) oraz pojazdy oficjalnych sieci sprzedaży poszczególnych marek, wzrosty również są imponujące. W 2018 r. zarejestrowano ich 1905, w 2019 r. – 2361, a w 2020 r. – 3071.

Do najpopularniejszych marek należą Volkswagen, Roller Team, Benimar, Dethleffs. Powodzeniem cieszą się też CI, Chausson, Capron (Sunlight i Carado), Adria, Carthago oraz Rapido. Ich sprzedaż stanowiła łącznie ponad 80 proc. sprzedaży ogółem.

A co z przyczepami kempingowymi? Jak podaje serwis motofakty.pl – w 2020 r. liczba ich rejestracji wyniosła 7537. 6526 stanowiły przy tym używane. Największym powodzeniem cieszyły się przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej w zakresie 1001-1300 kg (2654 szt.). Wyprzedziły te o DMC między 1301 a 1600 kg (1484 szt.). Na trzecim miejscu znalazły się przyczepy o DMC 751-1000 kg (1134 szt.).

Niepodważalne zalety kamperów

Skąd bierze się tak duża popularność kamperów i przyczep kempingowych? Przede wszystkim zapewniają niezależność w planowaniu urlopowych wojaży. Liczba miejsc, gdzie można zaparkować pojazd, stale się zwiększa, a ich infrastruktura poprawia. Podnosi to atrakcyjność przemieszczania się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu kontaktu z przyrodą i zmiany tempa życia. Urlop z własnym napędem pozwala ponadto zabrać ze sobą praktycznie wszystko, czego oczekuje się podczas wypoczynku. W grę wchodzą oczywiście klasyczne akcesoria kempingowe. Jest też miejsce na zestaw grillowy, własną poduszkę i… sprzęt do nurkowania.

Gdzie kamperem i przyczepą kempingową?

Gdzie wybrać się kamperem na wakacje w Polsce? Kierunek jest w zasadzie dowolny.

Kamperem nad morze

Można zdecydować się na morze i zaparkować w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. W Polsce taka opcja istnieje np. w Chłapowie, Lubiatowie czy Dziwnówku. Nie trzeba oczywiście ograniczać się do naszego kraju. Piękne kampingi zlokalizowane są m.in. w pobliżu włoskiej Genui, chorwackiego Vrsaru i na wybrzeżu Serene na Korsyce.

Kamperem nad jezioro

Urlop w pobliżu jednego z pięknych polskich jezior? Proszę bardzo! Miejsc nie brakuje chociażby nad Jeziorem Drawskim, Jeziorem Świętajno lub Jeziorem Kisajno. Można też pokusić się o opuszczenie Polski. Do wyboru jest np. kamping nad brzegiem jeziora Lago delle Piazze u podnóża góry Lagorai. Popularnością cieszą się też miejsca nad malowniczym jeziorem Garda.

Kamperem w góry

Świetnym kierunkiem dla fanów karawaningu są też góry. Kampingi można znaleźć w takich miejscowościach jak Bukowina Tatrzańska, Żywiec oraz Nowy Sącz. Góry za granicą? Jasne!

Zabezpieczenie kampera

Bywa jednak, że przyjemność wypoczynku w kamperze czy przyczepie kempingowej zakłóca myśl o ryzyku kradzieży pojazdu. Ta nieprzyjemna perspektywa ciążyć może zarówno właścicielom pojazdów, jak i firmom je wypożyczającym. Nic dziwnego – „zniknięcie” kampera czy przyczepy jest wielopoziomowym kłopotem. Oznacza nie tylko brak dachu nad głową i przedmiotów, które znajdowały się w pojeździe. To również problemy z powrotem do domu. Dla wypożyczalni kradzież przekłada się na wypadnięcie pojazdu z prowadzonego biznesu i realne straty finansowe.

Jak zabezpieczyć się na wypadek kradzieży kampera i przyczepy kempingowej? Jakie zabezpieczania kampera warto stosować? Rozwiązaniem jest radiowy system monitoringu GanTrack. Nie jest to klasyczne zabezpieczenie antykradzieżowe. Umożliwia bowiem bardzo szybkie odnalezienie mienia, które padnie łupem złodziei. To rozwiązanie, które nie śledzi pojazdu – jest aktywowane w przypadku kradzieży, po zgłoszeniu przez użytkownika. Pozwala na namierzenie kampera czy przyczepy z dokładnością do kilkunastu centymetrów. Co niezwykle ważne, GanTrack jest odporny na działanie zagłuszarek GPS/GSM powszechnie stosowanych przez złodziei.

Wprowadź swój adres e-mail aby otrzymywać nasz newsletter.
baner_gantotal