poczta@gannet.pl

Gdy śni Ci się kradzież samochodu…

Young,Man,Sleeping,In,Different,Positions,In,Bed

Podobno sen, który nie zostanie zinterpretowany, jest jak nieczytany list. Co warto zatem wiedzieć, jeśli przytrafi nam się sen o kradzieży, a zwłaszcza sen o kradzieży samochodu? Czy to wskazówka, że warto zainwestować w zabezpieczenie auta?

Historie senników sięgają setek lat przed naszą erą. Za najstarszy uznaje się egipski, napisany ok. 1500 r. p.n.e. W znaczenie snów wierzyli Sumerowie, Babilończycy, Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. W greckiej mitologii występuje bóg snu – Hypnos. Ma trzech synów: Morfeusza (uosabiającego marzenia senne), Ikelosa (zwanego też Fobetorem, stanowiącego personifikację nocnych koszmarów) i Fantasosa (odpowiadającego za sny surrealistyczne). Sen o kradzieży auta – w pierwszym odruchu – chciałoby się przypisać Ikelosowi. Czy to właściwe podejście? Co na hasło „kradzież samochodu – sennik” powiedzieliby specjaliści?

Sennik – kradzież samochodu

Na stronach internetowych wróżek i wróżów, którzy zajmują się interpretacją snów, często znaleźć można wyjaśnienia dotyczące sfery finansowej. Powód jest prosty – znacząca liczba zapytań o sen o pieniądzach. „Sennik pieniądze” to zresztą fraza bardzo często wpisywana w wyszukiwarkę Google. Dużą popularnością cieszą się również hasła, którym znacznie bliżej do interesującego nas snu, takie jak „sennik kradzież”, „sennik złodziej” czy „sennik samochód”.

Co zatem oznacza, gdy we śnie widzimy złodzieja kradnącego pojazd? To sugestia, by mniejszą wagę przykładać do rzeczy i spraw materialnych. Podpowiedź, żeby nie skupiać się na statusie społecznym i nie otaczać drogimi przedmiotami. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi jedynie zamanifestowanie swoich możliwości finansowych. Samochód jest w tym przypadku uosobieniem wartościowych dóbr doczesnych, które stawiane są na pierwszym miejscu – przed rozwojem duchowym. To interpretacja dotycząca zwłaszcza przypadków, gdy chodzi o sennik – kradzież mojego samochodu czy sennik – być okradzionym z samochodu.

Specjaliści zajmujący się snami zwracają również uwagę, że gdy śni się komuś, że ukradziono mu auto, to zapewne boi się zawiści ze strony innych lub tego, że rozwieją jego złudne poczucie wyższości.

Sen a rzeczywistość – warto zabezpieczyć samochód

Póki w grę wchodzi jedynie sen, kwestia kradzieży pojazdu może wydawać się niezbyt istotna. Tyle że problem „znikania” samochodów jest jak najbardziej realny. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2021 r. łupem złodziei padły 8373 auta. Wypada więc mniej więcej jedno na godzinę. Można to uznać za wystarczająco dobrą przesłankę, by zainwestować w zabezpieczenie antykradzieżowe.

Czy przed kradzieżą samochodu można się jednak ustrzec? Jeśli przestępca jest wystarczająco zdeterminowany – raczej nie. Można natomiast zastosować zabezpieczenie, które pozwoli odzyskać pojazd po kradzieży. Najskuteczniejszym – co potwierdzają policjanci z wydziałów do walki z przestępczością samochodową – jest radiowy system monitoringu. To rozwiązanie odporne na działanie zagłuszarek GPS/GSM. Jest też niezależne od zewnętrznego źródła zasilania (ma własną baterię). Dzięki temu złodzieje nie są w stanie sobie z nim poradzić. Co ważne, radiowy monitoring zapewnia niezwykle precyzyjną lokalizację – z dokładnością do kilku centymetrów. Jakie to ma znaczenie? Gdy skradzione auto zostanie ukryte w jednym z garaży stojących ściana w ścianę, ekipa radionamiarowa jest w stanie wskazać, które to dokładnie pomieszczenie.

Złodzieje mają łatwiej

O tym, że warto zainwestować w lokalizację radiową, przekonują zwłaszcza historie tych właścicieli aut, którym pojazdy skradziono (i odzyskano) więcej niż raz. A takie przypadki się zdarzają, zwłaszcza w gronie szczególnie popularnych wśród złodziei samochodów marek japońskich.

Przestępcom łatwiej jest zresztą kraść pojazdy niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. To efekt upowszechnienia systemów bezkluczykowych oraz rozwiązań w postaci metody „na walizkę” czy „na gameboya”. Nie wymagają one do złodziei specjalistycznych umiejętności – wystarczy odpowiedni sprzęt elektroniczny, żeby otworzyć samochód, uruchomić jego silnik i odjechać w siną dal. System lokalizacji jest tym bardziej godny rozważenia.