poczta@gannet.pl

Od czego zależy cena samochodowego systemu GPS?

GPS system

System GPS to nie tylko ciekawy gadżet, ale także jedno ze skuteczniejszych zabezpieczeń antykradzieżowych dostępnych obecnie na rynku. Wysoka precyzja pomiarów, nieskomplikowany montaż oraz stopniowe upowszechnianie się technologii to tylko niektóre czynniki, które sprawiają, że coraz więcej polskich kierowców sięga po te drobne urządzenia lokalizacyjne. Sam planujesz inwestycję w taki sprzęt? W takim razie sprawdź, ile będzie Cię łącznie kosztował.

Jaki jest koszt urządzenia lokalizacyjnego GPS?

Lokalizator GPS wcale nie jest szczególnie drogim urządzeniem – ceny podstawowych modeli zaczynają się już w granicach 400-500 zł. Sprzęt z tej półki cenowej oferuje taką dokładność pomiarów, która będzie w zupełności wystarczająca dla przeciętnego kierowcy. Bez większego problemu znajdziesz oczywiście nadajniki w o wiele niższej cenie. Internetowe portale aukcyjne są pełne lokalizatorów, których ceny wynoszą zaledwie 100 zł. Zakup budżetowego rozwiązania nie jest jednak zbyt dobrym pomysłem – tanie systemy GPS cechują się słabą jakością wykonania oraz niską precyzją określania współrzędnych geograficznych.

Nie zalecamy szukania oszczędności na etapie kupowania lokalizatora GPS do samochodu. Najczęściej warto zapłacić nieco więcej, ponieważ wyższa cena oznacza nie tylko niezawodne działanie, ale także świetną odporność na działanie niekorzystnych warunków środowiskowych, z jakimi sprzęt będzie miał potencjalnie styczność po zamontowaniu wewnątrz pojazdu. Droższe modele lokalizatorów oferują także więcej możliwości, np. współpracę z systemami zarządzania flotą czy opcję wyznaczania geostref. W większości przypadków bardziej zaawansowane nadajniki GPS przydają się jednak przede wszystkim w firmach spedycyjnych czy budowlanych.

Koszt montażu urządzeń lokalizacyjnych GPS

Po zakupie nadajnika należy oczywiście zamontować go wewnątrz pojazdu. Cena prac instalacyjnych wynosi zazwyczaj około 300-400 zł. Jest to oczywiście koszt orientacyjny, który może dość znacząco wzrosnąć w przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń lub aut o skomplikowanej konstrukcji, która utrudnia przeprowadzenie montażu. Zanim zaczniesz jednak szukać zaufanego warsztatu, zapoznaj się dobrze z ofertą firmy, od której zakupiłeś lokalizator. Część przedsiębiorstw oferuje bowiem darmowy montaż swoich własnych systemów GPS.

Jeżeli zakupiłeś najprostsze urządzenie lokalizacyjne wyposażone w złącze OBD, to nie będziesz się musiał w ogóle martwić kwestią kosztów montażu. Jak to możliwe? Otóż nadajniki tego typu nie wymagają żadnej ingerencji w fabryczną instalację pojazdu – wystarczy tylko wpiąć sprzęt do gniazda diagnostycznego, które znajduje się pod deską rozdzielczą. Masz problem ze znalezieniem dokładnej lokalizacji wtyku? W takim razie zerknij do instrukcji obsługi swojego samochodu lub poszukaj wskazówek w internecie.

Opłata abonamentowa za usługi GPS

Lokalizator GPS już zainstalowany? Niestety, koszt montażu wcale nie był ostatnim wydatkiem, na jaki musisz się przygotować. Zanim zaczniesz korzystać z możliwości lokalizowania swojego pojazdu, będziesz musiał najpierw regularnie opłacać abonament na rzecz usługodawcy, od którego zakupiłeś nadajnik. Podmiot, który zajmuje się obsługą danego systemu monitoringu, musi mieć przecież środki na obsługę serwerów, unowocześnianie swoich produktów czy licencjonowanie oprogramowania.

Ile właściwie wynosi opłata abonamentowa? To zależy przede wszystkim od tego, na jaki zdecydowałeś się pakiet. Podstawowe plany, tj. obejmujące tylko nadzór aktualnego położenia samochodu, nie są szczególnie drogie – ich cena wynosi około 20-25 zł w skali miesiąca. Jak pewnie się domyślasz, każda dodatkowa usługa lub korzystanie z monitoringu poza granicami Polski zwiększa wskazaną należność.