poczta@gannet.pl

Jak działa aplikacja e-Toll na urządzeniu mobilnym?

e-toll

Na początku października 2021 roku weszły w życie zmiany dotyczące poboru płatności za przejazd na płatnych drogach krajowych i autostradach zarządzanych przez GDDKiA, które dotyczą kierowców samochodów ciężarowych i tych, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Od tego czasu system viaTOLL przestał działać, a zaczął obowiązywać nowy, czyli e-Toll. Jednym ze sposobów wdrożenia e-Toll jest instalacja mobilna. Skąd ją pobrać i jak z niej korzystać?

Jak zainstalować aplikację e-Toll na urządzeniu mobilnym? 

Kierowcy, którzy chcą rozpocząć korzystanie z aplikacji e-Toll, muszą ją pobrać na urządzenie mobilne. Jest dostępna w sklepie Google Play dla urządzeń z Androidem i w sklepie App Store dla urządzeń z iOS. Co ważne, jej pobranie i instalacja są bezpłatne, a warunkiem jest założenie Internetowego Konta Klienta w serwisie https://mojekonto.etoll.gov.pl. Po uruchomieniu aplikacji konieczne jest udzielenie dostępu do lokalizacji oraz wyłączenie optymalizacji baterii. Oprócz tego wymagane jest też doładowanie konta odpowiednią kwotą, by móc swobodnie poruszać się autostradami oraz innymi odcinkami płatnych dróg.

Jak korzystać z aplikacji e-Toll? 

Po zainstalowaniu aplikacji i wyborze odpowiednich ustawień na urządzeniu e-Toll można przejść do wygodnego użytkowania. Najpierw jednak trzeba jeszcze wybrać odpowiedni pojazd. Konfiguracji pojazdów i wyboru rodzajów przejazdów można dokonywać na Internetowym Koncie Klienta. Kierowca, który planuje użyć aplikacji, po jej uruchomieniu musi wybrać opcję „rozpocznij przejazd”. Wówczas przejazd płatnym odcinkiem drogi będzie monitorowany. Kiedy zakończy trasę, wystarczy, że kliknie „zakończ”. W tym momencie zobaczy podsumowanie. Warto również wspomnieć o innych opcjach aplikacji e-Toll, czyli:

  • możliwość rozpoczęcia i zakończenia przewozów SENT w dowolnym czasie,
  • opcje związane z przeglądaniem historii przejazdów (trzy ostatnie miesiące).

Podsumowując, aplikacja e-Toll jest niezwykle intuicyjna, a po przejściu procesu instalacji i wprowadzeniu ustawień, kierowcy mogą z niej korzystać za pomocą zaledwie kilku kliknięć.