poczta@gannet.pl

Jakie urządzenie wybrać do systemu e-Toll?

kierowca z telefonem stoi na parkingu

W październiku 2021 roku zaszły zmiany dotyczące pobierania opłat na autostradach, które dotyczą firm transportowych. Mowa tutaj o zmianie wcześniej funkcjonującego systemu viaTOLL na e-TOLL. Wspomniany system jest pod nadzorem Krajowej Administracji Skarbowej i opiera się na satelitarnym określaniu pozycji użytkownika, w związku z czym jest łatwiejszy w użytkowaniu od swojego poprzednika. Aby wdrożyć go w firmie, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego urządzenia. W jaki sprzęt najlepiej się zaopatrzyć i czy e-TOLL wymaga kupna nowych urządzeń?

Dlaczego urządzenia są niezbędne, aby korzystać z systemu e-TOLL? 

Na początek warto wspomnieć, że wprowadzenie systemu e-TOLL ma na celu przede wszystkim ułatwienie pracy kierowcom – dzięki niemu nie ma już konieczności uiszczania opłat za przejazd płatną autostradą na bramkach na podstawie biletu kartonikowego. Odpowiednia kwota pobierana jest automatycznie na podstawie elektronicznego biletu albo w aplikacji e-TOLL PL.

Dzięki odpowiedniemu urządzeniu do systemu e-TOLL kierowca i przedsiębiorca mają stały dostęp do aplikacji mobilnej i aplikacji www. Warto też wspomnieć o tym, że jest to wygoda i zaoszczędzony czas podczas jazdy na płatnych odcinkach dróg. Obsługa systemu e-TOLL jest niezwykle intuicyjna i każdy jest w stanie nauczyć się korzystania z niej w krótkim czasie.

Na jakich urządzeniach można zainstalować aplikację e-TOLL? 

Brak urządzenia z zainstalowaną aplikacją e-TOLL w pojeździe powyżej 3,5 tony może skutkować nałożeniem kary pieniężnej z uwagi na brak uiszczenia opłaty za przejazd. Przedsiębiorcy mają dwie możliwości:

  • instalację aplikacji na urządzeniu mobilnym, na przykład telefonie komórkowym kierowcy,
  • zakup specjalnych lokalizatorów (ZSL – zewnętrzne systemy lokalizacyjne),
  • montaż urządzeń pokładowych w pojeździe (OBU – On-Board Unit).

Wybór odpowiedniego urządzenia zależy tak naprawdę od preferencji firmy czy pracownika. Decydując się na kupno lokalizatora czy urządzenia pokładowego, warto wybrać produkt pochodzący ze sprawdzonego źródła, ponieważ konieczne jest posiadanie takiego sprzętu, który został poddany przez instytucje państwowe testom dla systemu e-TOLL.